İçerik Pazarlama için 15 İpucu

içerik pazarlama ajansı

Başarılı çevrimiçi işletmelerin arkasındaki itici gücün ne olduğunu hiç merak ettiniz mi? SEO veya sosyal ağlar değil, içerik pazarlama.

Aşağıdaki 15 içerik pazarlama ipucunu uygulayarak sıralamalarınızı ve trafiğinizi artırabilirsiniz:

 1. Bir içerik pazarlama planı oluşturun.
 2. Daima kaliteli içerik yayınlayın.
 3. Kullanıcılar için yazın, arama motorları için optimize edin.
 4. İçerik pazarlama, SEO ve sosyal medya ayrılmaz üçlü.
 5. Konuların alaka düzeyini oluşturun.
 6. Kapsamlı içerik yayınlayın.
 7. Paylaşılabilir içerik yayınlayın.
 8. İçerik biçimlendirmesine dikkat edin.
 9. İçeriği tutarlı bir şekilde yayınlayın.
 10. Akılda kalıcı başlıklar oluşturun.
 11. Rakiplerinizden daha iyi içerik oluşturun.
 12. İçeriğinizi tanıtın.
 13. İçeriğinizi kategoriler halinde düzenleyin.
 14. İçeriği dönüşümler için optimize edin.
 15. İçerik pazarlamaya uzun vadeli yatırım olarak yaklaşın.

1. Bir içerik pazarlama planı oluşturun

Başarılı bir içerik pazarlama kampanyası iyi bir planla başlar. İçerik pazarlaması hakkında konuştuğumuzda akla ilk gelen şey blog yazmaktır. Blog yazmak içerik pazarlamasının önemli bir yönüdür, ancak bu hikayenin sonu değildir. İçerik pazarlama planınızı yürütmek için kullanacağınız aracılardan yalnızca biridir.

İyi yapılandırılmış bir plan aşağıda özetlenen tüm ipuçlarını içermelidir.

2. Daima kaliteli içerik yayınlayın

Planınızdaki ilk madde ne tür içerik yayınlayacağınızdır. Uzun vadeli başarı için her daim kaliteli içeriğe ihtiyacınız var.

Kaliteli bir içerik aşağıdaki özelliklere sahiptir:

 • Benzersiz ve orijinal
 • Yararlı
 • Her zaman alakalı (belirli bir zaman dilimiyle ilişkili değil)
 • Kapsamlı, ayrıntılı ve bilgilendirici
 • Aranabilir – kullanıcıların Google’da aradığı konuları kapsar

Kaliteli içerik sağlam bir çevrimiçi varlık oluşturmanıza yardımcı olur ve fazla trafik çekerek Google’da yüksek sıralamalarda yer almanızı sağlar.

3. Kullanıcılar için yazın, arama motorları için optimize edin

İçeriği düşünürken, kullanıcılar için yazmalı ve arama motorları için optimize etmelisiniz.

Arama motorları tek bir amaca hizmet eder; kullanıcıların sorularını veya sorgularını yanıtlayarak onlara istediklerini verir. Yalnızca insanların okumak istedikleriyle ilgileniyorsanız ve arama motorları için içeriği optimize etmiyorsanız günün sonunda kimsenin okumadığı harika içerikler yayınlayacaksınız. Bu şekilde kullanıcılarınızı ve ihtiyaç duydukları içeriğin türünü düşünüp arama motorları için optimize ederseniz bir kazan-kazan durumu oluşacaktır.

4. İçerik pazarlama, SEO ve sosyal medya ayrılmaz üçlü

Bu 3 aracın birlikte çalışmasını başarırsanız çevrimiçi pazarlama stratejilerinizde başarılı olma şansınız daha yüksektir. SEO’nuzu ve sosyal medya ağlarınızı güçlendirmek için içeriğe ihtiyacınız var. Blogunuzda veya web sitenizde yayınladığınız her şey SEO stratejinizin bir parçası olmalı ve sosyal medya pazarlama stratejinizi ortaya koymalıdır.

Yeni bir içerik oluşturmadan önce içeriğinizin SEO ve sosyal medya çabalarınızla uyumlu olduğundan emin olun.

5. Konuların alaka düzeyini oluşturun

Web sitenizde veya blogunuzda içerik yayınlamaya başladığınızda, bunun niş ve uzmanlık alanınızla ilgili olduğundan emin olun.

