Sosyal Medya Pazarlama ile Web Site Trafiği Nasıl Artırılır?

bursa sosyal medya pazarlama

Sosyal medya pazarlama kullanmanız gereken temel nedenlerden biri web sitenizin trafiğini artırmaktır. Tabii ki sosyal medya pazarlama ile başarınızı sergileyebileceğiniz bir noktaya gelmek için doğru yaklaşımı ve araçları kullanarak bir süre boyunca sıkı ve tutarlı bir şekilde çalışmanız gerekir.

Web sitenize daha fazla trafik çekmek amacıyla bir sosyal medya kampanyası yürütürken kampanyayı daha etkili hale getirmek için aşağıdaki yöntemleri kullanabilirsiniz.

1. Web sitenizin URL’sini sosyal medya profillerinize ekleyin

Tüm sosyal medya profillerinizde web sitenize yönlendiren bir bağlantınızın olduğundan emin olun. Bağlantı eklemek yalnızca SEO amaçları için değil, daha fazla trafik almak için de iyidir.

2. #hashtag’leri etkili kullanın

Hashtag’ler sosyal medya gönderileriniz için daha fazla gösterim oluşturabilir. Hashtag kullanma konusunda en iyi uygulamalardan bazılarına göz atın ve bunları doğru kullandığınızdan emin olun.

3. Sosyal medya reklamcılığını kullanın

Sosyal medya sayfalarının ve kullanıcıların sayısı her geçen gün artıyor. Gönderilerinizi görüntüleyecek daha fazla potansiyel kullanıcı olması yayınlarınızı takipçilerinizin önüne almayı zorlaştırabilir.

Aktif bir sosyal medya kullanıcısı muhtemelen bir düzine sayfayı ve yüzlerce kişiyi takip edecektir, ancak zaman çizelgesi (ana akış) yalnızca sınırlı sayıda yayın gösterebilir.

Gönderileriniz için organik görünürlük elde etmek (özellikle bir işletme olarak kullanıyorsanız) zorlaşıyor. Facebook birçok kez algoritmalarını değiştirdi ve mesajlarınızı sadece takipçilerinizin bir kısmına gösteriyor. Bu yüzden takipçilerinizin ana akışında gönderinizi almanın tek yolu Facebook reklamlarını kullanmaktır. Bu bir maliyet anlamına gelir, ancak doğru kitleyi hedeflemenin ve organik olandan daha iyi sonuçlar almanın etkili bir yoludur. Buna ek olarak her şey Facebook tarafından izlenir ve verileri reklam kampanyalarınızı daha da geliştirmek için kullanabilirsiniz.

Aynı şey Twitter ve Linkedin için de geçerlidir. Takipçilerinizle bağlantı kurmak için tanıtılan tweetleri veya Linkedin reklamlarını kullanabilirsiniz.

4. Kullanıcıların içeriğinizi paylaşmasını kolaylaştırın

Ziyaretçiler web sitenizde gerçekten beğendikleri bir şey okuduğunda bunu arkadaşlarıyla veya sosyal medya takipçileriyle paylaşmak isteyebilirler. Bu nedenle web sitenizde veya blogunuzda düzgün bir şekilde yapılandırılmış sosyal medya düğmelerini kullanarak paylaşımı kolaylaştırmalısınız.

Birçok kişinin yaptığı yaygın bir hata sadece sosyal medya butonlarını ekledikten sonra içeriğin doğru bir şekilde paylaşıldığını kontrol etmemektir. Bir yayını paylaşmak için tıkladığınızda başlık, açıklama ve resim iyi biçimlendirilmelidir. Aksi takdirde kullanıcılar paylaş düğmesini tıklamadan önce paylaşımı düzenlenmek için zaman harcamayacaklardır.

