Online Başarı için 20 Dijital Pazarlama İpucu

dijital pazarlama ajansları

Çevrimiçi işletme başarınızı önemli ölçüde atıracak 20 dijital pazarlama ipucu ile doğru stratejiler oluşturabilirsiniz. Çevrimiçi pazarlama başarısı için ipuçlarını incelemeden önce, öncelikle bu terime yeni başlayanlar için dijital pazarlamanın ne olduğunu açıklayalım.

Dijital pazarlama internet ve elektronik cihazlar üzerinden yapılan pazarlamadır. Bir dizi alt başlıkları vardır, ancak en önemlileri şunlardır:

  • Web site
  • Arama motoru pazarlaması (SEM)
  • Sosyal medya pazarlama
  • İçerik pazarlama
  • E-posta pazarlama
  • Mobil pazarlama
  • Banner reklam

Dijital pazarlama ipuçları

Yukarıdaki listede de görebileceğiniz gibi, dijital pazarlamanın her bileşeni kendi başına büyük alanlardır. Yine de, başarılı çevrimiçi pazarlama şansınızı artırmak için her bileşen için en önemli ipuçlarını sizin için özetlemeye çalışacağız.

Web site ipuçları

1. Kendi alan adınızı kullanın İşletmenizle alakalı bir alan adı satın alın ve markanızı oluşturmak için bu alan adını kullanın.

2. Bir VPS kullanın – Kendi sanal özel sunucunuz için ayda 20-40 dolar harcamak, elde ettiğiniz faydalara göre fazla değildir.

3. Profesyonel olun Web sitenizin yapısı hakkında düşünmek için biraz zaman ayırın, stil ve etki uyandırın. Bir web sitesine sahip olmanın amacını belirleyin ve bunun tasarıma yansıtıldığından emin olun.

4. Hızlandırın – Gereksiz grafikler veya öğelerden kaçınarak web sitenizi mümkün olduğunca hızlı hale getirmeye çalışın.

Arama motoru pazarlaması ipuçları

5. SEO için zaman harcayın – SEO kapalı bir süreç değildir, devam eden bir süreç olarak yapmanız gereken çalışmadır. Bunu yapmanın en iyi yolunun ne olduğundan emin değilseniz, sizin için yapacak profesyonellerle çalışmalısınız. Sonuçları hızlı bir şekilde almak için bir SEO stratejisi oluşturmanıza yardımcı olabilirler.

6. PPC’ye para harcayın – Tıklama başına ödeme platformları (Google Ads gibi) mükemmeldir, çünkü müşterilerinizi hızlı bir şekilde alabilirler. Dijital pazarlama konusunda ciddiyseniz PPC aylık bütçenizin bir parçası olmalıdır.

7. Bing Ads’i unutmayın – Google Ads (eski adıyla Google Adwords), PPC reklamcılığı için en bilinen sistemdir. Ancak daha az bütçeyle iyi sonuçlar alabileceğiniz Bing reklamları da vardır.

8. Yavaş başlayın ve kar edin – PPC ile başladıktan sonra tüm bütçenizi baştan harcamayın. Kampanyalarınızı optimize edin ve kârlı hale getirin, ardından bütçelerinizi artırın.

Sosyal medya pazarlama ipuçları

9. İşletmenizle ilgili sosyal ağlarda varlığınızı oluşturun – Çok sayıda sosyal ağ var ve bunların tümünü kullanmak zorunda değilsiniz. İşletmenizle ve potansiyel müşterilerinizle ilgili olanları seçerek bu ağlara yoğunlaşın.

10. İşletmenizi ve hizmetlerinizi tanıtırken aşırıya kaçmayın – Sosyal medya ağları işle ilgili değil, insanlar ile ilgilidir. Bu nedenle işletmenizi veya hizmetlerinizi fazla tanımadığınızdan emin olun. Bunun yerine sosyal medya sayfalarınızı kaliteli içerikle faydalı hale getirmeye çalışın.

