Long-Tail Anahtar Kelime Nedir?

long-tail anahtar kelime nedir

Online işinizi büyütmenin en iyi ve etkili yolu sağlam bir dijital pazarlama stratejisini takip etmektir. Bir girişimi büyütmek büyük bir zorluktur ve yerinde bir planınız yoksa zamanınızı ve bütçenizi yanlış etkinliklere harcayabilirsiniz.

Bu rehberde online işinizi büyütmek için dijital pazarlamayı nasıl kullanacağınızı adım adım öğreneceksiniz. Aşağıda özetlenen stratejiler dijital pazarlamada başarılı olmak ve işletmenizin çevrimiçi görünürlüğünü artırmak için yapmanız gereken her şeyi kapsamaktadır.

Yeni başlayanlar için en iyi dijital pazarlama stratejileri

İşte girişiminizi büyütmek için izlenmesi gereken en önemli dijital pazarlama adımları:

 1. Web sitenizi ve markanızı oluşturun.
 2. Marka bilinirliğini artırmak için sosyal medya pazarlamasını kullanın.
 3. İçerik pazarlama stratejisi oluşturun.
 4. E-posta pazarlamasına başlayın.
 5. Google ve Facebook’ta reklam vermeye başlayın.
 6. Yeniden hedefleme kampanyaları yayınlayın.
 7. SEO’ya yoğun bir şekilde yatırım yapın.

1. Web sitenizi ve markanızı oluşturun

Dijital pazarlama stratejinizin ilk adımı web varlığınızı ve markanızı oluşturmaktır.

Çevrimiçi bir işletme için marka bilinci oluşturmak çok önemlidir. Google, arama sonuçlarında markaları sergilemeyi sever ve kullanıcılar markaları takip etmeyi ve markalarla etkileşime girmeyi sever.

İşinizi markalaştırmaya başlamak için şu ipuçlarını izleyin:

Eşsiz bir logo oluşturun

Logo markanızın kimliğini temsil eder ve tüm kanallarda (web sitesi, sosyal medya sayfaları, tarayıcı simgesi vb.) kullanılır. Bu nedenle hikayenizi anlatan bir logoya sahip olmanız gerekir. Karmaşık veya çok sanatsal olması gerekmez, ancak işinizi rakiplerinizden ayırmanız gerekir.

Markanızı doğru şekilde temsil eden bir web sitesi oluşturun

Bir sonraki büyük adım web sitenizi oluşturmaktır. Bu birçok işletme için bariz bir adımdır, ancak birçok girişimin bu adımı atlaması veya gerekli dikkati göstermediği de bir gerçektir.

Bir web sitesine sahip olmak önemlidir, çünkü tüm dijital pazarlama kampanyalarınızın odak noktasıdır.

Marka bilinci oluşturma ve pazarlama yoluyla kullanıcıların web sitenizi ziyaret etmesini, e-posta listenize kaydolmasını, marka bağlılığı oluşturmasını ve nihayetinde ürün veya hizmetlerinizi satın almasını sağlamaya çalışacaksınız.

Bir startup ​​işletmenin web sitesinin süslü olması gerekmez, ancak markanızı doğru bir şekilde temsil etmesi gerekir. Bir web sitesinin işletmenizin “ön kapısı” olduğunu ve gurur duyacağınız bir şey olduğunu unutmayın.

Web sitenizi oluştururken şu yönergeleri izleyin:

Ana sayfanıza özellikle dikkat edin – Kim olduğunuzu, ne yaptığınızı ve ürün veya hizmetlerinizin bir sorunu çözmesine nasıl yardımcı olabileceğini açık bir şekilde açıklamalıdır. Başarılarınızdan, hedeflerinizden, görev beyanınızdan bahsedebilirsiniz. Ancak daha önemli olan potansiyel müşterilerinize nasıl yardımcı olabileceğinizi açıklamaktır.

Hiyerarşik bir yapı kullanın – İyi bir site yapısına sahip olmak hem kullanılabilirlik hem de SEO nedenleriyle önemlidir. Web sitenizin yapısı 3 alt sekmeden fazla olmamalı ve tüm önemli sayfalarınız ana sayfanızdan bağlantılı olmalıdır.