5. Yazılarınızda görseller kullanın

Resimler, videolar ve diğer görsel öğeler (infografikler, fotoğraflar vb.) daha fazla paylaşılabilir. Yapmanız gereken ilk şey içeriğinizin içinde resim bulundurmaktır. Tüm sosyal ağlar güncellemelerinize görsel eklemenize olanak tanır. İçerik paylaşımlarınızı artırmak için görsellerden faydalanmayı unutmayın.

6. Sosyal medya gönderilerine bağlantılar ekleyin

Sosyal medya profillerinize bağlantılar eklemenin yanı sıra sosyal medya paylaşımlarınıza da bağlantılar eklemeniz gerekir. İyi bir gönderinin çekici bir başlığı, kısa bir açıklaması, bir resmi ve orijinal kaynağa bağlantısı vardır.

7. Düzenli olarak içerik yayınlayın

Takipçilerinizi çok sayıda günlük gönderiyle sıkmak istemezsiniz. Ancak düzenli güncellemeler paylaşmak daha fazla gösterim ve trafik alır. İstatistiklere göre sosyal ağ başına günlük önerilen kayıt sayısı:

  • Pinterest: 5 post
  • Twitter: 3 post
  • Facebook: 2 post
  • Instagram: 2 post

8. Ürünlerinizi veya şirketinizi fazla tanıtmayın

İşletme sayfalarınızda yayın yaparken ürün veya hizmetlerinizle ilgili her zaman yayın göndermeyin. Takipçileriniz her zaman şirketinizin yararları hakkında okumaktan sıkılabilir. Bunun yerine yayınlarınızı onlar için ilginç ve kullanışlı hale getirmeye çalışın. İlk hedefiniz takipçilerinizi korumak ve daha sonra onları dönüştürmek.

Örneğin haftada 4 gönderi paylaşmayı yapmayı planlıyorsanız, faydalı ve ilginç ancak yine de ürünlerinizle alakalı 3 yayın yapmaya çalışın ve teklifleriniz veya avantajlarınız hakkında yalnızca bir kez gönderi paylaşın.

9. Bir blog oluşturun ve kaliteli içerik yayınlayın

Yukarıdaki ipuçlarını okuyarak sosyal medya başarısının içeriğe bağlı olduğu sonucuna varabilirsiniz. Facebook’ta günde 2 kez yayın yapabilmek için paylaşabileceğiniz çok sayıda iyi içeriğe sahip olmanız gerekir.

Çözümlerden biri, diğer web sitelerindeki içerikleri kullanmaktır (link vermek). Ancak bu işlem diğer web sitesine trafik çeker ve bu sizin için bir sorundur.

Web sitenize trafik çekmek için kendi sitenizden içerik paylaşmanız gerekir. Bunu yapmanın en iyi yolu bir blog oluşturmak ve yüksek kaliteli içerik yayınlamaktır.

10. Influencers ile bağlantı kurun

Biraz zaman ayırın ve sektörünüzdeki sosyal medya etkileyicileri (influencers) olarak kabul edilen kullanıcıları/sayfaları bulun. Bunlar genellikle çok sayıda takipçisi ve kayıtlarıyla etkileşimi olan hesaplardır.

Influencers’ın sizi takip etme olanağı minimum olsa da ne yaptığını, paylaştığını, nasıl yorum yaptığını ve genellikle endüstrinizde nelerin trend olduğunu bilmek iyidir. İçeriklerini yeniden paylaşmak, yayınlarından bahsetmek ve yorum yapmak hakkında yorum yapmak ve onlara güvenmek için iyi bir yoldur.

11. Yalnızca içerik yayınlamakla kalmayın, sosyal medya hesaplarınızı yönetin

İçeriği tek başına yayınlamak sizi sosyal medyada çok ileri götürmez. Harika yayınlar yayınlasanız bile sosyal medya hesaplarınızda yeterli takipçiniz olana kadar veya reklam kullanmadığınız sürece kimse bunları görmeyecektir.

