İçerik Pazarlama Nedir?

içerik ajansı bursa

İçerik pazarlama stratejik olarak içerik oluşturma, yayınlama ve tanıtımdan (blog yayınları, e-postalar, videolar ve podcast’ler dahil) oluşan bir pazarlama türüdür. İçerik pazarlaması genellikle marka bilinirliğini ve etkileşimini artırmak, ziyaretçileri veya kullanıcıları çekmek, satış fırsatları oluşturmak veya gelir elde etmek için kullanılır.

İçerik Pazarlama Enstitüsü‘ne göre içerik pazarlamasının tanımı şu şekildedir:

“İçerik pazarlama, açıkça tanımlanmış bir kitleyi çekmek ve elde tutmak ve nihayetinde kârlı müşteri eylemlerini yönlendirmek için değerli, alakalı ve tutarlı içerik oluşturmaya ve dağıtmaya odaklanan stratejik bir pazarlama yaklaşımıdır.”

Dolayısıyla ürünlerinizi veya hizmetlerinizi sunmak yerine, potansiyel müşterilerinize ve müşterilerinize sorunlarını çözmelerine yardımcı olacak alakalı ve faydalı içerik sağlarsınız. İçerik pazarlaması hedef kitlenizle bir ilişki kurmaya odaklanan uzun vadeli bir stratejidir. Sonunda bir satın alma kararı vermeye gelince kitlenizin, ilgili uzmanlığa sahip olduğunuzu ve ​bilgiyi paylaşmak için onlara yeterince önemsediğinizi zaten gösterdiğiniz için tereddüt etme ihtimali azalacaktır.

Yüksek kaliteli içerik müşterilerinizi ve potansiyel müşterilerinizi zorlamadan, benzer bir güven (ve sonunda satın alma) yolu boyunca taşımanıza olanak tanır.

İçerik pazarlama neden önemlidir?

İçerik pazarlamasının ne olduğunu anlamaktan daha önemli olan şey, içerik pazarlamasının işletmeniz için neden önemli olduğunu anlamaktır. İlk olarak satın alma döngüsünün dört adımını anlamamız gerekir:

Farkındalık – Farkındalıktan önce bir müşterinin ihtiyacı olabilir, ancak bir çözüm olduğunu bilmiyorlar.

Araştırma – Bir müşteri bir çözümün olduğunun farkına vardığında, kendilerini eğitmek için araştırma yapacaklardır. Örneğin, bir araba alıcısı, hangi farklı araba türlerinin var olduğunu ve hangisinin ihtiyaçlarına uyacağını bulmaya çalışacaktır.

İtibar – Bu noktada müşteri, uygun bir fiyata yüksek kaliteli bir ürün aldıklarından emin olmak için farklı satıcılardan farklı ürünleri karşılaştırmaya başlar.

Satın Alma – Son olarak, müşteri kararını verir ve işlemle birlikte ilerler.

Diğer dijital pazarlama biçimlerinin (PPC veya PR gibi) aksine, içerik pazarlaması uzun vadede işletmenizi sunmaya devam edebilir. Facebook reklamından veya basın bülteninden farklı olarak içerik yıllarca trafik, marka bilinirliği ve potansiyel müşterileri yönlendirmeye devam edebilir.

İçerik pazarlamanın avantajları nelerdir?

İçerik pazarlama herhangi bir çevrimiçi kampanyanın başlangıç ​​ve bitiş noktası yer almaktadır. Bu yüzden çevrimiçi işletmeye sunduğu birçok avantaj vardır.

İçerik pazarlamanın öne çıkan faydaları:

Arama motorlarından daha fazla hedeflenmiş ziyaret – İyi içerik, arama motorlarında daha yüksek sıralanmanıza ve daha fazla hedeflenmiş trafiğe sahip olmanıza olanak sağlar.