Örneğin, bir teknoloji blogu çalıştırıyorsanız yemek pişirmeyle ilgili bir gönderiyi yalnızca beğendiğiniz için yayınlamamalısınız. Kimse bunu yaptığınız için sizi cezalandırmaz, ancak bu işlemden herhangi bir fayda elde etme şansınız kalmaz.

En iyi yaklaşım web sitenizin genel hedefleriyle uyumlu içerik yayınlamaktır.

Örneğin, çevrimiçi kahve makinesi satıyorsanız ürünlerinizle ilgili tüm teknik bilgileri (spesifikasyonlar, fotoğraflar, yorumlar, videolar) sağlamanın yanı sıra, kahve ile ilgili makaleler (yapım, içme, yemek tarifleri, tavsiye vb.) içeren bir blog da sunmalısınız.

6. Kapsamlı içerik yayınlayın

Blog yazıları gibi metin içeriği söz konusu olduğunda çeşitli çalışmalar uzun içeriğin (1500 kelimenin üzerinde) arama motorlarında daha yüksek olduğunu ve sosyal medyada daha paylaşılabilir olduğunu tespit etti. Bu çalışmalardan öğrenebileceğimiz şey, 3-4 küçük makale yayınlamaktan ziyade bir konunun tüm yönlerini kapsayan uzun bir ayrıntıdan oluşan içeriği yayınlamanın daha iyi olduğudur.

Uzun içerik sosyal medyada daha paylaşılabilir olduğundan arama motorlarını da beslemek anlamına gelir ve aynı zamanda kullanıcılara istediklerini de verirsiniz.

7. Paylaşılabilir içerik yayınlayın

İçeriklerinizi oluşturmadan önce sosyal ağlarda arama yapmanız ve insanların ne tür içerikten hoşlandığını öğrenmeniz gerekiyor.

Örneğin, düğün hakkında arama yapan kişiler metin içeriğinden çok, fazla resim ve video görmek isteyebilir. Yani içerik pazarlama stratejinizi bu ihtiyacı karşılayacak şekilde ayarlamanız gerektiği anlamına geliyor.

Paylaşılabilir içerik için bazı fikirler şunlardır:

 • En iyi 10 liste…
 • Nasıl yapılır…
 • 10 yöntem…
 • En popüler…
 • Şunlar için en iyi ipuçları…

8. İçerik biçimlendirmesine dikkat edin

İyi içerik; belirli bir konu hakkında orijinal, iyi araştırılmış ve tarafsız bilgiler sağlar. İçeriğiniz yukarıdaki kriterleri karşılasa bile yine de iyi görünmesi gerekir.

İyi görünümlü içerik: paragraflar, kalın, italik, başlıklar, iyi yazı tipi boyutu vb.

İçeriğinizin biçimlendirmesine dikkat etmek SEO ve yüksek kaliteli bir web sitesi oluşturmaya çalıştığınızın iyi bir işaretidir. Genel olarak, farklı içerik türlerini (yani metin, resimler, videolar) bir araya getirmeyi başarırsanız, kullanıcı deneyimini daha iyi hale getirir ve bir dizi başka fayda sağlarsınız.

İçerik biçimlendirmesi ile web site tasarım çizginizin paralel olması dijital pazarlama stratejilerinizi doğrudan etkileyecektir. İçeriğinizde kullandığınız yazı karakterleri (font), görsellerin konseptleri, beyaz dengesi gibi tasarımı etkileyen bileşenlerin hem marka hem de web tasarım çizgilerine uygun olması gerekir.

9. İçeriği tutarlı bir şekilde yayınlayın

Güncel ve doğru içerik sağlamanın yanı sıra uygulayabileceğiniz başka bir ipucu da tutarlı bir yayınlama programına sahip olduğunuzdan emin olmaktır. Önceden tanımlanmış bir yayınlama planına sahip olmak zamanınızı daha iyi organize etmenize ve sadık kitlenizin bir listesini oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

Yeni içerik oluşturmanın ve tutarlı yayınlamanın faydaları:

 • Arama motorları web sitenizi ziyaret eder.
 • Bülteninizden ve RSS özet akışınızdan daha fazla ziyaret alırsınız.
 • Sosyal medyadan daha fazla ziyaret alırsınız.
 • Ziyaretçilerinizi yeni içeriklerle mutlu edersiniz.

