Dijital Pazarlama Nedir?

bursa dijital pazarlama ajansı

Dijital pazarlama son birkaç yıl içinde en popüler pazarlama tekniği haline gelmiştir. Herkes dijital pazarlama hakkında konuşuyor ve işletmeler çevrimiçi varlıklarını iyileştirmek için talep ediyor.

Bu yazımızda dijital pazarlama nedir? Çeşitli dijital pazarlama kanalları nelerdir? Dijital pazarlama stratejisi nedir? gibi konular hakkında bilgi vereceğiz.

Dijital pazarlamanın tanımı

Dijital pazarlama internette ürün veya hizmetleri tanıtmak için kullanabileceğiniz tüm pazarlama kanallarını ve yöntemleri içeren geniş bir terimdir. Müşteri tabanının belirli bir bölümünü hedefler ve etkileşimlidir. Aynı zamanda elektronik cihazları hedef alan bir pazarlama türüdür. Sosyal medya, mobil uygulamalar, e-posta, web uygulamaları, arama motorları, web siteleri gibi kanalları online ve offline olarak ikiye ayırdığımız dijital pazarlama enstrümanları ürün veya hizmetlere ait reklam kampanyalarını kurgulayarak uyarlayabileceğimiz geniş bir alan sunmaktadır.

Dijital pazarlama ve geleneksel pazarlama arasındaki temel fark dijital pazarlama kampanyalarının yalnızca dijital kanallar aracılığıyla yürütülmesidir. Pazarlamacılara bir kampanyanın etkinliğini analiz etmek için daha fazla kontrol, araç ve veri sağlar.

Dijital pazarlama kanalları

Dijital pazarlamanın bir dizi kanalı vardır ve bunlar çevrimiçi (online) pazarlama kanallarına ve çevrimdışı (offline) pazarlama kanallarına ayrılabilir.

İkisi arasındaki temel fark, çevrimiçi pazarlama kanallarının yalnızca internete dayanması çevrimdışı pazarlama kanallarının mutlaka internete bağlı olmayan dijital cihazlarla ilgisi olmasıdır.

Online pazarlama kanalları

 • Web site pazarlama
 • Arama motoru optimizasyonu
 • Tıklama başına ödeme reklamları (pay-per-click)
 • İçerik pazarlama
 • E-posta pazarlama
 • Sosyal medya pazarlama
 • Affiliate pazarlama (satış ortaklığı)
 • Inbound pazarlama
 • Mobil pazarlama
 • Video pazarlama

Offline pazarlama kanalları

 • TV pazarlama
 • SMS pazarlama
 • Radyo pazarlama
 • Billboard pazarlama

Web site pazarlama

Bir web sitesi tüm dijital pazarlama kampanyalarının odak noktasıdır. Kendi başına çok güçlü bir kanal ama aynı zamanda diğer online pazarlama kampanyalarının çoğu yürütmek yardımcı unsur olarak görmekte fayda var.

Web siteniz markanızı, ürününüzü ve hizmetlerinizi mümkün olan en iyi şekilde temsil etmelidir. Hızlı, mobil dostu ve kullanımı kolay olmalıdır. Web sitenizin dijital pazarlama stratejisi ile birlikte hareket edecek yapıda ve işlevsellikte olmasının yanında daha fazla trafik almak ve müşteri kazanımlarını artırmak için içeriğin geliştirilmesi gerekir. Başarılı bir web site pazarlama stratejisiyle dijital pazarlama sürecinde doğru adımları atabilirsiniz.

Arama motoru optimizasyonu (SEO)

SEO, web sitenizi arama motorları için optimize etme işlemidir.

SEO‘nun ana hedefi arama sonuçlarında web sitesinin sıralamasını yükseltmek ve organik trafik elde etmektir. Gerçek misyonu ise kullanıcılara harika bir deneyim sunmak ve onlara tam olarak istediklerini vermektir. Sadece anahtar kelimeler ve bağlantılar hakkında değildir.

SEO’nun bir dizi alt bileşeni vardır:

Teknik SEO – Tarama ve indeksleme

On-Page SEO – Sayfa optimizasyonu

Off-Page SEO – Web sitesi tanıtım

İçerik SEO – İçeriği optimize etme

Tıklama başına ödeme reklamları (Pay-Per-Click)

PPC kampanyalar size ücretli reklamlar aracılığıyla ağların bir dizi internet kullanıcılarına ulaşmak için yeteneği verir.

PPC kampanyalarını Google, Bing, LinkedIn, Twitter, Pinterest veya Facebook’ta ayarlayabilir ve reklamlarınızı ürün veya hizmetlerinizle ilgili terimleri arayan kişilere gösterebilirsiniz.

PPC kampanyaları kullanıcıları demografik özelliklerine (yaş veya cinsiyete göre) göre segmentlere ayırabilir veya hatta belirli ilgi alanlarını veya yerlerini hedefleyebilir. Bir kullanıcı reklamlarınızı her tıkladığında, sağlayıcıya bir ücret ödersiniz (Pay-Per-Click).