Önemli sayfaları ekleyin – Ürünleriniz ve hizmetleriniz hakkında sayfalara sahip olmanın yanı sıra, web sitenizin hakkımızda, iletişim ve gizlilik sayfalarına sahip olması kullanıcı için önem taşımaktadır.

Hız ve mobil kullanım kolaylığı – Modern bir işletme web sitesi hızlı yüklenir ve ziyaretçilerinizin çoğu büyük olasılıkla mobil cihazları kullanacağı için mobil uyumludur. Aynı zamanda kullanımı kolay ve profesyonel görünen bir tasarım seçmelisiniz.

İşletme sayfalarınızı tüm büyük ağlara kaydedin (Facebook, YouTube, Instagram, Twitter, Pinterest)

Marka bilinci oluşturma ile yakından ilgili bir sonraki adım tüm büyük sosyal ağlarda başlangıç için bir işletme sayfası oluşturmaktır.

Aşağıda göreceğimiz gibi sosyal medya bir dijital pazarlama kampanyasında önemli bir rol oynamaktadır. Ancak ilk adım markanızın adını kaydetmektir. Tüm sosyal ağlar, sayfa bilgisi olarak kullanılan bir kullanıcı adı oluşturmanıza olanak tanır.

Örneğin, Facebook ve Instagram sayfalarımız:

https://www.facebook.com/cresadigital/

https:/instagram.com/cresadigital/

Kullanıcı adını en baştan talep etmiyorsanız, büyük olasılıkla bir başkasının kaydolması muhtemeldir ve bu gelecekte çok fazla sorun yaratabilir. Girişiminizi tanıtırken istediğiniz son şey, başka bir şirketle karıştırılmaktır. Bu nedenle Facebook, Twitter, Pinterest, YouTube, Instagram ve bildiğiniz diğer ağlara gidin, bir iş sayfası oluşturun ve kullanıcı adını tüm platformlarda aynı olacak şekilde yapılandırın.

İşletme sayfanızda logonuzu, web sitenizin URL’sini ve işletmenizle ilgili diğer bilgileri eklediğinizden emin olun. Gelecekte tüm sosyal ağları kullanmayı düşünmeseniz bile bunu yapmanızda fayda var.

2. Marka bilinirliğini artırmak için sosyal medya pazarlamasını kullanın

Web sitenizi hazır hale getirdikten ve sosyal medya varlığınızı koruduğunuzda, bir sonraki adım sosyal medya pazarlama sürecine girmek ve marka bilinirliği oluşturmaya başlamaktır.

Sosyal medya pazarlamasının yeni şirketlere sunduğu birçok faydası var, bunlardan biri marka farkındalığıdır. Sosyal medya pazarlama markanız, ürünleriniz ve hizmetlerinizle ilgili kelimeleri yaymak için en etkili dijital pazarlama stratejisidir.

Sosyal medya ağlarını kullanarak markanızı nasıl tanıtabilirsiniz?

Facebook ile başlayın – İyi sayıda takipçiye sahip olmak etkileşime yardımcı olur ve markanızın etrafında bir topluluk oluşturmanın ilk adımıdır. Ne yazık ki Facebook hayranlarınızı organik olarak büyütmek çok zor ve zaman alıcı olduğundan başlangıçta bir miktar bütçe ayırmanız gerekebilir.

Müşteri kişileri oluşturun ve bir sonraki ağınızı seçin – Facebook tüm yeni başlayanlar için bir zorunluluktur. Facebook’u kullanmaya başladığınız zaman bir sonraki adım müşteri kişileri oluşturmak ve potansiyel müşterilerinizin hangi ağları kullandığını belirlemektir.

Örneğin, hedef kitleniz 20-30 yaşları arasındaki kişiler ise Instagram ve YouTube ile harika bağlantılar içeriyor. Diğer yandan profesyonel çalışanları ve yöneticileri hedefliyorsanız LinkedIn’de Instagram’dan daha fazla şansınız olur.

Aşağıdaki tabloda sosyal ağ başına kullanıcı demografik bilgileri gösterilmektedir.

sosyal-medya-demografik-dagilim.png

Long-tail anahtar kelimeler yüzlerce rastgele sayfa görüntülemesi sağlamaktan daha kolay olan hedeflenmiş organik trafik elde etmenin bir yoludur.