10. Akılda kalıcı başlıklar oluşturun

Bir sayfanın veya yayının başlığı birçok nedenden dolayı büyük önem taşımaktadır. Akılda kalıcı başlıklar oluşturmak SEO için ve site trafiğini artırmak için de mükemmel bir yoldur. Kaliteli başlıklar kullanarak:

 • Arama motorlarının içeriğin ne hakkında olduğunu anlamalarına yardımcı olun.
 • Sosyal medya ağlarının ne paylaştığınızı anlamasına yardımcı olun.
 • Kullanıcıların dikkatini çekin ve belirli bir sayfayı ziyaret etmek için daha fazla tıklamayı teşvik edin.

Yayınla düğmesine basmadan önce içeriğinizin optimize edilmiş ve akılda kalıcı bir başlığı olduğundan emin olun.

11. Rakiplerinizden daha iyi içerik oluşturun

İçerik pazarlama trafiği ve satışları artırmanın harika bir yoludur. Fakat, içeriğinizin iyi performans göstermesini istiyorsanız rakiplerinizden daha iyi olması gerekir.

İçeriğinizi oluşturmadan önce Google, Facebook, Twitter (veya hedef kitlenize daha yakın olan ağ) ve en üst konumlarda ne tür içeriklerin bulunduğunu oluşturucağınız içeriğin konusuna göre analiz etmeyi unutmayın. İçerik uzunluğu, içerik türü, kalite ve biçim gibi unsurlara dikkat edin ve içeriğinizi her açıdan daha iyi hale getirmeye çalışın.

12. İçeriğinizi tanıtın

Potansiyel müşterilerinizin web sitenizi bulmak, ziyaret etmek ve ürünlerinizi satın almak için arama yapmasını beklemeyin.

Yeni bir içerik yayınladığınızda içeriğinizi hak ettiği ilgiyi çekecek şekilde tanıtmanız gerekir. İçeriğinizi abartılı olmadan ve herhangi bir risk almadan tanıtmanın birçok yolu vardır. Bu nedenle yayınla düğmesine bastıktan sonraki adım iyi bir tanıtım yapmaktır. En iyi seçeneğiniz sosyal medyadır. Sosyal medya üzerinden içeriklerin tanıtımını yaparak alacağınız sonuçlar son derece hızlıdır. Tanıtımlarınızı sosyal medyanın haricinde e-posta pazarlama kanalıyla birlikte yapmanız da sonuçları olumlu şekilde etkileyecektir.

13. İçeriğinizi kategoriler halinde düzenleyin

Birkaç ay (hatta yıl) boyunca sürekli olarak içerik pazarlaması yaptığınızda çok fazla içerik elde edersiniz. Bu içerikler doğru şekilde organize edilmezse kaybolursunuz. En iyi strateji, içeriğinizi alakalı kategoriler halinde düzenleyerek etiketleri, anahtar kelimeleri ve açıklamaları arama sonuçlarında listelenecek şekilde kullanmaktır.

14. İçeriği dönüşümler için optimize edin

İçerik oluşturmanın ana amacının dönüşümleri artırmak olduğunu unutmayın. Durumunuza bağlı olarak, dönüşümler e-posta aboneleri almaktan banner reklam tıklamalarına ve daha fazla ürün satışına kadar birçok amacınız olabilir.

İçeriğiniz iyi sonuçlar vermezse içerik stratejinizi değiştirmeniz ve içerik üretip tanıtmak için alternatif yollar düşünmeniz gerekir. Profesyonel bir dijital pazarlama ajansıyla çalışmak daha iyi sonuçlar elde etmenin yanında aynı zamanda en iyi yaptığınız işe konsantre olmanız için size daha fazla zaman kazandıracaktır.

15. İçerik pazarlamaya uzun vadeli yatırım olarak yaklaşın

İçerik pazarlamasından para kazanmak için önce para ve zaman harcamanız gerekir.