11. Ücretli reklam kullanın – İşletmeniz için sosyal medya takipçilerini kullanmak sandığınızdan daha zordur. İnsanlar diğer insanları ve ilginç sayfaları takip etmeyi sever. Böylece sayfalarınızı birçok insanın önüne getirmenin ve yeni takipçiler bulma şansınızı artırmanın en kolay yolu sosyal medya reklamcılığını kullanmaktır.

İçerik pazarlama ipuçları

12. İyi ve orijinal içeriğe ihtiyacınız var – Dijital pazarlama içerikle ilgilidir. Metin, resim, video veya ses olsun web siteniz ve sosyal medya sayfalarınız için iyi ve orijinal içeriğe ihtiyacınız var. İçerik olmadan pazarlama planı yapmanız mümkün değildir.

13. Çok fazla içeriğe ihtiyacınız var – Çevrimiçi yapmayı planladığınız her şeyde büyük bir rekabet var. Bu yüzden rakiplerinizden daha iyi ve daha fazla içerik yayınlayarak daha iyi performans göstermeye hazır olmalısınız.

14. Sadece yayınlamayın, tanıtın – İyi içerik yayınlamak çok önemlidir, ancak içeriğinizi tanıtmak ve doğru kişilerin gözlerinin önüne getirmek de önemlidir.

E-posta pazarlama ipuçları

15. E-posta hala diğer kaynaklardan daha iyi dönüşüm sağlıyor – Sosyal ağların hakimiyetine rağmen, e-posta hala dijital pazarlama kanallarının çoğundan daha iyi performans gösteriyor. Hedeflenen bir e-posta listesinin, hedeflenen bir sosyal medya kampanyasından daha fazla kâr getirmesi muhtemeldir.

16. En baştan bir e-posta listesi oluşturun – Yeni başlıyorsanız, bir e-posta listesinin planlarınızın bir parçası olduğundan emin olun. İnsanları kendi e-postalarını sizinle paylaşmaları için teşvik edin ve onlara spam göndermediğinizden emin olun.

Mobil pazarlama ipuçları

17. Duyarlı (responsive) bir web sitesi yapın – Duyarlı bir web sitesinin sadece mobil ya da masaüstü sürümüne göre daha fazla avantajı vardır. Google tarafından mobil web sitelerine en iyi yaklaşım olarak önerilmektedir ve dijital pazarlama endüstrisinde de sıcak bir trenddir.

18. Mobil uygulamaları unutmayın – Mobil uyumlu bir web sitesine sahip olmanın yanı sıra, kullanıcılarınızın ve potansiyel müşterilerinizin Google Play, Apple AppStore ve Amazon’dan uygulamalar aradığını ve indirdiğini unutmayın. Bu mağazalarda bulunmak istiyorsanız, kendi yerel uygulamalarınızı geliştirmeniz ve göndermeniz gerekir.

Banner reklam ipuçları

19. Banner bazen daha iyidir – PPC müşterilere ulaşmanın en kolay ve etkili yolu olsa da, bazen istediğiniz trafiğe sahip bir web sitesi bulmak ve reklam alanı satın almak için onlarla iletişim kurmak daha iyidir. Bu şekilde potansiyel olmayan kitleyi uzak tutarsınız ve bu hem sizi hem de yayıncıyı mutlu eder.

Dijital pazarlamanın başlangıç ve bitiş tarihi yoktur

20. Fırsatlar sonsuzdur – Bir PPC veya sosyal medya kampanyasının bir başlangıç ve bitiş tarihi olabilir. Ancak dijital pazarlama çabalarınızın herhangi bir başlangıç/bitiş tarihi yoktur. İşletmenizi internette tanıtmak için fırsatlar sınırsızdır.

Yukarıdaki 20 Dijital Pazarlama İpucu, her alanda neler yapabileceğinizin sadece kısa bir özetidir.