Anahtar Kelime Araştırması Nasıl Yapılır?

anahtar kelime araştırması

Anahtar kelime araştırması SEO içerik yazma sürecinin ilk adımı ve SEO stratejinizin önemli bir parçasıdır. Web sitenizin içeriğini oluşturmadan önce kitlenizin hangi arama terimlerini kullandığını öğrenmelisiniz. Arama terimleri anahtar kelimelerinizdir. Bu anahtar kelimeleri baz alarak yüksek kaliteli içerik yazmaya başlayabilirsiniz. Bu yazımızda anahtar kelime araştırması için gerekli olan adımlardan bahsedeceğiz.

Anahtar kelime araştırması nedir?

Anahtar kelime araştırması, kitlenizin sunduğunuz bir ürünü veya hizmeti ararken kullandığı anahtar kelimeleri bulmayı amaçlamaktadır. Anahtar kelime araştırması olmadan, arama motorlarında ve arama sonuç sayfalarında yer almanız çok zordur. Anahtar kelime araştırması yaparken ve anahtar kelime stratejinizi oluştururken dikkate almanız gereken çeşitli faktörler vardır.

Kullanıcılar ürünleri, hizmetleri, işletmeleri veya kuruluş türlerini ararken Google’a hangi arama terimlerini yazar? Ne bulmayı bekliyorlar? Bu soruların cevaplarından oluşan listeyle birlikte web site sahipleri sitelerinde daha yüksek kaliteli trafik çekecek içerik oluşturabilir. Anahtar kelime araştırması asla bitmez, düzenli olarak tekrar etmek güncel kalmak için gereklidir.

İşletmenizi benzersiz kılan nedir?

Anahtar kelime araştırmasına başlamadan önce, şirketinizi benzersiz kılan şeyleri bilmeniz gerekir. İşletmenizin misyonu hakkında net bir anlayışa sahip olmanız gerekir. Tam olarak ne sunmanız gerektiğini belirlemeniz gerekiyor çünkü sıralamanızı sağlayacak şey budur.

İnsanlar sizi bulmak isteyesin? Google sizi neden sıralamalıdır?

Anlamlı anahtar kelimeler

Sık sorulan sorulardan biri: anlamlı anahtar kelimeler nasıl bulunur? Bir adım geriye giderek işinize bir bütün olarak bakın:

 • Ne sunuyorsunuz?
 • Misyonunuz nedir?
 • Temel değerleriniz ve güçlü yönleriniz neler?
 • Sizi diğerlerinden ayıran özellikler neler? İşletmenizin başarılı olduğu niş özelliklerini düşünün.

Her alanda rakiplerinizden daha iyi olmanız gerekmez. Daha küçük şirketler için bu, büyük balıkların düşünmediği veya aktif olarak yapmak istemediği şeylerde daha iyi olmanız gerektiği anlamına gelir. Hiçbir şey düşünemiyorsanız anahtar kelimeler bulmaktan çok daha büyük bir probleminiz var…

Anahtar kelime araştırmalarında kitlenizin rolü

Neyi sunmanız gerektiğini belirledikten sonra kitlenizi düşünmenin zamanı geldi. Sonuç olarak SEO tamamen kullanıcılarınızın sizi bulabildiğinden emin olmakla ilgilidir. Yapmanız gereken ilk şey, potansiyel kitlenizin aradıkları bilgileri bulmak için hangi kelimeleri kullandığını bulmaktır.

Anahtar kelimelerinizi her zaman kitlenizin bakış açısına göre değerlendirerek seçmelisiniz. Belirli arama terimlerinin diğer terimlere kıyasla ne sıklıkta kullanıldığını araştırmak Google Trends‘i kullanabilirsiniz.

Anahtar kelime araştırması nasıl yapılır?

Anahtar kelime araştırması yaparken 8 önemli adım vardır. Bu süreçte kendi anahtar kelime araştırmanıza kolayca başlamanız için size pratik ipuçları vereceğiz.