Web sitenizi ziyaret eden ve sosyal medya sayfalarınızı takip eden yeterli miktarda trafiğiniz varsa, içerik pazarlamasıyla bu ziyaretçileri müşterilere dönüştürebilirsiniz (bu o kadar kolay değildir, ancak teoridir). Durum böyle değilse ve yeni başlıyorsanız, sosyal medya organik takipçi sayınızı ve arama motoru sıralamalarınızı yükseltmek amacıyla kaliteli içerik oluşturmak için para (veya değerli olan zamanınızı) harcamanız gerekir. Sonunda daha fazla ziyaret alırsınız ve tüm yaptıklarınız yavaş yavaş içerik pazarlamasından kar elde edebilirsiniz.

İçerik pazarlama bir işletmenin finansal büyümesine yardımcı olabilir. Daha hızlı sonuçlara ihtiyacınız varsa Google Ads ile başlayabilirsiniz, ancak uzun vadeli istikrarlı bir getiri sağlayabilecek tutarlı sonuçlar istiyorsanız içerik pazarlamasına yatırım yapın.

İçerik pazarlamasının maliyeti nedir?

Sporcu besinleri ile ilgili ürünler satan küçük bir işletmeniz olduğunu varsayalım. Ürünleriniz iyi, web siteniz modern ve SEO dostu, ancak niş çok rekabetçi ve Google veya sosyal medyadan neredeyse hiç trafik almıyorsunuz.

Çözüm nedir, işinizi nasıl büyütebilirsiniz?

İşletmenize trafik çekmek için Google Ads veya Facebook reklamlarını kullanabilir ve reklam maliyetlerini karşılayacak kadar kâr sağlayacak satış yapabilirsiniz.

Reklam yapmaya devam ederseniz satış yaparsınız, reklam satışını durdurursanız kârınız 0 ‘a düşer.

Reklam vermek işe yarayan bir modeldir, ancak içerik pazarlamasının işleri nasıl değiştirebileceğini ve neden içerik pazarlamasından para kazanmak için para harcamanız gerektiğini görelim.

Kilo vermek ya da diyetle ilgili insanlara tavsiye vermek için bir blog başlatmaya karar veriyorsunuz. İnsanlar makalelerinizi okuyacak ve bazıları ürünlerinizi satın alacak, değil mi? Yanlış.

Her şeyden önce rekabetçi bir alanda yeni bir blog başlatırsanız içeriğinizin reklamını yapmadığınız sürece trafik almazsınız. İçeriğinizin reklamını yapsanız bile, içeriğiniz en yüksek kalitede olmadıkça ve “içerik pazarlamasına yatırım yapmanın” bir parçası olmadıkça satış yapmazsınız.

Çözüm

Kullanıcılarınızı mutlu edebilecek ve sıralamada size daha fazla şans tanıyabilecek içeriği (bu örnekte kaliteli blog başlıkları) tanımlayacak bir içerik pazarlama planı oluşturmak için zaman ve para harcamanız gerekir.

Gerçek içeriği oluşturmak için para harcamanız gerekebilir. Yukarıdaki örnekte, makaleleri yazmak için diyetisyen tutmanız gerekebilir. Böylece doğru ve ikna edici olurlar. Kaliteli içeriği oluşturduktan sonra bu içeriği ücretsiz olarak dağıtacak sosyal medyada yeterli takipçiniz olana kadar birkaç ay (hatta yıl) boyunca tutarlı bir şekilde içerik pazarlama yapmaya devam etmelisiniz.

Sonuç

İçerik pazarlama her tür işletme için önemlidir. Son çalışmalar insanların büyük bir yüzdesinin (%70 ‘den fazla) reklamları okumak yerine bir şirket hakkında makaleler okumayı tercih ettiğini göstermiştir.

İçerik pazarlama stratejinizi tasarlarken içerik oluşturma, kullanıcı memnuniyeti ve dönüşümler arasında doğru dengeyi bulmanız gerekir.

İçerik pazarlama, potansiyel müşterileri çekmek ve onları müşterilere dönüştürmek için değerli ücretsiz içerik oluşturma ve paylaşma sürecidir. Amaç, insanları eğitmek, eğlendirmek ve güvenlerini kazanmak ve marka bilinci oluşturmak için ilham vermektir.

Pazarlama stratejisi olarak içerik pazarlaması, hedef kitlenizi eğitmek ve işiniz hakkında heyecanlanmalarına yardımcı olmak için değerli olabilir. Ayrıca, mevcut müşterilerle iletişim halinde kalmanın ve yeniden etkileşim kurmanın iyi bir yoludur.