Yüksek hacimli anahtar kelimeler için Google’ın zirvesindeki yarışa aşinayız, ancak bu yarış boyunca long-tail anahtar kelimeler göz ardı edilebilir. Fakat önemsememiz gereken bir konu ise long-tail anahtar kelimeler tüm aramaların %70 ‘ini oluşturmaktadır.

Bu yazımızda aşağıdakiler de dahil olmak üzere long-tail anahtar kelimeler ve SEO ile ilişkisi hakkında bilmeniz gerekenleri inceleyeceğiz:

 • Long-tail anahtar kelime nedir?
 • Long-tail anahtar kelimeleri hedeflemenin faydaları nelerdir?
 • Long-tail anahtar kelimeler nasıl bulunur?
 • Long-tail anahtar kelimeler içerikte nasıl kullanılır?

Long-tail anahtar kelime nedir?

Long-tail anahtar kelimeler genellikle arama sonuçlarının odağını daraltan ve daha belirgin sonuçlar getiren iki veya daha fazla kelimeden oluşan arama sorgularıdır. Bunu daha iyi anlamak için ana anahtar kelimeleri de tanımlayalım.

Bir ana anahtar kelime genellikle yüksek bir trafikte ve tüm konuyu oluşturan yüksek zorluk dereceli terimdir. Sık sık arandıkları halde içeriğinizle ne tanıttığınıza her zaman %100 özgü değildir.

Long-tail anahtar kelimeler içeriğinizi spesifik olarak özetleyerek dönüşümü netleştirebilecek sonuçlar üretir.

Long-tail anahtar kelimeleri hedeflemenin faydaları nelerdir?

Long-tail anahtar kelimelerin faydalarını anlamak için niyet/beklenti kavramını anlamanız gerekir.

Long-tail anahtar kelimeleri kullanıcı niyetiyle eşleşir

Müşteri yolculuğunu düşünürken bir an için kendinizi arama sorgusu yapanın yerine koyun.

Bir bölümü şöyle görünebilir:

 • Potansiyel müşteri ihtiyaçlarının farkına varır ve daha fazlasını öğrenmek için ana anahtar kelimeleri arar.
 • Potansiyel bir çözümün farkına varır ve satın almak amacıyla bir long-tail anahtar kelimesi arar.

Temel olarak bir anahtar kelimenin amacını göz önünde bulundurarak anahtar kelimeyi araştıracak kişinin zihniyetini göz önünde bulundurmak gerekir. Örneğin, SEO’yu arayan biri büyük olasılıkla geniş bir tanım arıyor. SEO Hizmetleri’ni arayan biri ise arama snippet girişinizi tıklayıp hizmetlerinizi satın almak istiyor.

Aramalarının uzun kuyruk özgüllüğü sayesinde tam olarak ürününüzü satın alma (veya en azından yazdıklarınızı tam olarak okuma) niyetlerini ifade ediyorlar. Bu nedenle long-tail anahtar kelimeler kullanmaya değerdir. Çünkü getirdikleri trafik hedeflenebilir ve dönüşüm sağlama olasılığı daha yüksektir.

Ana anahtar kelimelerin amacı daha düşüktür

“Pazarlama” kelimesini arayan birinin amacı nedir? Kim bilir. Muhtemelen bir tanım bulmak veya bir çeşit ansiklopedik makale okumaktır. Bu da Wikipedia’nın neden yüksek sıralandığını gösterir. Ancak bunu daraltın ve “Bursa pazarlama ajansı”nı hedefleyin. Sonuç olarak amaç çok daha net. Ve bunun için sıralamada yukarı çıkma olasılığı çok daha yüksek.

Ana anahtar kelimelerin peşinden gitmekle ilgili en büyük sorun yanlış trafik çekmeye açık birçok çalışma yapmanızdır. Ayrıca sayfanızda uzun süre kalmayan trafik çektiğinizde Google’a sıralamayı hak etmediğinizi düşünür ve tüm çalışmanız boşa gidebilir.

Ana anahtar kelimelerden daha fazla long-tail anahtar kelime vardır

Ana anahtar kelimeler bir noktada tükenebilir. Long-tail anahtar kelimelerin peşinden gittiğinizde sitenize optimize edilmiş içerik koymak için daha fazla sayfa oluşturmanız gerekecektir. Fazla sayfası olan sitelerin, özellikle long-tail anahtar kelimeler için sıralamada görünmeleri, daha fazla anahtar kelime sıralamaları ve daha fazla trafik çekmesi olasıdır.

