Sosyal Medya İzleme

sosyal medya izleme

Sosyal medya izleme, dijital dönüşümün en etkili aracıdır.

Hedef kitlenizin, rakiplerinizin ve genel olarak sektörünüzün gönderilerini izlemek markanızın yararlanabileceği fırsatları belirlemenin en iyi yoludur. Sosyal medya izleme ile kullanıcıların sosyal medyadaki davranışlarına daha geniş bir bakış açısı getirerek belirli bir etkileşimden geçen kullanıcıları, eğilimleri, bölgesel tercihleri ​​ve tüketici kalıplarını anlayabiliyoruz.

Veri analizinden içgörüler elde ederek markanızın dijital dünyadaki algısını ölçüyoruz ve dijital iletişim stratejilerinizi geliştirmenize yardımcı oluyoruz. Kendi markanızın yanı sıra, rakiplerinizi ve farklı sektörlerin dinamiklerini analiz ederek markanızı değerlendirme ve karşılaştırma imkanı sunuyoruz.

Sosyal medya izleme ile elde ettiğimiz verileri analiz ederek markanızı bir adım öne taşıyacak fırsatları belirliyoruz. Marka algı analizinden kampanya ölçümüne, tüketici içgörüsünden kriz yönetimine kadar sosyal medya hesaplarınızı anlık olarak izleyerek markanızın dijital iletişim faaliyetlerini en iyi şekilde yönetiyoruz.

sosyal medya izleme

Son yıllarda sosyal medyanın muazzam genişlemesiyle, sosyal dinleme işletmeler için hayati bir kaynak haline geldi. Çevrimiçi sohbet sayısı her geçen gün artmakta ve şirketlerin markalarının sözlerini takip etmesini neredeyse imkansız hale getirmektedir. Bununla birlikte, bu dijital dünyada, tüketiciler fikirlerini sosyal ağlar ve ana akım medyada paylaşmaya devam ettikçe, başarılı bir strateji sosyal medyaya önemli ölçüde dayanacaktır. Peki sosyal medya izleme nedir? O nasıl çalışır? Neden önemlidir? Burada size bilmeniz gereken her şeyi anlatacağız!

Sosyal medya izleme nedir?

Öyleyse ilk olarak, sosyal dinleme nedir? Bir sosyal medya izleme aracı, markanız, belirli bir konu, rakipleriniz veya şirketinizle ilgili herhangi bir şey hakkındaki çevrimiçi konuşmaları izleyen ve analiz eden bir yazılımdır. Belirtilen anahtar kelimelerden bahseder ve pazarlamacıların bu sözleri analiz etmesine yardımcı olur. Yalnızca sosyal medyayı ölçmez; bilgilerin herkese açık olduğu bloglar, forumlar ve web sitelerindeki yayınları ve yorumları alabilir. Çok sayıda bahsetme ve öngörü ile sosyal medya izleme, şirketinizin ne kadar iyi gittiğini ve tüketicilerinizin markanız hakkında ne düşündüğünü izlemenize yardımcı olacaktır.

sosyal medya monitoring

Sosyal dinlemenin ne olduğunu bilmek mükemmeldir, ancak nasıl çalıştığını anlamak çok daha önemlidir. Sosyal dinleme araçları, markanız ve rakiplerinizin markaları hakkında çevrimiçi olarak mevcut olan verileri toplar. İşletmenizin ihtiyaçlarına bağlı olarak belirli bir dönem için veya gerçek zamanlı olarak veri toplayabilirsiniz. Ayrıca, yalnızca belirli dillerde veya ülkelerde bahsetmeye izin vermeyi de seçebilirsiniz.

Araştırma, mümkün olduğunca fazla alakalı bilgi almak için farklı anahtar kelimelere (ürününüzün adı, markanız vb.) Veya ifadelere dayanmaktadır. Hedeflerinize engel olabilecek belirli kelimeleri hariç tutmaya da karar verebilirsiniz. Daha sonra, sözler, üslup ve diğer faktörlere göre yazarlarının duygularını anlamak için analiz edilir ve olumlu, olumsuz veya nötr olarak sınıflandırılır. Ayrıca, tüketicilerinizin çevrimiçi olarak ürününüzden veya markanızdan bahsettiklerinde en çok ne hakkında konuştuklarını bilmek için kategoriler ekleyebilirsiniz (örneğin, ambalaj, fiyat ve bulunabilirlik).

sosyal medya izleme araçları

Sosyal dinleme, markanızın adını içeren çevrimiçi sözlere göz kulak olmanızı sağlar. Çevrimiçi konuşmaları dinleyebilir ve önemli hiçbir şeyi asla kaçırmazsınız. Peki sırada ne var? Sosyal dinlemeyi kendi yararınıza nasıl kullanabilirsiniz?

Sosyal dinleme, bugünlerde neredeyse her yerde bulunan bir terimdir. Pek çok insan onun hakkında konuşuyor, hatta daha fazlası kullanıyor, ancak çok azı bunu açıklamak için zaman ayırdı. Sosyal dinleme, pazarlama stratejinizin vazgeçilmez bir parçası olmalıdır.

Şüphesiz, sosyal dinleme işinizi büyütmenize yardımcı olabilir. Markanızın etrafındaki konuşmaları izlemek, sosyal medya kanallarındaki varlığınızı iyileştirecek, müşteri şikayetlerini yönetmeye yardımcı olacak veya rakiplerinizin hareketlerini takip edecek birçok fikir verebilir.

Ama hepsi bu kadar değil. Sosyal dinlemeyi kullanmak, pazarlama faaliyetlerinizin vazgeçilmez bir parçası olmalıdır.

Sosyal bir dinleme stratejisi nasıl oluşturulur? Özel sosyal dinleme araçlarına ihtiyacınız var mı? Ve sosyal dinleme sürecinin şirketinize yardımcı olduğundan tam olarak nasıl emin olabilirsiniz?

cresa
digital.
cresa
digital.

İşletmenize / markanıza
nasıl yardımcı olabiliriz?

İşbirlikli proje deneyimimiz tasarım, dijital pazarlama ve SEO’dan markanızın stratejisine ve gelişimine kadar uzanan keyifli bir yolculuktur.