 1. Görevinizi belirleyin.
 2. Anahtar kelimelerin bir listesini yapın.
 3. Anahtar kelimelerinizi araştırın.
 4. Long-tail anahtar kelimeleri unutmayın.
 5. Rekabet analizi yapın.
 6. Arama amacına daha yakından bakın.
 7. Anahtar kelime stratejisi belirleyin.
 8. Açılış sayfaları (landing pages) oluşturmaya başlayın.

1. Görevinizi belirleyin

Önce görevinizi düşünmelisiniz:

 • İşletmenizin veya kuruluşunuzun temel amacı nedir?
 • Onu özel yapan nedir?
 • Tam olarak kime ulaşmaya çalışıyorsunuz?
 • Web sitenizde ne gibi vaatlerde bulunuyorsunuz?

Acele etmeyin ve kelimenin tam anlamıyla görevinizi yazın. Bu soruları ayrıntılı olarak cevaplayabildiğinizde, anahtar kelime stratejinizde ilk ve en önemli adımı atmış olursunuz.

İçinde bulunduğunuz pazar işletmenizin üst sıralarda yer alacak kadar önemli olup olmadığını belirler. Bazı pazarlar oldukça rekabetçidir ve büyük şirketler arama sonuçlarına daha çok hâkimdir. Bu şirketler genel olarak pazarlama ve özellikle SEO için büyük bütçelere sahiptir. Rekabetçi bir pazara giriyorsanız en iyi adım küçük başlamaktır.

2. Anahtar kelimelerin bir listesini yapın

İkinci adım Google E-Tablolar veya Excel gibi bir tabloda anahtar kelimelerinizin bir listesini oluşturmaktır. Göreviniz göz önünde bulundurularak, hedef kitleniz tarafından düşünmeye başlayın.

 • İnsanlar ne arayacak?
 • Hizmetinizi veya ürününüzü ararken ne tür arama terimleri kullanıyor olabilirler?
 • Ürününüz hangi “sorunlarını” çözüyor?

Mümkün olduğunca çok cevap yazın. Göreviniz açıksa niş ve benzersiz satış noktalarınızın (işinizi diğerlerinden ayıran şeyler) oldukça net bir görüntüsüne sahip olacaksınız.

3. Anahtar kelimelerinizi araştırın

Anahtar kelimelerinize biraz daha derinlemesine bakma zamanı.

Anahtar kelime araştırmanızı biraz daha kolaylaştıran bazı araçlar var. İlk akla gelen Google’ın kendisidir. Google’ı daha önce bulduğunuz anahtar kelimeleri ve Google’ın siz yazarken önerdiği aramaları kontrol edin. Bunlar insanların Google’a sorduğu sorular! Google’ın sonuçlar sayfasındaki “ilgili aramalar” ı da inceleyebilirsiniz.

4. Long-tail anahtar kelimeleri unutmayın

İnsanlar anahtar kelime araştırmalarına başladığında, “çok popüler terimlere” odaklanma eğilimindedirler. Ne yazık ki, bu ana anahtar kelimeler çoğunlukla büyük işletmeler tarafından kullanılır. Uzun kuyruklu anahtar kelimeler (long-tail anahtar kelimeler) ise daha az arama trafiği elde eder, ancak daha az rekabet vardır. Bu nedenle, bu anahtar kelimeler ile sıralanmanız daha kolaydır. Dahası, uzun kuyruklu anahtar kelimeler belirli bir ürüne veya konuya daha fazla odaklandıkları için daha yüksek bir dönüşüm değerine bile sahiptir.

Long-tail bir anahtar kelime genellikle ana terimden daha uzun ve daha odaklıdır. Ana teriminiz [müzik dersi] ise, long-tail bir anahtar kelime [İstanbul’daki müzik okullarına hazırlık için armoni dersi] olabilir. Bu aşamadan Google Trends kullanmak anahtar kelimelerinizin daha uzun kuyruk varyantlarını bulmanıza da yardımcı olacaktır.

Long-tail anahtar kelimeleri tablonuza da eklemeyi unutmayın. Başlık terimlerini ilk sütuna koyun ve daha uzun kuyruklu anahtar kelimeler için (birden çok) sütun ekleyin. Daha sonra uygun bir site yapısı oluşturmanız için bu tablo yardımcı olacaktır.

