One-Page Web Site Nedir?

onepage web tasarım

Çoğu web sitesi fark edebileceğinizden çok daha fazla bilgi içerir. En basit işletme bile birkaç sayfadan oluşan iletişim bilgileri, hizmetleri hakkında ayrıntılar ve daha fazlasını sunan bir siteyle sonuçlanabilir. Bazı durumlarda çok sayfalı (multi-page) yaklaşım daha iyi sonuç vermektedir. Ancak, one-page (tek sayfa) bir web sitesinin daha uygun olduğu durumlarla karşılaşabilirsiniz.

İşin püf noktası her bir tasarımın ne zaman ve hangi durumlarda kullanılacağını bilmek. Örneğin, one-page web siteler kişisel portfolyolar ve kısa işletme tanıtımları için mükemmeldir, fakat birden fazla hizmet/ürün sunan işletmeler için kullanışlı olmayabilir.

One-page web sitesi ve multi-page web sitesi arasındaki fark

Ziyaret edeceğiniz çoğu web sitesinde birden fazla sayfa bulunur. Bazıları, sunulan hizmetler ve ürünler kapsamında çok sayfalı web site kullanımı zorunluluk haline gelebilmektedir. Multi-page web site tercihi standart bir yaklaşım haline gelmiştir. Ancak, bazı durumlarda ziyaretçilerinizin isteyeceği tüm bilgileri göstermek için tek ihtiyacınız olan tek bir sayfadır. Bu alternatif tasarıma one-page web site denir. Açılış sayfaları (landing pages) bu tür tasarımın yaygın bir örneğidir:

Web siteyi tek bir sayfa tasarımında bitirmek seçeneklerinizi sınırladığı için ilk başta kötü bir fikir gibi gelebilir. Fakat, bazı küçük ölçekli projeler için tercih edilebilir bir yaklaşım olarak görebiliriz.

Tüm içeriğin tek bir sayfada toplandığı one-page web siteler genel olarak şu özellikleri taşımaktadır:

Açıkça tanımlanmış bölümler – Tek bir sayfaya ne kadar çok bilgi eklerseniz, biçimlendirilme biçimine daha fazla dikkat edilmesi gerekir.

Büyük başlık elementleri – Başlıklar bugünlerde çoğu tasarımın temelini oluşturuyor, ancak ziyaretçilerin dikkatini çekmenize yardımcı olduğu için tek sayfalık sitelerde daha da önemlidir.

Özel kaydırma efektleri – One page web siteleri, içeriği daha ilgi çekici bir şekilde anlatmak için genellikle özel geçiş efektlerine güvenir.

Tüm bunları göz önünde bulundurarak, tek sayfalık bir siteyi kullanmanın ne zaman mantıklı olduğu hakkında konuşalım.

One page web site tasarımı hangi durumlarda tercih edilmeli

Bahsettiğimiz gibi one-page ve multi-page bir web site kullanmanın bazı artıları ve eksileri var. Çok sayfalı tasarımlar, istediğiniz tüm içeriği dahil etmek için size daha fazla alan sağlar. Başka bir deyişle, içerik oluşturmak için daha esnek bir yapıya sahiptir. Dezavantajı ise, çok sayfalı web sitelerinde gezinmenin daha zor olabileceği ve ziyaretçilerin ihtiyaç duydukları bilgileri bulmasının daha zor olabileceğidir.

One page web site tasarımlarına gelince, içerik olarak sınırlandırılmış alanlar ziyaretçilerin aradıklarını bulmalarını kolaylaştırabilir. Ayrıca, en önemli bilgilere veya öğelere odaklanmanız daha kolaydır. Tasarımı yapılacak tek bir sayfanız olduğundan, bu tarz bir web siteyle büyük ölçüde zaman kazanabilirsiniz.

Web tasarımı üzerinde çalışmaya başlamadan önce web sitenize ne eklemek istediğinizi tam olarak bilmek zaman ve maliyet olarak fayda sağlayacaktır. Sitenizin kaba bir taslağını, ihtiyaç duyacağınız öğelerin ve hangi sayfaların altında kullanılmasını istediğiniz bir liste ile sitenin ana hatlarını oluşturabilirsiniz. Bu şekilde one-page web site yaklaşımının uygun olup olmadığını kolayca anlayabilirsiniz.