# Nasıl daha fazla takipçi kazanırsınız? – Hesaplarınızı yöneterek.

Başka bir deyişle potansiyel müşterinizin veya okuyucunuzun profiline sahip olan kişilere ulaşarak ve onlarla bağlantı kurarak. Bu zaman alıcı bir süreçtir. Çünkü kimlerin takip edileceğini, sizi kimlerin takip ettiğini ve kimlerin takibi kaldıracaklarını izlemeniz gerekir.

12. Rakiplerinizi iyi izleyin

En yakın rakiplerinize göz atarsanız ve sosyal medyada neler yaptıklarını bilirseniz iyi olur. Ne sıklıkta yayın yapıyorlar, ne tür içerik paylaşıyorlar, takip ettikleri profiller, büyüme oranları vb. sosyal medya kampanyalarınızda da kullanmak için birkaç fikir edinebilirsiniz.

13. Sonuçları ölçme

Sosyal medyadan web sitenize kaç ziyaret aldığınızı ölçmek için Google Analytics kullanın. Aylık olarak her bir sosyal ağdan ziyaretçi sayısını kaydedin ve hangi ağın işletmeniz veya blogunuz için en uygun olduğunu analiz edin.

Google Analytics yanı sıra Facebook, Twitter, Pinterest ve sosyal ağlarda yayınlarınızı planlamak / yayınlamak için kullandığınız araçtan elde edilen istatistiksel verileri de kullanabilirsiniz.

14. Yorumlara veya etkileşimlere cevap verin

Sosyal medya hesaplarınızı izleyin ve markanızın yorumlarına yanıt verin. Kullanıcılara sosyal medyada aktif olduğunuzu göstermek daha fazla katılımı teşvik eder. Örneğin, bir kullanıcı tweetlerinizden birini re-tweet yaptığında ona bir teşekkür mesajı gönderin veya Facebook yayınınıza bir yorum aldığınızda yorum için teşekkür edin. Size yorum yaparak doğrudan soru soruluyorsa marka tonunuza göre bu yoruma cevap verin.

15. Sosyal medya stratejisi oluşturun

Yukarıdaki tüm ipuçları genel sosyal medya pazarlama stratejinizin bir parçasıdır. Başarılı bir strateji sosyal medya hedefleriniz, hedef kitle, içerik pazarlama planı ve yatırım getirisi gibi diğer kanallarla ilgili ayrıntıları da içermelidir.

Sosyal Medya Pazarlama

“Sosyal medya pazarlama (SMM), bir şirketin ürün ve hizmetlerini pazarlamak için sosyal medya web sitelerinin ve sosyal ağların kullanılmasıdır.”

Ancak bu tanımda gerçekten önemli bir şey eksik. Şimdi daha basit ve net hale getirelim:

“Sosyal medya pazarlama, katılımı artırmak ve işinizi tanıtmak için her sosyal medya platformu için özel içerik oluşturma sürecidir.”

Sosyal medya pazarlama, hedef kitleniz veya müşterilerinizle bağlantı kurmak ve markanızı daha iyi anlamalarına yardımcı olmakla ilgilidir. İşletmenizin büyümesi için inanılmaz derecede faydalıdır.

İyi bir ilişki kurma niyetiyle ilk kez biriyle tanışacağınızı hayal edin.

İkinci bir şansın olmayacağı için o kişiyi anında sevmesi için ne yapmalısın? O kişiyle tanışırsan ve sıkıcı veya anlamsız şeyler söylersen başarılı olur musun?

Nasıl yaparsan yap, onları mutlu ettiğinde insanlar seni daha çok sevme eğilimindedir.

Tıpkı çevrimdışı dünyada olduğu gibi, sosyal medya pazarlama başarınız da büyük ölçüde hedef kitlenizi bulma ve mutlu etme, böylece markanızı beğenmeleri ve hikayelerinizi başkalarıyla paylaşma yeteneğinize bağlıdır.

Hikayeniz paylaşmaya değmiyorsa, sosyal medya pazarlama çabalarınız hiçbir sonuç vermeyecektir.