En popüler PPC platformları Google Reklamları ve Facebook’tur.

İçerik pazarlama

İçerik pazarlamasının amacı içerik kullanımı yoluyla potansiyel müşterilere ulaşmaktır. İçerik genellikle bir web sitesinde yayınlanır ve daha sonra sosyal medya, e-posta pazarlaması, SEO veya hatta PPC kampanyaları aracılığıyla tanıtılır. Metin, resim, ses ve video gibi farklı formlardaki büyük bir içerik koleksiyonudur.

Bir içerik pazarlama kampanyasının stratejisi içerisinde nasıl bir içerik olması gerektiği, içeriğin ne zaman yayınlanacağı, kimi hedef aldığı ve kampanyanın etkilerinin nasıl izleneceği gibi unsurlar olmalıdır.

İçerik pazarlamanın ana araçları şunlardır:

 • Blog
 • E-Kitaplar
 • Online kurslar
 • İnfografikler
 • Podcastler
 • Web seminerleri (Webinars)

E-Posta pazarlama

E-posta pazarlama elektronik posta mesajları (e-posta) yoluyla bir kitle ile iletişime geçmeyi sağlayan dijital pazarlama sürecidir. Basit bir ifadeyle, e-posta pazarlama bir satış kanalı olarak e-posta kullanma işlemidir. Sosyal medya ağlarının artan kullanımına rağmen, e-posta pazarlaması hala en etkili dijital pazarlama kanallarından biridir.

E-posta pazarlama ile spam e-posta iletilerini birbirine karıştırmamakta fayda var. E-posta pazarlama potansiyel müşterileriniz veya markanızla ilgilenen kişiler ile temasa geçmek için önemli araçlardan biridir.

Sosyal medya pazarlama

Bir sosyal medya pazarlama kampanyasının birincil amacı marka bilinirliği ve sosyal güven oluşturmaktır, ancak sosyal medya pazarlamasına daha derine indiğinizde potansiyel müşteriler elde etmek için veya doğrudan bir satış kanalı olarak kullanabilirsiniz.

Affiliate pazarlama (satış ortaklığı)

Affiliate pazarlama önemli ölçüde internet kullanımının yükselişi ile büyüyen bir dijital pazarlama biçimidir. Temel olarak, affiliate pazarlama ile insanların ürünlerini tanıtmak ve bir komisyon karşılığında satış yaparak kazanç ortaklığı kurmaktır.

Affiliate pazarlama bir şirketin üçüncü taraf yayıncıları trafik oluşturmak için kullandığı veya şirketin ürün ve hizmetlerine yönlendirdiği bir reklamcılık modelidir. Üçüncü taraf yayıncılar affiliate kuruluşlardır ve belirli ücret karşılığında, şirketi/markayı tanıtmanın yollarını bulmaya teşvik eder.

Inbound pazarlama

Inbound pazarlama temel olarak içerik oluşturma sürecinde yeni müşterilere ulaşmak için çeşitli dijital pazarlama kanallarını nasıl kullanabileceğinizi ve dönüşüm gerçekleştirene kadar nasıl bir yol izleyeceğiniz anlamına gelen başka bir terimidir.

Inbound pazarlamanın ana unsurları içerik, dikkat, katılım, güven ve memnuniyettir.

Tüm bu unsurların tek bir amacı vardır: İşletmelerin potansiyel müşterileriyle bağlantı kurmasına yardımcı olmak ve onlarla daha fazla satış sağlayacak iki yönlü bir iletişim kanalı oluşturmak.

Tüm dijital pazarlama kanallarının benzer satış süreçleri vardır. Birçok durumda farklılık gösteren sürecin her aşamasını tanımlamak için kullanılan terminolojidir. Genel olarak dijital bir satış sürecinin 3 ana hedefi vardır:

 • İnsanların markanızı öğrenmelerini sağlamak
 • Markanızla etkileşime geçmelerini sağlamak (web siteniz veya uygulamanız aracılığıyla)
 • Dönüşümleri gerçekleştirmek

Mobil pazarlama

Mobil pazarlama; Google Play, Apple App Store veya Amazon Marketplace gibi farklı mobil uygulama mağazalarındaki müşterilere ulaşma sürecini ifade eder.

Bu uygulama mağazalarında günde binlerce uygulama ve milyonlarca kullanıcı var. Mobil pazarlama ile uygulamalarınızı ücretli reklamlarla veya diğer yöntemlerle (uygulama içi tanıtımlar vb.) tanıtabilirsiniz. Böylece daha fazla kullanıcıya ulaşabilirsiniz.

Video pazarlama

Video pazarlama son zamanlarda o kadar popüler oldu ki dijital pazarlama alanında görmezden gelmemizin imkanı yok.

