A/B Testi Nedir?

a/b testi nedir

Bildiğiniz bir şirketin basit bir yöntem ile bir gecede binlerce potansiyel müşteriye ulaşmayı nasıl başardığına dair her şeyi okuduğunuzda nasıl yaptığını merak ediyor musunuz?

Bunu kendiniz yapabilmenizi ve pazarlamanızı gerçekten sıkılaştırmaya başlamak isteyeceğinizin farkındayız. Bu yazımızda, tüm rakiplerinizin kullandığı yönteme değineceğiz.

Çevrimiçi olarak başarılı olacaksanız ustalaşmanız gereken yöntem A/B testidir.

A/B testi ve prensipleri nelerdir?

A/B testi hangi varyasyonun daha iyi performans gösterdiğini bulmak için bir web sitesinin, e-postanın, uygulamanın veya başka bir stratejinin iki veya daha fazla sürümünü birbiriyle karşılaştırır.

Örneğin, hoş geldiniz e-postanız için iki konu satırı yazabilirsiniz:

 1. cresadigital.com’a hoşgeldiniz.
 2. Selam! Seni burada gördüğümüz için çok mutluyuz.

Bir konuyu rastgele bir şekilde yeni abonelerin yarısına, diğer konuyu (2) diğer yeni abonelerin yarısına gönderirsiniz ve ardından belirli bir gün sonra en yüksek açık orana sahip olanı izlersiniz. Hangi konunun e-postayı daha sık açtığını bilmek size e-postayı güncellemeniz ve açık oranlarınızı artırmanız için gereken bilgiyi verecektir.

Bir A/B testi yapmak seçtiğiniz metriği belirli bir miktarda geliştirmenize yardımcı olur. Ancak ne kadar çok çalışırsanız ve ne kadar çok bilgi elde ederseniz işiniz o kadar iyi performans gösterir.

A/B testini yapabileceğiniz birçok bileşen vardır:

 • Ana sayfa başlıkları
 • Harekete geçirici mesaj (CTA) kopyası
 • Sosyal paylaşım butonları
 • Bir yarışmada sunulan ürünler
 • Kayıt formları

Ayrıca, çeşitli A/B test araçları sayesinde hemen hemen her şeyi test edebilirsiniz.

A/B testi neden önemlidir?

Kitleniz ve pazarınız benzersizdir. Bu nedenle hiç kimse size hangi konu satırının sepeti terk etmeyi azaltmak için en iyi olduğunu kesin olarak söyleyemez – sadece deneyimlerini söyleyebilirler. Ya bu sizin için işe yaramazsa?

Sitenizde, uygulamanızda veya pazarlama materyallerinizdeki değişiklikler hakkında akıllı, veri destekli kararlar vermenin tek yolu metriklere bakmak, bir hipotez bulmak ve kendiniz test etmektir.

Örnek bir yazılım şirketinin dönüşüm sürecine bakalım:

Dönüşüm sürecinde A/B testinin üst örnekleri

Müşteri adaylarının yazılım şirketiniz hakkında bilgi edinme yollarının çoğunlukla PPC reklamları yoluyla olduğunu varsayalım. PPC reklamınızı olabildiğince fazla sayıda potansiyel müşteri adayının tıklamasını istiyorsunuz. Böylece hangi reklamın en iyi performansı gösterdiğini görmek için bir A/B testi oluşturdunuz.

Reklamınız daha yüksek bir tıklama oranı ve daha düşük olası satış başına maliyet elde edene kadar kopyayı, URL’yi ve hedeflenen anahtar kelimeyi değiştirebilirsiniz.

Reklamınızı tıkladıktan sonra ziyaretçiler bir açılış sayfasına yönlendirilir. Dönüşüm sürecinin üst kısmına daha fazla potansiyel müşteri getirip getiremeyeceğinizi görmek için sayfanın başlığını, CTA kopyasını veya tasarımını test edebilirsiniz.

Dönüşüm sürecinde A/B testinin orta örnekleri

Dönüşüm sürecinin en üstüne geldikten sonra olası satışları için ürününüzün neler yapabileceği konusunda müşterilerin eğitilmesi gerekir. Bu, onları e-posta listenize ücretsiz denemeye almak ve ürününüzün en iyi seçenek olduğuna karar vermelerine yardımcı olacak eğitim materyalleri göndermek anlamına gelir. Burada A/B karşılama e-postanızı, abone e-posta dizinizi, tıklanan içerik türlerini ve belirli bir test grubunun diğerlerinden daha yüksek bir dönüşüm sağlayıp sağlamadığını test edersiniz.

Dönüşüm sürecinde A/B testinin alt örnekleri

Bu hayati aşamada müşteri yazılımınızı satın alma konusunda karar vermeye yakındır. Satış yardımı e-postalarınızın, satış komut dosyalarının, demo taktiklerinin ve indirim tutarlarının mesajlarını test edersiniz. Tüm bunları bir araya getirerek doğru ipuçlarını getiren, onları doğru eğitim ile besleyen ve daha sonra anlaşmayı etkili bir şekilde kapatabilen ince ayarlanmış bir satış stratejisi ile sonuçlanacaksınız.