Sosyal medya üzerinden daha fazla ziyaret – İyi içeriğin sosyal medyada paylaşılması daha olasıdır ve daha fazla web sitesi trafiği oluşturabilir.

Kullanıcı etkileşimini artırma – Kullanıcı yorum, inceleme, oylama, paylaşım sağlayarak iyi içerikle etkileşime girer.

SEO için iyidir – Kaliteli içerik SEO’nun kalbidir. İyi içeriği kanıtlanmış metin yazarlığı ipuçlarıyla birleştiren web siteleri, iyi içeriğe sahip olmayan web sitelerinden daha iyidir.

Marka bilinirliğini artırma – Kaliteli içerik yayınlamak markanızı ve çevrimiçi itibarınızı tanıtmanın en iyi yollarından biridir.

Daha fazla dönüşüm – İyi içerik daha fazla potansiyel müşteri ve satış sağlayabilir.

İçerik pazarlamanın temelleri nelerdir?

Kitlenizi tanımlayın

Herhangi bir içerik pazarlama kampanyasına ilk adım hedef kitlenizi bulmaktır.

Aslında birçok insan içerik pazarlamasıyla ilgili pratikler uygulamaya çalışıyor, fakat kitlelerini açıkça tanımlamıyor. Bunun yerine, doğrudan anahtar kelime bulmaya ve blog yayınları yazmaya başladıklarından doğru içeriği ortaya çıkarmakta zorlanıyorlar.

Bu yüzden içerik pazarlamasını yapmayı düşündüğünüz hedef kitleye detaylı şekilde tanımlayarak pazarlama stratejinize daha doğru odaklanarak başarılı sonuçlar elde edebilirsiniz.

Kitlenizin seveceği içerikler oluşturun

Artık kitlenizin kim olduğunu kavradığınıza göre onlar için özelleştirilmiş içerik oluşturma zamanı. Bunu yapmanın en iyi yolu kitlenizin ihtiyaçlarını tanımlamaktır. Bu ihtiyaçları kitle tarafından baktığımızda sorun olarak tanımlarsak sorunları çözmelerine yardımcı olacak içerik oluşturun.

İçerik pazarlama planı geliştirin

Kitlenizin kim olduğu konusunda ve ihtiyaç duyduğu konu hakkında çözümünüz var. Şimdi bu bulguları adım adım içerik pazarlama stratejisine koyma zamanı. Özellikle pazarlama dönüşüm sürecinin farklı aşamalarında (satın alma döngüsü olarak da bilinir) ilgili içerikler oluşturmanız gerekecek.

Bir pazarlama dönüşüm sürecindeki her adımının amacı, insanları bir sonraki adıma itmektir. Yani her aşamada insanlara hitap eden içeriğe sahip olmanız gerekiyor.

Farkındalık ve markalaşma

Pazarlama dönüşüm sürecinin başlangıcında çoğu insanın “Çözmem gereken bu problemim var” dan “bu, ihtiyacım olan üründür”e geçmek için biraz beslenmeye ve eğitime ihtiyacı vardır. Pazarlama dönüşüm sürecinin başlangıcı hedef müşterinizin karşılaştığı bir sorunu veya sorunu çözmesine yardımcı olur ve bu da marka bilinirliğini artırmaya yardımcı olur. Ardından hedef müşteri satın alma işlemi yapmaya hazır olduğunda şirketiniz akılda kalır.

İçerik pazarlama araçları nelerdir?

İçerik pazarlamanın ana araçları şunlardır:

 • Blog
 • E-Kitaplar
 • Online kurslar
 • İnfografikler
 • Podcastler
 • Web seminerleri (webinars)
 • Ürün karşılaştırma yazıları
 • Lansman öncesi sekanslar
 • Ürün demoları
 • Açılış sayfaları (landing pages)
 • Müşteri referansları

İçerik pazarlama için nereden başlayacağınızdan emin değilseniz İçerik Pazarlama için 15 İpucu başlıklı yazımıza göz atabilirisiniz.