YouTube ikinci en popüler arama motoru haline geldi ve birçok kullanıcı satın alma kararı vermeden bir şeyler öğrenmek veya sadece rahatlamak için YouTube’a başvuruyor. YouTube, video pazarlamayı yürütebileceğiniz ortamlardan yalnızca biridir. Bir video pazarlama kampanyası yürütmek için kullanmak için Facebook Videolar, Instagram, Vimeo gibi daha birçok platform var.

Videodan yararlanmanın en iyi yolu SEO, içerik pazarlama ve sosyal medya pazarlama kampanyalarınıza entegre etmektir.

Bağımsız video kampanyaları yayınlamak maliyetli olabilir ve her zaman pozitif bir yatırım getirisi oluşturmaz, ancak video diğer kampanyalarınızın bir parçası olarak kullanıldığında kampanyanın etkisi artacaktır.

TV pazarlama

TV pazarlaması önümüzdeki yıllarda bir artış yaşayacak bir pazarlama kanalı olarak görülmektedir. Şu anda, TV reklamcılığı %100 hedeflenmemiş olsa da pazarlamacılar yalnızca sınırlı sayıda kişiden aldıkları istatistiklere dayanarak varsayımlar yapabilirler. Web TV’nin benimsenmesi bunu önemli ölçüde değiştirecektir. Pazarlamacılar bir dizi faktöre dayalı olarak kitleleri hedefleyebilecek ve hangi içeriğin üretileceği konusunda bilinçli kararlar alabilecektir.

SMS pazarlama

SMS pazarlama offline kanalların en güçlüsü olmasa da potansiyel müşterilerle iletişim kurmak için hala etkili bir seçenektir. Son zamanlarda web’de ve mobilde (WhatsApp ve Facebook Messenger gibi) daha iyi alternatifler var. Bununla birlikte, SMS pazarlama ile kampanyalar ve bilgilendirmeler yapılarak yerel mağazanıza daha fazla ziyaret almak için kullanılabilir.

Radyo pazarlama

Radyo pazarlama kullanabileceğiniz başka bir araçtır, ancak diğer yöntemler kadar etkili değildir. Radyo pazarlama ile ilgili temel sorun, yatırımınızın geri dönüşünü tam olarak bilmemenizdir.

Bir radyo reklamı için ödeme yaptığınızda yalnızca belirli radyo istasyonunun sahip olduğu dinleyici sayısına bağlı olarak, reklamı duyan kişi sayısını varsayabilirsiniz.

Radyo pazarlaması yine de yerel işletmeler ve sosyal medyadan çok etkilenmeyen küçük topluluklar için hala kullanışlı bir araçtır.

Billboard pazarlama

Billboard pazarlaması dijital pazarlamanın bir parçası olarak kabul edilir. Elektronik reklam panoları bazı halka açık yerlerde yer almaktadır ve dijital pazarlama kanallarını içerisinde daha geleneksel bir kanaldır.

Dijital pazarlama stratejisi

Dijital pazarlama stratejisi iş hedeflerinize ulaşmak için farklı dijital pazarlama kanallarından nasıl yararlanabileceğinize dair ayrıntılı bir plandır. Dijital pazarlama kanalları içerisindeki unsurları stratejik olarak yöneterek başarılı bir kampanyaya dönüşmesine olanak sağlayabilirsiniz.

Dijital pazarlama stratejisinin nasıl oluşturulacağını öğrenmek için tıklayın.

Dijital pazarlama, arama motorları, web siteleri, sosyal medya, e-posta ve mobil uygulamalar gibi dijital kanallar aracılığıyla sunulan reklamları ifade eder. Bu çevrimiçi medya kanallarını kullanan dijital pazarlama, şirketlerin malları, hizmetleri ve markaları onayladıkları yöntemdir. Tüketiciler, ürünleri araştırmak için büyük ölçüde dijital araçlara güveniyor. Örneğin, Think with Google pazarlama analizleri, tüketicilerin% 48’inin sorgularını arama motorlarında başlattığını,% 33’ünün marka web sitelerine ve% 26’sının mobil uygulamalarda arama yaptığını tespit etti.

Modern dijital pazarlama, pazarlamacıların markalarını dahil etmek zorunda oldukları muazzam bir kanal sistemi olsa da, çevrimiçi reklamcılık tek başına kanallardan çok daha karmaşıktır. Pazarlamacıların, dijital pazarlamanın gerçek potansiyeline ulaşmak için, günümüzün geniş ve karmaşık kanallar arası dünyasını derinlemesine incelemeleri ve etkileşim pazarlaması yoluyla etki yaratan stratejileri keşfetmeleri gerekiyor. Katılım pazarlaması, zaman içinde topladığınız verilere dayanarak potansiyel ve geri dönen müşterilerle anlamlı etkileşimler oluşturma yöntemidir. Müşterileri dijital ortamda çekerek, marka bilinirliği oluşturursunuz, kendinizi bir endüstri düşünce lideri olarak belirlersiniz ve müşteri satın almaya hazır olduğunda işinizi ön plana çıkarırsınız.