Arama Motoru Pazarlaması (SEM) Nedir?

sem arama motoru pazarlama ajansı

Arama motoru pazarlaması (SEM) çok etkili bir dijital pazarlama kanalıdır. Arama pazarlaması yoluyla ücretli ve ücretsiz yöntemleri kullanarak web sitenizin arama motoru sonuçlarında görünürlüğünü artırabilirsiniz.

SEM ile arama trafiği hedeflenmiştir ve dolayısıyla diğer tanıtım yöntemleriyle elde edebileceğiniz diğer trafik türlerinden daha değerlidir.

Bu kılavuzda arama motoru pazarlamasının ne olduğunu, neden önemli olduğunu ve farklı SEM türlerini öğreneceksiniz.

Arama motoru pazarlaması (sem) nedir?

Arama motoru pazarlaması (arama pazarlaması olarak da bilinir) organik veya ücretli arama motorlarından trafik alma işlemidir. Arama pazarlamasının iki ana türü vardır: SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) ve PSA (Ücretli Arama Ağı Reklamcılığı).

SEO, SERP’lerde yüksek sıralamalar elde ederek arama motorlarından ücretsiz trafik almanın yoludur. PSA ise reklamlarınızın arama motoru sonuç sayfalarında görünmesi için ödeme sürecidir.

Arama pazarlamasının ana hedefi nedir?

SEM’in genel hedefi, SERP’lerde (arama motoru sonuç sayfaları) veya reklam yerleşimleri için en üst sıralarda yer alarak arama motorlarında görünürlüğü artırmaktır. Daha yüksek reklam konumları ve sıralamaları daha fazla trafik anlamına gelir ve bunun birtakım ek avantajları vardır.

Daha sonra değineceğimiz gibi her SEM bileşeninin bir takım süreçleri ve araçları vardır.

Arama pazarlamasının önemi

SEO ve ücretli arama reklamcılığının (PSA) arama motorlarından daha fazla gösterim ve trafik elde etmek için nasıl kullanılacağına dair ayrıntılara girmeden önce, bir web sitesinin veya çevrimiçi işletmenin başarısı için SEM’in önemini hızlı bir şekilde inceleyelim.

Bugünün dünyasında bilmemiz, öğrenmemiz, sormamız, satın almamız veya yapmamız gereken her şey için internetin kaynak olduğu gerçektir.

Ne zaman bir soru sorduğumuzda ya da bir şey aradığımızda yaptığımız ilk şey bir arama motoruna (çoğunlukla Google) dönüp arama sorgumuzu yazmaktır. ARA’ya tıkladığımızda, ya doğrudan bir cevap almayı ya da niyetimizi karşılayabilecek bir kaynak listesi (bu liste hem reklamları hem de web sitelerini içerir) almayı umuyoruz.

Arama motorları, kullanıcılarını mutlu edecek ve daha fazla arama için tekrar gelebilecek web sitelerini (veya reklamları) arayanlara sunarak arama sonuçlarının kalitesini artırmak için çalışır. Bunu yapmak için, hangi web sitelerinin (veya reklamların) en üst konumlarda gösterileceğine karar vermeden önce bir dizi değişkeni dikkate alan karmaşık algoritmalar geliştirirler.

Arama motoru pazarlaması önemlidir, çünkü web sitenizi veya reklamlarınızı en üst konumlarda görünecek şekilde optimize etmek için izlenmesi gereken süreçtir. Amacınız sadece arama motorlarında var olmak değil, aynı zamanda işletmeniz veya web siteniz için önemli olan arama terimleri (anahtar kelimeler) için en iyi 5 sıralamanın içerisinde göstermektir.

Bursa SEM Ajansı

Kime sorduğunuza bağlı olarak, arama motoru pazarlamacılığı birkaç farklı anlama gelebilir. Normalde SEM, Google Ads gibi ücretli arama ağı reklam kampanyalarına atıfta bulunmak için kullanılır. Ancak, bazıları ücretli olsun ya da olmasın bir arama motorunda gerçekleşen tüm pazarlama eylemlerine atıfta bulunmak için kullanabilir.

Kime sorduğunuza bağlı olarak farklı tanımlar olduğundan, arama motoru pazarlamacılığının tam olarak nelerden oluştuğunu tanımlamak zor olabilir.

SEM, arama motorları aracılığıyla web sitelerinin ve web sayfalarının görünürlüğünü optimize etmeye yardımcı olan araçlar, teknikler ve stratejilerle tanımlanır. Kısacası, SEM’in amacı, Google ve diğer benzer sitelerde daha iyi arama motoru konumlandırması elde etmektir.

SEO gibi diğer araçlarla birlikte kullanıldığında çok daha güçlüdür. Anahtar kelimelerin incelenmesi, arama motoru stratejimizin temel direğidir. Alıcı Personeli çalışması, belirli anahtar kelimeleri ararken hedef kitlemizi anlamak için de çok önemlidir çünkü bize daha doğru bir segmentasyon sağlar.

Arama motoru pazarlaması, bir işletmenin arama motoru sonuç sayfalarında (veya SERP’lerde) görünen ücretli reklamları kullanarak pazarlama uygulamasıdır. Reklamverenler, Google ve Bing gibi hizmet kullanıcılarının belirli ürün veya hizmetleri ararken girebilecekleri anahtar kelimeler için teklif verir, bu da reklamverene reklamlarının bu arama sorgularının sonuçlarının yanında görünme fırsatı verir.

Genellikle tıklama başına ödeme reklamları terimiyle bilinen bu reklamlar, çeşitli biçimlerde gelir. Bazıları küçük, metin tabanlı reklamlardır; ürün listeleme reklamları (ÜLR’ler, Alışveriş reklamları olarak da bilinir) gibi diğerleri, tüketicilerin fiyat gibi önemli bilgileri bir bakışta görmelerine olanak tanıyan daha görsel, ürün tabanlı reklamlardır. ve incelemeler.

Arama motoru pazarlamacılığının en büyük gücü, reklamverenlere reklamlarını satın almaya hazır oldukları anda satın almaya hazır motive olmuş müşterilerin önüne koyma fırsatı sunmasıdır. Başka hiçbir reklam mecrası bunu yapamaz, bu nedenle arama motoru pazarlaması çok etkilidir ve işinizi büyütmek için inanılmaz derecede güçlü bir yoldur.