Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) Nedir?

SEO arama motoru optimizasyonu nedir

Arama motoru optimizasyonu herhangi bir çevrimiçi iş başarısı için önemlidir. Her web yöneticisi SEO’nun ne olduğunu, nasıl çalıştığını ve tüm web sitesi türleri için üretebileceği trafik potansiyelini anlamalıdır.

Bu SEO kılavuzunda değineceğimiz konular:

 • SEO nedir?
 • SEO neden önemlidir?
 • Yeni başlayanlar için SEO’ya giriş
 • SEO’nun nasıl çalıştığını öğrenmenin en iyi yolu
 • SEO ve dijital pazarlama

SEO nedir?

SEO (search engine optimization) arama motoru optimizasyonu demektir. Arama motorlarının organik sonuçlarında daha yüksek sıralamalar elde edebilmeniz için web sitenizi optimize etmek için bir dizi kuraldır.

Bir web sitesinin kalitesini kullanıcı dostu, daha hızlı ve daha kolay gezinilmesini sağlayarak artırmanın harika bir yoludur.

Tüm sürecin bir takım kuralları (veya yönergeleri), bir dizi aşaması ve bir dizi kontrolü olduğu için SEO tam bir çerçeve olarak kabul edilebilir.

SEO neden önemlidir?

Bugünün rekabetçi pazarında SEO pazarlama her zamankinden daha önemlidir.

Arama motorları her gün milyonlarca kullanıcıya sorularına cevap bulmak veya sorunlarına çözüm bulmak için hizmet vermektedir.

Bir web siteniz, blogunuz veya çevrimiçi mağazanız varsa SEO, arama motorlarından hedeflenmiş ücretsiz trafik almanıza yardımcı olabilir.

Arama motoru optimizasyonu önemlidir çünkü:

 • Arama motoru kullanıcılarının çoğunluğunun (%65’ten fazla), arama motoru sonuç sayfalarında (SERPS) en iyi 5 öneriyi tıklaması daha olasıdır. Bundan yararlanmak ve web sitenize veya çevrimiçi mağazanıza müşteriler kazanmak için web sitenizin en üst konumlardan birinde görünmesi gerekir.
 • SEO sadece arama motorları değil, iyi SEO pratikleri de bir web sitesinin kullanıcı deneyimini ve kullanılabilirliğini geliştirir.
 • Kullanıcılar arama motorlarına güvenir ve kullanıcının aradığı anahtar kelimeler için en üst konumlarda bulunması web sitesinin güvenini artırır.
 • SEO, web sitenizin sosyal tanıtımı için önemli bir yere sahiptir. Web sitenizi Google veya Yahoo’da arama yaparak bulan kişilere sitenizi Facebook, Twitter veya diğer sosyal medya kanallarında tanıtması daha olasıdır.
 • SEO içerik olarak yüksek bir web sitesinin sorunsuz çalışması için önemlidir. Birden fazla yazarlı web siteleri, SEO’dan doğrudan ve dolaylı bir şekilde yararlanabilir.
 • SEO rekabetin önüne geçebilir. İki web sitesi aynı şeyi satıyorsa, arama motoru optimizesi yapılmış bir web sitesinden daha fazla müşteri kazanmak ve satış yapmak daha olasıdır.

Yeni başlayanlar için SEO’ya giriş

SEO’ya yeni başlayanlar için arama motoru optimizasyonu web sitenizi iyileştirmenin bir yoludur. Böylece Google, Yahoo, Bing veya diğer arama motorlarının arama sonuçlarında en üst sıralara daha yakın görünecektir.

Google’da bir arama yaptığınızda, dönen sonuçların görüntülenme sırası karmaşık algoritmalara dayanır. Bu algoritmalar (arama motoru sıralama faktörleri olarak da bilinir), hangi web sayfasının ilk sırada, ikinci sırada vb. gösterileceğine karar vermeden önce bir dizi faktörü dikkate alır.

Web sitenizi arama motorları için optimize etmek optimize edilmemiş sitelere göre size bir avantaj sağlar ve daha yüksek sıralama şansınızı artırır.

Arama motoru optimizasyonu sürecinin ana aşamaları nelerdir?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi SEO statik bir süreç değil, kurallar ve süreçlerle bir çerçevedir.

Basitleştirirsek SEO 3 ana başlığa ayrılabilir:

Teknik SEO: Teknik SEO ile arama motorlarının herhangi bir sorun yaşamadan web sitenizi taramasını ve dizine eklemesini sağlayabilirsiniz.

On-Page SEO: Sitenize ve içeriğinize arama motoru dostu hale getirmek için uygulanacak kurallar.

Off-Page SEO: Web sitenizi veya blogunuzu tanıtmanın yolları, böylece arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer alabilir.

Teknik SEO

SEO sürecinin ilk aşamasına Teknik SEO denir. Adından da anlaşılacağı gibi Teknik SEO’nun bir web sitesinin gerçek içeriği veya web sitesi tanıtım yöntemleri ile ilgisi yoktur.

Arama motoru tarayıcılarının işini kolaylaştırmak için yapılandırmanız gereken ayarlarla ilgilidir. Genellikle bir kez Teknik SEO’yu doğru olarak tamamladıktan sonra tekrar düzenlemek zorunda kalmayabilirsiniz. Öte yandan, tarama ve dizine ekleme ile ilgili sorunlarınız varsa bu durum arama sonucu sıralamalarınızı olumsuz etkileyebilir.

Teknik SEO denetimi incelemesi yapmak ve her şeyin beklendiği gibi çalıştığından emin olmak için Teknik SEO Kılavuzumuzu okuyabilirsiniz.

