Off-Page SEO nedir?

off-page seo

Off-Page SEO doğrudan web sitenizde gerçekleşmeyen her şeyle ilgilidir. Web sitenizi optimize etmek, On-Page SEO olarak adlandırılır ve site yapısı, içerik ve hız optimizasyonları gibi unsurları içerir. Off-Page SEO; bağlantı oluşturma, sosyal medya ve On-Page SEO gibi maddeleri içinde bulundurarak markalaşma sürecini online olarak desteklemektedir.

On-Page SEO ve Off-Page SEO ilişkisi

On-Page SEO üzerinde odaklandığımız zaman siteniz için efektif çözümler üretirsiniz. SEO’ya uygun içerikler yazdığınızı düşünün, sağlam bir site yapısına sahipsiniz ve mobil siteniz sadece birkaç saniye içinde yükleniyor. Her şey çok güzel! Öte yandan Off-Page SEO ile kullanıcıların ve potansiyel müşterilerin sitenizi ziyaret etmelerini sağlayarak site trafiğini artırabilirsiniz ve arama sonuçlarındaki sıralamanızı yükseltebilirsiniz. Her ikisi de SEO’nun önemli parçalarıdır. Kaliteli içerik yazarak arama motorlarında sıralanabildiğiniz gibi, bu içeriğe bağlantı vermek için farklı kaynaklardan yararlanmanızda fayda var. Aynı zamanda markanızı oluşturmak ve güven yaratmak için SEO’yu kullanmanız gerekmektedir.

Link inşası (link building)

Bağlantılar, web’i bir arada tutan araçlardır. Arama motorları, bir içerik parçasının veya belirli bir sitenin ne kadar değerli olduğunu belirlemek için bağlantıları kullanır. Arama sonuçları sıralaması konusunda ciddiyseniz, kaliteli bağlantılar almak her zaman etkili bir çözüm olmuştur. Siteniz için kaliteli bağlantıları nasıl alınacağınız ve bağlantı oluştururken ne yapmamanız gerektiği konusuna birlikte değinelim.

Sosyal medyanın sınırlı ve efektif etkisi

Kendi başına sosyal medya arama motorlarında iyi sıralama için gerekli değildir. Ancak, ziyaretçiler ve potansiyel müşteriler ile temasa geçmek için eşsiz bir fırsat sunar. Sosyal medyada aktif olmak ve sosyal medya çabalarınızı, müşterilerinize ilginç içerikler, promosyonlar (ilgili ise) ve markanızla etkileşimi artıracak anketler ve konuşmalar ile ilgi çekici hale getirmeye odaklanmalısınız.

Sosyal medyada izlediğiniz stratejiler ile birlikte hedef kitlenize kolaylıkla ulaşarak markalaşma sürecini destekler kampanyalar oluşturabilirsiniz. Oluşturacağınız kampanyaları ve iletişim çalışmalarını web sitenizle entegre çalışır hale getirerek Off-Page SEO için altyapı hazırlayabilirsiniz.

Lokal SEO ve Off-Page SEO ilişkisi

Eğer markalaşma stratejilerinizde yerel (lokal) odaklı ilerleme amacı taşıyorsanız Lokal SEO’yu esas almak gerekecektir. Yerel işletmeler için, Off-Page SEO’nun bir bölümü ise kulaktan kulağa pazarlamadır. Bu şekilde insanlar sizin için markalaşma sürecini etkili şekilde yürütebilir. Mutlu müşterilerin çevrimiçi yorum ve değerlendirmeleriyle Google’ın ve diğer potansiyel müşterilerin marka yönetiminizi ne kadar iyi yaptığınızı görmesini sağlayabilirler.

Herkes, web sitesinin Google, Bing ve Yahoo gibi arama motorları için Arama Motoru Sonuç Sayfalarında (SERP) daha üst sıralarda görmek ister. Sonuç sayfalarında sitenizin bittiği yeri iyileştirmenin 2 önemli yolu vardır: on*page  SEO ve off-page SEO.