Arama Motoru Pazarlaması (SEM) Nedir?

sem arama motoru pazarlama ajansı

Arama motoru pazarlaması (SEM) çok etkili bir dijital pazarlama kanalıdır. Arama pazarlaması yoluyla ücretli ve ücretsiz yöntemleri kullanarak web sitenizin arama motoru sonuçlarında görünürlüğünü artırabilirsiniz.

SEM ile arama trafiği hedeflenmiştir ve dolayısıyla diğer tanıtım yöntemleriyle elde edebileceğiniz diğer trafik türlerinden daha değerlidir.

Bu kılavuzda arama motoru pazarlamasının ne olduğunu, neden önemli olduğunu ve farklı SEM türlerini öğreneceksiniz.

Arama motoru pazarlaması nedir?

Arama motoru pazarlaması (arama pazarlaması olarak da bilinir) organik veya ücretli arama motorlarından trafik alma işlemidir. Arama pazarlamasının iki ana türü vardır: SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) ve PSA (Ücretli Arama Ağı Reklamcılığı).

SEO, SERP’lerde yüksek sıralamalar elde ederek arama motorlarından ücretsiz trafik almanın yoludur. PSA ise reklamlarınızın arama motoru sonuç sayfalarında görünmesi için ödeme sürecidir.

Arama pazarlamasının ana hedefi nedir?

SEM’in genel hedefi, SERP’lerde (arama motoru sonuç sayfaları) veya reklam yerleşimleri için en üst sıralarda yer alarak arama motorlarında görünürlüğü artırmaktır. Daha yüksek reklam konumları ve sıralamaları daha fazla trafik anlamına gelir ve bunun birtakım ek avantajları vardır.

Daha sonra değineceğimiz gibi her SEM bileşeninin bir takım süreçleri ve araçları vardır.

Arama pazarlamasının önemi

SEO ve ücretli arama reklamcılığının (PSA) arama motorlarından daha fazla gösterim ve trafik elde etmek için nasıl kullanılacağına dair ayrıntılara girmeden önce, bir web sitesinin veya çevrimiçi işletmenin başarısı için SEM’in önemini hızlı bir şekilde inceleyelim.

Bugünün dünyasında bilmemiz, öğrenmemiz, sormamız, satın almamız veya yapmamız gereken her şey için internetin kaynak olduğu gerçektir.

Ne zaman bir soru sorduğumuzda ya da bir şey aradığımızda yaptığımız ilk şey bir arama motoruna (çoğunlukla Google) dönüp arama sorgumuzu yazmaktır. ARA’ya tıkladığımızda, ya doğrudan bir cevap almayı ya da niyetimizi karşılayabilecek bir kaynak listesi (bu liste hem reklamları hem de web sitelerini içerir) almayı umuyoruz.

Arama motorları, kullanıcılarını mutlu edecek ve daha fazla arama için tekrar gelebilecek web sitelerini (veya reklamları) arayanlara sunarak arama sonuçlarının kalitesini artırmak için çalışır. Bunu yapmak için, hangi web sitelerinin (veya reklamların) en üst konumlarda gösterileceğine karar vermeden önce bir dizi değişkeni dikkate alan karmaşık algoritmalar geliştirirler.

Arama motoru pazarlaması önemlidir, çünkü web sitenizi veya reklamlarınızı en üst konumlarda görünecek şekilde optimize etmek için izlenmesi gereken süreçtir. Amacınız sadece arama motorlarında var olmak değil, aynı zamanda işletmeniz veya web siteniz için önemli olan arama terimleri (anahtar kelimeler) için en iyi 5 sıralamanın içerisinde göstermektir.