Anahtar Kelime Nedir?

anahtar kelime nedir

İçeriğinizde anahtar kelime kullanarak oluşturduğunuz bu terimler için arama sonuçlarında görünme şansınızı artırırsınız. Web sayfanızın daha iyi sıralanmasını istiyorsanız SEO ile ilgili anahtar kelimeler hakkında araştırma yapmanız çok önemlidir. Ancak, bir anahtar kelimenin temel prensibinin ne olduğunu anlamak da önemlidir.

Anahtar kelime nedir?

Anahtar kelime sayfanızdaki veya yayındaki içeriği en iyi anlatan bir kelimedir. Belirli bir sayfa için sıralamak istediğiniz arama terimidir. Kullanıcılar Google’da veya diğer arama motorlarında bu anahtar kelimeyi veya kelime öbeğini aradığında, bu sayfayı web sitenizde bulmaları gerekir.

Örneğin saatlerle ilgili bir web siteniz var –  her çeşit saati satıyorsunuz. Bir saat alırken nelere dikkat edeceğiniz hakkında blog yazıyorsunuz ve çevrimiçi mağazanızda sunduğunuz saatler hakkındaki yorumları paylaşıyorsunuz. Aynı zamanda dijital saat de satıyorsunuz ve böylece dijital saatlerle ilgili bir ürün kategorisi sayfası oluşturmuş olursunuz. Bu aşamada sormanız gerekenler:

  • Ne tür bir arama terimi bulmak istiyorsunuz?
  • İnsanların sizi bulmak için arama motorlarında hangi kelimeleri kullanacağını düşünüyorsunuz?
  • Arama sorgusu nasıl görünür?

Muhtemelen – dijital saat – değil mi? Çünkü bu anahtar kelime sayfada en iyi olanı yansıtır. İçeriğinizin alt satırını açıklamanız gerekirse nasıl görünür? Hangi kelimeleri kullanırdınız? Birden çok kelimeden oluşuyorsa bu sizin anahtar kelimeniz veya anahtar ifadenizdir.

“Anahtar kelime” terimi sadece bir kelimeden oluştuğu anlamına gelmemektedir. Çoğu zaman birden fazla kelimeden oluşur. Anahtar kelimeler hakkında konuşurken çoğu zaman tek bir kelime yerine bir kelime öbeği kastediyoruz.

Anahtar kelimeler neden önemlidir?

Google’ın bir sayfayı sıralarken baktığı şeylerden biri, o sayfadaki içeriktir. Yani sayfadaki kelimelere bakar. Şimdi bunu düşünün, örneğin dijital saat ile ilgili bir blog yazısı içindeki tüm kelimeler eşit öneme sahiptir. Kullandığınız kelimeler Google’a ve diğer arama motorlarına sayfanın veya yayının ne hakkında olduğunu söyler. Dolayısıyla, Google’ın sayfanızın ne hakkında olduğunu anlamasını istiyorsanız, anahtar kelimeleri sık kullanmanız gerekir.

Anahtar kelimelerin önemli olmasının bir nedeni de her zaman kullanıcıya rehber olmasıdır. Anahtar kelime kullanırken kullanıcı odaklı olmanız ziyaretçilerinize ve potansiyel müşterilerinize ulaşmanızı sağlar. SEO ile insanların belirli bir arama terimi veya anahtar kelimeyi kullanırken web sitenizi ziyaret etmesini istersiniz. Hedef kitlenizin dahilindeki kullanıcıların arama yaparken kullandıkları kelimeleri kullanmanız oldukça önemlidir.

Yanlış anahtar kelimeler kullanırsanız içeriğiniz potansiyel kitlenizin aradıklarıyla eşleşmediğinden istediğiniz veya ihtiyacınız olan ziyaretçileri elde edemezsiniz. Dolayısıyla anahtar kelimeleriniz kitlenizin aradıklarını yansıtmalıdır. Yanlış anahtar kelimelerle yanlış kitleye ulaşırsınız.

Her şeyden önce içeriğinizin okunması çok önemlidir. Anahtar kelimeleri nasıl kullanacağınız hakkında önemli maddeler şunlardır:

  • Anahtar kelimelerinizi içeriğinizde kullanırken neredeyse her cümlede bir kullanmayın.
  • Genel olarak içeriğinizin %1 veya %2 ‘si anahtar kelimenizden oluşmalıdır. İçeriğiniz boyunca anahtar kelime dağılımını yaptığınızdan emin olun.
  • Tüm anahtar kelimelerinizi ilk paragrafa koymayın. Bunları sayfanızda veya yayında doğal olarak yayın.
  • Anahtar kelimenizi sayfanızın veya yayınınızın uzunluğuna bağlı olarak bir başlıkta veya birkaç alt başlıkta kullanın.
  • Sayfa başlığınızda, ilk paragrafınızda ve meta açıklamanızda kullanın.

Artık bir anahtar kelimenin ve anahtar kelimenin ne olduğu konusunda ortak bir anlayışa sahipsiniz.

Sonraki en önemli adım doğru anahtar kelimeleri bulmak. Anahtar Kelime Araştırması Nasıl Yapılır? başlıklı yazımız bu konuda size yardımcı olacaktır.

Anahtar kelime, dijital pazarlamada bir İnternet kullanıcısının bir arama motorunda veya arama çubuğunda arama yapmak için kullandığı bir kelimeyi veya bir grup kelimeyi tanımlamak için kullanılan bir terimdir.

Bir SEO stratejisinde, anahtar kelimeler çok önemlidir ve web için yazılmış herhangi bir kopyanın özü olmalıdır (içerikte, başlıklarda ve SEO öğelerinde bulunur).

İçeriği web ve mobil platformlarda çevrimiçi olarak başlatmadan önce anahtar kelimeler geliştirilmeli ve dikkatlice seçilmelidir.