Long-tail anahtar kelimelerin tüm aramaların %70’ini oluşturduğunu unutmayın!

Dönüşümleri artırın

Bir şeyi aramak için long-tail anahtar kelimeler kullanan kullanıcılar arama terimlerini daha belirgin hale getirmek için zaten çaba harcadıkları için daha hedefli olarak kabul edilebilir.

“Satın alma” veya “işlem” anahtar kelimelerinden bahsediyorsak, bunların bir işlemi dönüştürme veya gerçekleştirme olasılığı daha yüksektir.

Aşağıdaki örneği düşünün:

“Otomobil” => Genel arama

“Satılık ikinci el araba” => ikinci el araba arıyorum

“Bursa satılık ikinci el araba” => Bursa’da satılık ikinci el araba arıyorum

“Bursa satılık ikinci el ford focus” => Bursa’da satılık ikinci el ford focus otomobil arıyorum

Long-tail anahtar kelimeler web sitesi otoritesi ve güveni oluşturmanıza yardımcı olur

Herhangi bir anahtar kelimenin ilk sayfa sıralamasına sahip olmak web sitesi otoritesinin ve güvenin bir göstergesidir.

Web sitenizi daha önemli anahtar kelimeleri hedeflemeye hazır hale getirmenin yollarından biri long-tail anahtar kelimeler için olabildiğince çok sayıda ilk yerleşim elde etmektir. Tabii ki, bu ancak sağlam bir SEO stratejisi ile birlikte çalışabilir.

Önerilen hacimden daha fazla trafik alırsınız

Çeşitli anahtar kelime araştırma araçları belirli bir anahtar kelime için en üst sıralarda yer almanız durumunda alabileceğiniz trafiği tahmin eder.

Long-tail anahtar kelimeler söz konusu olduğunda tahminleri %100 doğru değildir. Bunun nedeni long-tail anahtar kelimelerinin hacminin düşük olması ve örneklemelerinin düşük olmasıdır. Anahtar kelime araçları tarafından gösterilen trafiğin 10 katını alan birçok long-tail anahtar kelime örneği var. Bu yüzden anahtar kelime araçları trafik düşük gösterdiği long-tail arama kelimelerini tamamen reddetmeyin.

Uzun kuyruklu anahtar kelimeler nasıl bulunur?

Anahtar kelime araştırmalarında olduğu gibi manuel ve otomatik bir süreç arasında bir karışımdır.

Manuel olarak – Önerilen terimleri araştırma – Quora, Reddit ve forumlardaki içerikleri okuma. Temel anahtar kelimelerin ve yaygın olarak belirtilen ifadelerin bir listesini bir araya getirmektir.

Otomatik olarak – SEMRush gibi araçları kullanarak anlamsal olarak alakalı terimlerin ve farklı anahtar kelime araştırmalarınızın listesinden farklı varyasyonların bir listesini oluşturun.

Long-tail anahtar kelimeler nasıl kullanılır?

Long-tail anahtar kelimesi bulduğunuzu ve bu terim için sıralanacak içerik oluşturmaya başlamak istediğinizi varsayalım. Yapılacak ilk şey büyük bir hedef seçmektir. Aşağıda, yalnızca anahtar kelime yerleşimini içerecek şekilde On-Page SEO‘dan uyarlanmış izlenecek hızlı bir kontrol listesi verilmiştir:

 • Anahtar kelimeyi başlığın başına (ve başlık etiketine) yerleştirin.
 • Slug olarak yalnızca anahtar kelimeyi kullanın (URL’nin alan adından sonraki kısmı – com/ this-is-the slug).
 • Başlığınızın H1 etiketinde olduğundan emin olun.
 • Anahtar kelimeyi H2 alt başlıklarınızda kullanın.
 • İlk 100 kelimede anahtar kelimeyi kullanın.
 • Makalenin gövdesi boyunca birkaç anahtar kelime varyasyonu kullanın (araştırmanızdan bol miktarda yararlanmalısınız).

Ve elbette, her zaman tüm sitenizin SEO dostu olacak şekilde optimize edildiğinden emin olmalısınız.