On-Page SEO Nedir?

on page seo nasıl yapılır

On-Page SEO bir web sitesinin arama motoru sıralamalarını iyileştirmek ve organik trafik kazanmak için web sayfalarını optimize etme uygulaması anlamına gelmektedir. Organik aramada başarılı olmak ve arama motorlarının önemli olduğunu düşündüğü faktörleri yerine getirmek için ilk adımı atmanızı öneririz.

On-Page SEO web sitenizde yüksek kaliteli içeriği yayınlamanın yanı sıra başlıklarınızı, HTML etiketlerinizi (başlık, meta ve başlık) ve görüntüleri optimize etmeyi içerir. Ayrıca web sitenizin yüksek düzeyde uzmanlığa, yetkili kimliğe ve güvenilirliğe sahip olduğundan emin olmak anlamına gelmektedir. Uzman SEO uygulayıcıları arama motorlarına web sitesini tanıtmadan önce sayfa içi optimizasyonun yapılması gerektiğini vurgulamaktadır.

On-Page SEO neden önemlidir?

Arama motorlarının web sitenizi ve içeriğini anlamalarının yanı sıra bir arama sorgusu ile alakalı olup olmadığını belirlemelerine On-Page SEO ile birlikte yardımcı olabilirsiniz. Bu sayede arama motorlarında kullanılacak anahtar kelimeler ile web siteniz arasındaki bağlantıyı oluşturarak sayfa trafiğini doğru şekilde artırabilirsiniz.

On-Page SEO ile neler optimize edilir?

On-Page SEO ile web sayfasının optimize edilecek unsurlarına göz atalım:

Etiketler

Sayfa etiketi, meta etiketi, başlık etiketleri (H1,H2, …H6)  ve meta açıklamaları içerir. Bu etiketler sayfanız hakkında arama motorları ve okuyuculara bilgi sağlar. Arama motorları, bir sayfayı sıralarken etiketlerin içeriğini sayfanızdaki ana içerikle karşılaştırır. Okuyucuları sitenizde tutabilmek için etiketlerin içerikle ilgili ve kullanıcı için faydalı olduğundan emin olmalısınız.

URL dizeleri

Kısa bir URL genel olarak daha uzun olandan daha iyi sıralanır. Arama motorları optimizasyonu için daha kısa ve sayfadaki içerikle ilgili URL oluşturmanız On-Page SEO için faydalı olacaktır.

İçerik

Kullanıcıların web sayfasında oluşturduğunuz özgün içeriğe ulaşarak bu içeriğin kullanıcı için fayda sağlayabilmesi sitenizi arama motoru sıralamasında yukarılara taşıyacak için harika bir araçtır. İçeriğinizin göze çarpmasının yanısıra aynı zamanda kullanıcıların sorununu da çözdüğünden emin olmalısınız.

On-Page SEO sitenizi arama motorlarına tanıtmanızı ve sitenizin hangi konu hakkında olduğu ile bilgi vermenizi sağlar. Bu şekilde kullanıcıların içeriğinize ulaşması için gerekli tanımlamaları yapabilirsiniz.

On-Page (Site İçi) SEO için 10 Temel Adımda arama motorları optimizasyonunun nasıl yapılacağını öğrenin!