On-Page SEO Nedir?

on-page seo nasıl yapılır

On-Page SEO bir web sitesinin arama motoru sıralamalarını iyileştirmek ve organik trafik kazanmak için web sayfalarını optimize etme uygulaması anlamına gelmektedir. Organik aramada başarılı olmak ve arama motorlarının önemli olduğunu düşündüğü faktörleri yerine getirmek için ilk adımı atmanızı öneririz.

On-Page SEO web sitenizde yüksek kaliteli içeriği yayınlamanın yanı sıra başlıklarınızı, HTML etiketlerinizi (başlık, meta ve başlık) ve görüntüleri optimize etmeyi içerir. Ayrıca web sitenizin yüksek düzeyde uzmanlığa, yetkili kimliğe ve güvenilirliğe sahip olduğundan emin olmak anlamına gelmektedir. Uzman SEO uygulayıcıları arama motorlarına web sitesini tanıtmadan önce sayfa içi optimizasyonun yapılması gerektiğini vurgulamaktadır.

On-Page SEO neden önemlidir?

Arama motorlarının web sitenizi ve içeriğini anlamalarının yanı sıra bir arama sorgusu ile alakalı olup olmadığını belirlemelerine On-Page SEO ile birlikte yardımcı olabilirsiniz. Bu sayede arama motorlarında kullanılacak anahtar kelimeler ile web siteniz arasındaki bağlantıyı oluşturarak sayfa trafiğini doğru şekilde artırabilirsiniz.

On-Page SEO ile neler optimize edilir?

On-Page SEO ile web sayfasının optimize edilecek unsurlarına göz atalım:

Etiketler

Sayfa etiketi, meta etiketi, başlık etiketleri (H1,H2, …H6)  ve meta açıklamaları içerir. Bu etiketler sayfanız hakkında arama motorları ve okuyuculara bilgi sağlar. Arama motorları, bir sayfayı sıralarken etiketlerin içeriğini sayfanızdaki ana içerikle karşılaştırır. Okuyucuları sitenizde tutabilmek için etiketlerin içerikle ilgili ve kullanıcı için faydalı olduğundan emin olmalısınız.

URL dizeleri

Kısa bir URL genel olarak daha uzun olandan daha iyi sıralanır. Arama motorları optimizasyonu için daha kısa ve sayfadaki içerikle ilgili URL oluşturmanız On-Page SEO için faydalı olacaktır.

İçerik

Kullanıcıların web sayfasında oluşturduğunuz özgün içeriğe ulaşarak bu içeriğin kullanıcı için fayda sağlayabilmesi sitenizi arama motoru sıralamasında yukarılara taşıyacak için harika bir araçtır. İçeriğinizin göze çarpmasının yanısıra aynı zamanda kullanıcıların sorununu da çözdüğünden emin olmalısınız.

On-Page SEO sitenizi arama motorlarına tanıtmanızı ve sitenizin hangi konu hakkında olduğu ile bilgi vermenizi sağlar. Bu şekilde kullanıcıların içeriğinize ulaşması için gerekli tanımlamaları yapabilirsiniz.

On-Page (Site İçi) SEO için 10 Temel Adımda arama motorları optimizasyonunun nasıl yapılacağını öğrenin!

Sonuçta, Google’ın algoritması siteleri sıralarken 200’den fazla faktörü dikkate alır, bu nedenle istediğiniz sıralamaya ulaşmak için optimize etmeniz gereken birçok öğe vardır.

Bu faktörler hem sitenizde hem de diğer çevrimiçi mülklerde gerçekleşir ve çevrimiçi görünürlüğünüzü iyileştirmede başarılı olmak için sayfa içi ve sayfa dışı SEO arasındaki farkı anlamak önemlidir.

Bu sayfada, sayfa içi SEO’ya veya sitenizdeki aramada sıralama yeteneğinizi etkileyen öğeleri optimize etme sürecine odaklanacağız.

Bu öğelerin ne olduğunu doğru bir şekilde nasıl optimize edeceğimizi ve sitenizin genel SEO’sunu nasıl etkileyebileceğini inceleyeceğiz.

Sayfa içi SEO, sitenizin sayfalarında yaşayan tüm öğeleri içerir.

Kopyanızı, içeriğinizi ve HTML kodunuzu düzenleyerek optimize edebileceğinizden, bu faktörler üzerinde en fazla kontrole sahip olursunuz.

Bu faktörleri optimize etmek çok zaman alabilir, ancak tamamen sizin kontrolünüzdedir.

Sayfalarınızın her birini nasıl kurmak istediğinizi belirledikten sonra, siz – veya SEO ekibiniz – bu değişiklikleri dışarıdan herhangi bir yardım veya izin olmadan gerçekleştirme gücüne sahip olursunuz.

Şimdi, sayfa içi SEO’nuzu geliştirirken göz önünde bulundurmanız gereken faktörlere bir göz atalım.

Sayfa dışı faktörlerin görünürlükte daha büyük bir rol oynaması gerçeği, onların sayfadaki emsallerinden daha önemli olduklarına inanmanıza neden olabilir.

Ancak bu kesinlikle doğru değil.

Sonuçta, bir SEO stratejisinin amacı sadece trafik çekmek değil, aynı zamanda nitelikli trafik çekmektir.

Dolayısıyla, yüksek sıralamalar sitenizin aldığı ziyaretçi sayısını önemli ölçüde artırabilirken, bu ziyaretçilerin müşteriye dönüşmeseler de sonuçta bir önemi yoktur.

Bunun gerçekleşmesinin tek yolu, sitenizin hedef kitlenizi çekmek için optimize edilmiş içeriğe sahip olması ve onları satın almaya veya potansiyel müşteri olmaya ikna edecek şekilde yazılmış olmasıdır.

Ve bu tamamen sayfa içi optimizasyon çabalarınız tarafından belirlenir.

Etkili olması için SEO stratejinizin hem sayfa içi hem de sayfa dışı taktiklerin dengeli bir karışımını içermesi gerekir.

Ve bu sayfadaki sayfa faktörleri üzerinde çalıştığınızda, sitenizin kullanıcılara sağladığı değeri artırabilirsiniz.

Başlık etiketleri, başlıklar, gövde metni gibi öğeleri optimize etmek, hedef kitlenizin ihtiyaçlarıyla alakalı sayfaları ve bilgileri kolayca bulmasına yardımcı olacaktır.

Ardından, sitenizin hızını ve kullanıcı deneyimiyle ilgili diğer faktörleri iyileştirmek, her ziyaretlerinde markanızla olumlu bir etkileşime girmelerini sağlayacaktır.

Ve güçlü bir sayfa dışı SEO stratejisi ile eşleştirildiğinde, bu, nitelikli trafiğe ulaşma ve çekme yeteneğiniz üzerinde büyük bir olumlu etkiye sahip olabilir.