Sosyal Dinleme (Social Monitoring) Nedir?

sosyal dinleme monitoring nedir

Sosyal dinlemenin heyecan verici yanlarına değinmeden önce temellerini ele almakta fayda var. Her şeyden önce sosyal dinleme nedir?

Sosyal medya üzerinden pazarlama stratejileri geliştirerek uygulamaya çalışıyorsanız sosyal dinleme (veya sosyal medya izleme) önemli bir yer tutuyor. Fakat, pazarlama stratejinizde sosyal dinlemeyi hiç kullanmadıysanız, nereden başlayacağınızı bilmek zor olabilir. Hali hazırda bir sosyal medya izleme aracı kullanıyorsanız bile, en iyi şekilde yararlandığınızdan emin misiniz?

Sosyal dinleme; müşterilerinizin, hedef kitlelerin, rakiplerin veya hatta genel kullanıcıların web üzerinde anahtar kelimeleri ve kombinasyonlarını izleyerek söylediklerini dinleme sürecidir. İyi bir sosyal dinleme yaparak topladığınız verileri analiz edip eyleme geçirilebilir öngörüler çizebilirsiniz.

Stratejinize ve kullandığınız araçlara bağlı olarak web sitelerini, blogları, forumları ve sosyal medya platformlarını (en azından izlemeye izin verenleri) izleyebilirsiniz.

Hedeflerinizi tanımlayın

Belirlediğiniz hedefler doğrultusunda sosyal medya verilerinden her türlü eyleme dönüştürülebilir ve değerli bilgiler elde edebilirsiniz.

Hedeflerinizi oluştururken listedeki adımları uygulayabilirsiniz:

 • Kitle araştırması: Kitlenizin nerede olduğunu (coğrafi olarak ve internet açısından), ne hakkında konuştuklarını belirleme.
 • Trend araştırması: Niş ve çevrimiçi trendleri belirlenme.
 • Rakip araştırması: Markanızın yanı sıra rakiplerinizin güçlü ve zayıf yönlerini belirleme.
 • Ürün araştırması: Müşterilerin sizin ve rakiplerinizin ürünlerinden ne istediğini belirleme.
 • İtibar yönetimi: Markanızın ortaya çıkardığı duyguları ve doğasını devam ettirme.
 • Marka bilinirliğini artırmak: Özgün içeriklerle tartışmalarda ve topluluklarda yer alma.
 • Sosyal müşteri hizmetleri: Sosyal medyadaki müşterilerin sorularını yanıtlama.
 • Influencer pazarlama: Influencer tanımlamalarını belirleme.
 • Bağlantı artırma: Etiketlenmemiş konular üzerinden potansiyel fırsatlar bulma.

Öncelikleri tanımlayın

Bu adımda yapılacak en önemli şey, önceliklerinizi hedeflerinize göre tanımlamaktır. İşte size yardımcı olabilecek bazı sorular:

 • Bireysel konulara mı odaklanmalı, veri analizi mi yapmalı, yoksa her ikisi de mi gerekli?
 • Ne tür verilere ihtiyacınız var?
 • Geçmiş verilere ihtiyacınız var mı (bir hafta/ay/yıl önce) ve eğer öyleyse, ne kadar geriye gitmek istiyorsunuz?
 • Seçeceğiniz sosyal dinleme aracı hangi platformları kapsıyor?
 • API entegrasyonuna ihtiyacınız var mı?

Soruları yanıtladıktan sonra gelelim sosyal dinleme aracı seçimine.

Sosyal dinleme aracını belirleyin

Sosyal dinleme yapmak için bir sosyal dinleme aracı gerekir. Piyasada birçok bulabileceğiniz araç var, zaten hedeflerinizi belirlediğiniz için sizin için en uygun olanını seçmek zor olmayacaktır.

Sosyal dinleme aracı seçerken en önemli unsur mevcut ihtiyaçlarınıza cevap verirken ileride doğabilecek ihtiyaçlara karşı elverişli olup olmadığıdır.

Buradan sosyal izleme yapan araçların listesine ulaşabilirsiniz.

Anahtar kelimeleri belirleyin

Bütün adımları uyguladıktan sonra elde edeceğiniz verilerle birlikte anahtar kelimelerinizi belirleyebileceksiniz. Tabii ki bunun bir başlangıç olduğunu unutmamakta fayda var.

Sosyal dinleme markanız için oluşturacağınız stratejiler için özel alanlardan biridir. Bu konuda profesyonel destek almak sosyal medya pazarlamanızda fark yaratacaktır.

Sosyal dinlemeye devam edin

Sosyal dinleme rutin bir süreçtir. Her değişkeni bir kez kuramazsınız, gündemi takip edin, analizlerinizi gözden geçirin ve her adımı başa alarak tekrarlayın.

Hedefleriniz muhtemelen zamanla değişecek ve stratejinizde değişikliklere yol açacaktır. Bahsettiğimiz adımlar, sosyal dinlemeyi uygulamayı düşünen bir şirket için yararlı bir rehber niteliği taşımaktadır.

Sosyal dinleme, markanızın adını içeren çevrimiçi sözlere göz kulak olmanızı sağlar. Çevrimiçi konuşmaları dinleyebilir ve önemli hiçbir şeyi asla kaçırmazsınız. Peki sırada ne var? Sosyal dinlemeyi kendi yararınıza nasıl kullanabilirsiniz?
Sosyal dinleme, bugünlerde neredeyse her yerde bulunan bir terimdir. Pek çok insan onun hakkında konuşuyor, hatta daha fazlası kullanıyor, ancak çok azı bunu açıklamak için zaman ayırdı. Sosyal dinleme, pazarlama stratejinizin vazgeçilmez bir parçası olmalıdır.

Şüphesiz, sosyal dinleme işinizi büyütmenize yardımcı olabilir. Markanızın etrafındaki konuşmaları izlemek, sosyal medya kanallarındaki varlığınızı geliştirecek, müşteri şikayetlerini yönetmeye yardımcı olacak veya rakiplerinizin hareketlerini takip edecek birçok fikir verebilir.

Ama hepsi bu kadar değil. Sosyal dinlemeyi kullanmak, pazarlama faaliyetlerinizin vazgeçilmez bir parçası olmalıdır.

Sosyal bir dinleme stratejisi nasıl oluşturulur? Özel sosyal dinleme araçlarına ihtiyacınız var mı? Ve sosyal dinleme sürecinin şirketinize yardımcı olduğundan tam olarak nasıl emin olabilirsiniz?

Umarım tüm bu soruların cevaplarını bu blog yazısında bulabilirsiniz. Ayrıca sosyal dinlemenin pratik uygulamasını görebilmeniz için en iyi 10 sosyal dinleme aracının bir listesini ve bir dizi örnek olay incelemesini de ekledik.