Çoğu zaman testler kesinlikle hiçbir şey yapamaz. Ve okuduğunuz büyük kazançlar muhtemelen birçok testin sonucudur. Mümkün olduğu kadar çok test yapmanın en önemli yanı, en azından neden bu yönde hareket etmek istemeyeceğinize dair kanıtınızın olmasıdır.

A/B test araçları nelerdir?

Genel olarak A/B testlerini uygulayabileceğiniz iki ana ortam vardır:

 1. E-posta
 2. Web site

Bu iki ortamda A/B testleri yapmanıza izin veren bazı önemli platformları şunlardır:

E-posta:

Web Site:

E-posta pazarlama için A/B test araçları

E-mail açılma oranları, tıklamaları ve satışları artırmanın harika bir yolu e-posta pazarlamanızda testler yapmaktır.

Konu satırını değiştirerek, zaman planlaması yaparak, gönderen ve gövde metni göndererek, kitlenizle etkileşime geçirenleri bulabilir ve kitlenize daha etkili bir şekilde ulaşabilirsiniz.

MailChimp

MailChimp ile test yapmak kolaydır. Bir değişken seçerek (konu, gönderme süresi, gönderen adı, gövde metni), listenizin yüzde kaçının test içeriğini alacağını düzenleyebilirsiniz.

Verileri bir dahaki sefere daha iyi kararlar vermek için kullanabilir veya daha küçük bir segment test edildikten sonra kazanan kombinasyonun otomatik olarak geri kalan kitlenize gönderilmesini sağlayacak şekilde ayarlayabilirsiniz.

Intercom

İşlem mesajları ve pazarlama mesajları gönderen yazılım şirketleri için Intercom sağlam bir seçimdir. Yalnızca periyodik bültenleri ve blog yayını duyurularını test etmekle kalmaz, aynı zamanda “tam hesap kaydı” ve “ekibinizi davet et” gibi şeyleri de test edersiniz.

Getresponse

GetResponse özel bir e-posta pazarlama platformu olmasa da, basit bir nedenden dolayı bu listede yer alır. Zaten web seminerleriniz, açılış sayfalarınız veya pazarlama otomasyonunuz için kullanıyorsanız, e-postaları test etmek için de kullanabilirsiniz.

GetResponse; içeriği, konu satırını, alıcıyı, günün saatine ve haftanın gününe göre test etmenizi sağlar.

Açılış sayfaları ve bloglar için A/B test araçları

E-posta pazarlamasından çok para kazanan işletmeler A/B test işlemlerinden büyük bir kazanç elde edebilir. Ancak çoğumuz için açılış sayfalarını ve blogları test etmek, gerçek kazancın olduğu yerdir.

Optimizely

Optimizely ile her şeyi test edebilirsiniz.

Eğer görebiliyorsanız, test edebilirsiniz. Optimizely’i sitenize yükledikten sonra uygulamanın arayüzü bir URL koymanıza, sayfadaki bir öğeyi (buton, başlık, form) seçmenize ve kodlamaya gerek kalmadan değiştirmenize olanak tanır.

Test etmek istediğiniz hedef türleriyle (genel katılım, belirli bir bağlantıya tıklamalar, özel etkinlikler) birden fazla sürüm oluşturun ve ardından testin çalışmasına izin verin. İstatistiksel öneme ulaşmak ve size okunması kolay bilgiler veren ayrıntılı raporlar oluşturmak için kaç ziyarete ve hedefe ihtiyaç duyulduğunu size söyleyecektir.

InstaPage

InstaPage aslında bir açılış sayfası oluşturucusudur, bu nedenle de ihtiyacınız varsa Instapage sağlam bir araçtır. Diğer özellikleri arasında kodsuz tasarım, tamamen özelleştirilebilir açılış sayfası şablonları ve düzenlenebilecek birçok ön ayar bulunur.

A/B testlerinizi izleme ve analiz etme

Ürününüzün ve pazarlamanızın farklı bölümlerini test etmek için farklı platformlar kullandığınızı varsayarsak, hepsini depolamak için merkezi bir yere ihtiyacınız vardır.

Sonuçların %90′ ında olduğu gibi: bir elektronik tablo – spreadsheet.

Tabloları sevin veya onlardan nefret edin bunlar yapılandırılmış verileri depolamak, filtrelemek ve analiz etmek için en iyi yerlerdir.

A/B test araçları kendi içlerinde birçok analizi dışarıya aktarmanıza olanak sağlar. Ancak tablonuzu kendiniz sıfırdan yapmayı seçerseniz aşağıdaki listeyi baz alabilirsiniz:

  • Başlangıç ve bitiş tarihi
  • Hipotez
  • Başarı metrikleri
  • Güven seviyesi
  • Temel çıkarımlar