İşletmeler için B2B Instagram Rehberi

bursa instagram rehberi

800 milyondan fazla aylık kullanıcı ile Instagram hesaba katılması gereken bir güçtür. Marka bilinirliğini artırmak, kitleyle etkileşime girmek ve nihayetinde yeni müşteriler çekmek için Instagram’ı kullanan binlerce marka ve bir dizi yüksek profilli B2B kuruluşu var.

İşletmenizi Instagram üzerinden bir sonraki seviyeye taşımanıza yardımcı olacak eyleme geçirilebilir ipuçlarını sizin için derledik.

1. Otantik, gerçek zamanlı kullanıcı tarafından oluşturulan içeriği kullanın

Stok fotoğrafçılığını unutun ve promosyon resimlerini sahneleyin. Instagram’daki potansiyel müşterileriniz, şirketinizin kültürüne ve ürün tekliflerine kişisel bir bakış sunan otantik içerik ister.

Canlı video/canlı akış gibi gerçek zamanlı içerik filtresiz ve tamamen size aittir. Bu şekilde kitleniz ve potansiyel müşterilerinizle gerçek bir bağlantı kurabilirsiniz. Son derece profesyonel görünümlü içerik genellikle soğuk hissedilebilir. Müşterileriniz markanızın arkasında gerçek insanlar ve gerçek hikayeler olduğunu bilmek ister.

2. Hızlı ve çok yönlü olun

Instagram telefonunuzda doğrudan uygulama aracılığıyla fotoğraf veya video göndermenizi inanılmaz derecede kolaylaştırmaktadır. Sadece uygulamayı başlatın, ekle düğmesine basın ve yüklemek istediğiniz fotoğrafı veya videoyu seçin-bu kadar basit.

Bunun avantajı, içerik oluşturmak için fazla zaman harcamak zorunda kalmamanızdır. Her yerde, her zaman, çok önceden planlama veya düzenleme gerektirmeden çeşitli içerikler yükleyebilirsiniz. Farklı içerik türleri yalnızca kitlenizin farklı üyelerini cezbetmekle kalmaz, aynı zamanda işletmenizin farklı yönlerini de gösterir.

3. Etkileşime geçin

Tıpkı diğer sosyal medya kanallarında olduğu gibi yalnızca içerik yayınlamanızın yanı sıra daha fazla etkileşime girmeniz de önemlidir. Sadece resim ve video yayınlamayın, bir yanıt bıraktıklarında topluluğunuza cevap verin. Diğer Instagram profillerini kontrol etmek için zaman ayırın, bazı içeriklere dostça bir yorumlar bırakın.

Başkalarıyla etkileşim kurmak için zaman ayırırsanız, kitlenizin sizinle etkileşim kurmak için zaman ayırması daha olasıdır.

4. Biyo bağlantıyı kullanın

Instagram gönderilerin başlıkları içindeki web sitelerine bağlantı kurmanıza izin vermezken, biyografinize bir tane ekleyebilirsiniz. Instagram biyo 150 karakter içerebilir – bağlantı dahil. Biyo’nuza son blog yazısı veya teklifler için bir bağlantı ekleyebilirsiniz. Ayrıca, daha fazla bağlantıya sahip bir sayfa içeren özel bir bağlantı oluşturmak için Linktree gibi araçları kullanabilirsiniz. Linktree beş bağlantıya kadar paylaşmanıza ve biyo bağlantılarınızdan en iyi şekilde yararlanmanıza izin verir!

Alternatif olarak, Instagram hikayeleri içeriğinize bağlantılar dahil etmenin harika bir yoludur. Hikayelerin sadece 24 saat yayınlanması bir sınırlama değil, aynı zamanda gerçek zamanlı teklifler ve değer sağlamak için harika bir araçtır.

5. Her post ile bir hikaye anlatın

Instagram’da en ilginç hikayeleri anlatan işletmeler en büyük izleyicileri oluşturuyor. İnsanları işinize çekmek ve sizinle etkileşime girmek istiyorsanız, Instagram’daki tüm gürültüyü kesen tutarlı bir görsel hikaye anlatımına ihtiyacınız var.

Odağınızı genel fotoğraf ve video gönderileriyle sınırlamayın. Instagram hikayeleri özelliği bir slayt gösterisi, fotoğraf veya video montajı oluşturmanıza olanak sağlar. Birlikte sıralanan gönderilerinizle bir hikaye anlatın ve kitlenize daha kişisel bir deneyim sağlayın.

6. Gösterişli ölçümlerden uzak durun

Tıklama ve beğenilerdeki artış yararlı olsa da, doğru kişilerin içeriğinizle gerçekten ilgilenip ilgilenmediğini size söylemez. Bunun yerine, gönderilerinize yorum yapan insanlar ve nişinizdeki yeni takipçiler gibi gerçek katılım göstergelerini arayın. Bu iki ölçüm, ne kadar iyi performans gösterdiğinizi ve işletmenizin gerçekte ne kadar ortaya çıktığını daha iyi gösterir.

İşletmeniz için bir sosyal medya stratejisi oluşturmayı öğrenmek için İşletmeler için Sosyal Medya Pazarlama yazımızı okuyabilirsiniz.

Instagram

Instagram Kılavuzları, uygulamanın sunduğu en son özelliklerden biridir. Instagram Live, Mağazalar, Makaralar, yeniden düzenlenmiş bir ana ekran ve 2020’de tanıtılan bir dizi başka özellik ile radarınızın altına düşmüş olabilir.

Neyse ki, bir şeyleri radarınıza koymak tam olarak Instagram Kılavuzlarının amacıdır. Aslında, Instagram pazarlama ipuçları ve güncellemelerinden haberdar olmak istiyorsanız, Hootsuite’in bunun için zaten bir rehberi var.

Buraya sadece Kılavuzlar hakkında bilgi almak için geldiyseniz, bunun için de bir rehberimiz var – yalnızca blog biçiminde. Instagram Kılavuzlarını nasıl oluşturacağınızı, bunları işletmeniz için nasıl kullanabileceğinizi ve daha fazlasını öğrenin.