Web Tasarım Yaptırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

web tasarım yaptırırken dikkat edilmesi gerekenler

Bursa Web Tasarım Ajansı

Web tasarım, bir web sitesi oluşturma sürecidir. Bir e-ticaret sitesi veya bir blog için olabilir, ancak bir web sitesinin görünümüyle ilgili her şey “tasarım” şemsiyesi altında yer alır.

Bir web sitesi tasarlamak için, aşağıdaki gibi bir kodlama dili kullanmanız gerekir:

Köprü Metni Biçimlendirme Dili: Web geliştirme ekipleri, bir web sitesinin yapısını oluşturmak için HTML etiketleri kullanır. Belirli tasarım öğelerinin sayfanın bir alanına yapışmasını sağlamak için <head>, <title> ve <br> gibi etiketleri kullanırlar. Bu nadiren görülür, bu nedenle bir sitenin “arka ucu” olarak adlandırılır.
Basamaklı Stil Sayfaları: CSS kodu, yeni oluşturduğunuz HTML etiketlerinin görünümünü değiştirmek için kullanılır. Herhangi bir HTML etiketinin renklerini, yazı tiplerini ve boyutlarını değiştirebilirler. Bu kodla, web sitenizin ön ucunun görünümünü aktif olarak değiştiriyorsunuz.

Gördüğünüz gibi, herhangi bir web sitesinin tasarımına giren pek çok düşünce vardır.

Müşterilerinizi (ve Google’ı) etkilediğinizden emin olmak için marka stilinizi, sitenin mobil cihazlarda nasıl göründüğünü ve yükleme hızlarını düşünmeniz gerekecek.

Web tasarım yaptırmaya karar verdikten sonra dikkat etmeniz gereken unsurları sizin için aşağıda derledik. Web tasarım yaptırmadan önceki en önemli soru ise web sitesinden beklentileriniz nelerdir? Bu noktada profesyonel destek almak işinizi hem kolaylaştıracak hem de hızlandıracaktır.

Gelin web tasarım yaptırırken dikkat etmeniz gereken unsurlara değinelim.

Hedef kitlenizin beklentilerini dikkate alın

Web sitenizde yer alacak bilgiler hedef kitlenize yönelik olarak işleneceği için ziyaretçilerinizin web sitenizden beklentileri büyük önem taşımaktadır. Hedef kitle planlamasında hedef kitlenize ait yaş aralığının bile tasarıma ve kullanılacak dile etkisi düşünüldüğünde web sitenizi yaptırmadan önce reklam ajansından destek almakta fayda var.

SEO (Arama Motorları Optimizasyonu) uyumlu web site yaptırın

Firmanıza ait hizmet/ürün tanıtımı veya satışının yapılacağı web sitenizin arama motorlarında (Google, Bing, Yandex vb.) yer alarak kullanıcıların firmanızın sunduğu hizmetler/ürünler hakkında doğru ve hızlı bilgi alması için gerekli entegrasyonları yaptırmanız gerekmektedir.

Anahtar kelimelerinizin ulaşmak istediğiniz hedef kitleye göre belirlenerek içeriklerinize doğru işlenmesi için On-Page Seo’dan faydalanmayı unutmayın. Bu şekilde anahtar kelimelerinizin arama motorlarında aratılmasıyla kullanıcılar web sitenize daha kolay ulaşacaktır.

Responsive (mobil/tablet uyumlu) web site tercih edin

İnternet aramalarının büyük bir oranının mobil cihazlarda yapıldığı göz önüne alındığında web sitenizi ziyaret edecek mobil kullanıcılar responsive tasarlanmış web siteye erişmek isteyecektir. Arama motorlarında üst sıralarda yer almanın bir yolu da mobil uyumluluğa bağlı olduğu için responsive tasarlanmış web site harici bir alternatif düşünmek imkansızdır.

Site açılış hızınızı artırın

Web sitenizi ziyaret eden kullanıcıların genel özelliği bilgiye hızlı erişmektir. Ortalama açılış süresi 3-4 saniyeyi geçen web siteleri için ziyaretçilerin büyük bir kısmı sayfa yüklenmeden sitenizi terk edecektir. Bu durum arama motorlarındaki sıralamanızı doğrudan etkileyeceği için ulaşılabilirlik düzeyiniz haliyle düşecektir.

Özgün içeriklerle hedef kitlenize doğru bilgi verin

Web sitenizde ziyaretçilerinizle paylaşacağınız bilgilerin özgün olmasına dikkat etmenizde fayda var. İçeriklerin kopyala yapıştır metoduyla farklı kaynaklardan alınması telif hakkı ihlaline ve Google botlarının kopya içerik olarak değerlendirmesine neden olabilir. Bu yüzden ziyaretçilerinizin firmanıza özgü bir dile sahip içeriğe ulaşması hem firmanız için, hem de arama motoru optimizasyonu için önem taşımaktadır. Sadece size ait olan özgün içerikler SEO seviyenizi olumlu etkileyecektir.

Harcama yapmaktan kaçınmayın

Web site içerisinde yer alacak içerikler (görsel, video, text vb.) ziyaretçi davranışlarını doğrudan etkileyerek sizinle etkileşime geçirecektir. Bu yüzden kullanılan bütün içeriklerin profesyonel hazırlanması marka imajı ve satış hedeflerinizde uyguladığınız stratejilerin doğru ve hızlı gerçekleştirilmesini sağlayacaktır. Firmanızı tanıtan bir kısa film ve profesyonel çekilmiş fotoğraflar, editöre yazdırılmış size özel metinler web sitenizi çok daha profesyonel ve kaliteli göstererek aramalardaki sıralamanızı da yükseltecektir.

Profesyonel reklam ajansıyla çalışın

Dijitaldeki en önemli marka bileşenlerinizden olan web sitenizin bulunduğunuz sektör trendlerine ve hedef kitlenize göre size özel tasarlanması markalaşma sürecinize yaptığınız uzun soluklu yatırımlardan biridir. En doğru ve hızlı hizmeti alarak beklentilerinizin ötesinde çalışma disiplinine sahip bir reklam ajansıyla çalışmak sizi rakiplerinizden ayırarak sektörde hızla farkındalık yaratmanıza olanak sağlayacaktır.

Cresa Digital’den web tasarım teklifi almak için tıklayın.