On-Page SEO

On-Page SEO öncelikle bir sayfada bulunan içerik ve diğer öğelerle ilgilidir. Teknik ve Off-Page SEO’nun aksine, On-Page SEO’nun ana odağı arama motoru tarayıcılarına içeriğinizin anlamını ve bağlamını anlayabilmeleri için yeterli sinyal sağlamaktır. Arama motorlarının bir sayfayı okumadıklarını ve bu nedenle bir sayfanın ne hakkında olduğunu anlamak için sinyaller aradıklarını unutmayın.

Bu aşamada web site yapısı, SEO, anahtar kelimeler, başlık optimizasyonları, başlıklar, dahili bağlantılar, görüntü SEO, yapılandırılmış veri işaretleme ve arama motorlarına doğru sinyalleri gönderebilen diğer tekniklerle ilgileneceksiniz.

Doğru bir şekilde takip edilirse sayfadaki SEO ayrıca bir web sitesinin veya blogun kullanılabilirliğini ve güvenilirliğini de artıracaktır. İçerik optimizasyonunun On-Page SEO’nun bir parçası olduğunu, ancak bazen İçerik SEO olarak adlandırıldığını unutmayın.

On-Page SEO Kılavuzumuz, farklı On-Page SEO tekniklerini ayrıntılı olarak açıklamaktadır.

Off-Page SEO

SERP’lerde daha üst sıralarda yer alması için web sitenizde (On-Page SEO) yapabileceğiniz değişikliklerin yanı sıra web sitenizin sıralama konumunu iyileştirmenin diğer yolu, Off-Page SEO tekniklerini kullanmaktır.

Off-Page SEO genellikle bağlantı kurma olarak bilinir, ancak bir web sitesini tanıtmak için uygun bir yol bağlantıları oluşturmaktan çok daha fazla yöntem ve teknik içerdiğinden, web sitesi tanıtım terimini kullanmayı tercih ederim.

Off-Page SEO neden önemlidir?

Genel olarak, bir kullanıcı bir arama sorgusu yazdığında arama motoru algoritmaları dizinlerine bakar ve kullanıcının amacını karşılayabilecek en iyi sayfaları bulmaya çalışır. İyi aday olan sayfalar, arama sonuçlarının ilk konumlarında görünür.

Bir web sayfasının sonuçlardaki konumunu belirleyen faktörlerden biri, gelen bağlantıların sayısıdır (backlinks). Geri bağlantılar bir güven işaretidir ve bağlantıların nereden geldiğine bağlı olarak sıralama konumunuzu büyük ölçüde etkileyebilir. Bağlantılar tanınmış ve güvenilir sitelerden geliyorsa sıralamanız olumlu etkilenir. Ücretli bağlantılar, makale dizinlerindeki bağlantılar, bağlantı çiftlikleri veya bir borsa sonucu varsa, sıralamanız olumsuz etkilenir.

Bağlantıları bu şekilde almak Google Yönergelerini ihlal eder ve büyük olasılıkla Google Penalty ile sonuçlanır.

Daha fazla bağlantı almak için ne yapabilirsiniz?

Bu çok önemli bir soru ve internette bu kelime öbeğini ararsanız yüzlerce farklı cevap alırsınız.

Birincil odağınız bağlantıların nasıl alınacağı değil, web siteniz için kaliteli içeriklerin nasıl oluşturulacağı olmalıdır. İyi içerik size doğal bağlantılar sunacak ve bu da size yüksek sıralama ve trafik sağlayacaktır. Bağlantı satın almaya veya kolay yoldan almaya çalışırsanız, geçici bir başarı elde edebilir ve ardından bir sonraki Google güncellemesinden sonra web sitenizin üst sayfalardan kaybolduğunu görebilirsiniz.

SEO’nun nasıl çalıştığını öğrenmenin en iyi yolu nedir?

SEO’nun nasıl çalıştığını öğrenmenin en iyi yolu farklı kavramları ve teorileri öğrenmenin yanı sıra, öğrendiklerinizin işe yarayıp yaramadığını öğrenmekti, yani SEO uygulamaktır. SEO tekniklerini bir web sitesine uygulayarak sıralamanızı izlemek sizi doğru bilgiye ulaştıracaktır.

Sıralamanız ve organik trafiğiniz artıyorsa doğru yönde olduğunuz anlamına gelir. Değilse, SEO stratejinizi ve eylem planınızı gözden geçirmeniz gerekecektir.

SEO ve dijital pazarlama arasındaki fark nedir?

“SEO Dijital Pazarlama ile aynı mı?” sorusuna verilebilecek en basit cevap, SEO’nun dijital pazarlama cephaneliğinizde bulunan araçlardan biri olmasıdır.

SEO, normalde sosyal medya tanıtımı, PPC, içerik stratejisi vb. gibi diğer unsurları içeren genel dijital pazarlama kampanyanızın bir parçası olabilir.

İyi içerik, SEO ile veya SEO olmadan hala en önemli başarı faktörüdür.

Arama motoru optimizasyonu için bu girişi kapatmadan önce, iyi içeriğiniz yoksa SEO’nun size yardımcı olamayacağını aklınızda bulundurmalısınız. Başka bir deyişle, çok iyi içeriğe sahip olmayan bir web sitesinde SEO uygulamak (uzun vadede) başarı şansını minimuma indirecektir. Öte yandan, iyi içeriğe sahip bir web sitesi SEO ile veya SEO olmadan iyileştirilebilir. SEO sadece web sitesine ekstra bir destek verecektir.