5. Rekabet analizi yapın

Nişinizdeki rekabet yüksekse, rekabet koşullarında sıralamada zorlanabilirsiniz. Çok az rekabetiniz varsa ana şartlar için bile sıralama yapabilirsiniz. Bu yüzden SEO için bazı kıyaslamalar yapmanız gerekir.

Google için anahtar kelime araştırmanızdan çıkan anahtar kelimeleri en başta tutun. Arama motoru sonuç sayfasına (SERP) göz atın. Bunlar, içeriğinizi benzer anahtar kelime için optimize ettiğinizde rekabet edeceğiniz web siteleridir. Sormanız gereken sorular ise: Profesyonel web siteleri görüyor musunuz? Şirket web siteleri mi? Bu şirketlere “eşit” misiniz? Web siteniz bu sitelere uyuyor mu? Şirketiniz benzer büyüklükte mi ve nişinizde çok fazla etkisi var mı?

Güçlü marka adlarına sahip sitelere karşı rekabet ederken sıralamada yer almak daha zordur. Markalar TV veya radyo reklamlarından biliniyorsa, üst sıralarda yer alma şansınız daha da azalacaktır. Fakat, içerik iyi yazılmış ve iyi optimize edilmiş mi? Rakipleriniz gerçekten kötü içeriğe sahipse, onları geride bırakma şansınız olabilir!

Ayrıca Google’daki reklamlara da göz atın. Bir Google Ads hesabınız varsa tıklama başına ödemeyi kontrol edebilirsiniz. Tıklama başına ödeme oranı yüksek olan arama terimlerinin organik sonuçlarda sıralanması genellikle daha zordur.

Oluşturduğunuz anahtar kelime tablonuzda anahtar kelimelere ilişkin bulgularınız hakkında notlar aldığınızdan emin olun!

6. Arama amacına daha yakından bakın

Günümüzün SEO stratejileri çoğunlukla insanların sahip oldukları soruları yanıtlama veya “sorunlarına” en iyi çözümü sağlama amacı taşımalıdır. Kullanıcı bir arama motoruna bir arama sorgusu girdiğinde bir şey arayışı içindedir. Her soru tipinin belirli bir cevaba ihtiyacı vardır.

Google’a belirli bir anahtar kelime yazdıklarında kitlenizin amacını bulmaya çalışın:

 • Bilgilendirici bir amacı var mı? (belirli bir konuda bilgi bulmaya çalışın)
 • Gezinme amacı mı? (belirli bir web sitesine erişmek istiyorum)
 • Ticari amaç mı? (satın almadan önce bir şey araştırın)
 • İşlemsel amaç mı? (bir şey satın almak mı istiyor mu?)

Sorgu için zaten sıralanan sayfa türlerine yakından bakarak belirli sorguların arama amacı hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

 • Çoğunlukla ürün sayfalarını mı görüyor musunuz?
 • Çok sayıda bilgilendirici blog yayını mı görüyor musunuz?
 • Videolar mı görüyor musunuz?
 • Bir karışım mı görüyor musunuz?

Bunların tümü Google’ın belirli bir sorgunun arama amacını varsaydığı şeylerle ilgili ipuçlarıdır.

7. Anahtar kelime stratejisi belirleyin

Topladığınız verilere dayanarak bir anahtar kelime stratejisi belirleyebilirsiniz. Yukarıdaki adımları izlediyseniz, önemli miktarda anahtar kelime içeren bir tablonuz var demektir. Bu anahtar kelimeler için rekabet ve kitlenizin arama amacı hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir.

Şimdi şu soruları düşünün:

 • Web siteniz SERP’lerdeki web sitelerine kıyasla nasıl duruyor?
 • Eşit büyüklükte ve pazarlama bütçesinde misiniz?

Devam edin ve bu ana şartlara odaklanın. Değilse: önce daha uzun kuyruklu anahtar kelimeler (long-tail keywords) deneyin. Uzun kuyruklu anahtar kelimelerin bir araya getirilmesi çok fazla trafik çekebilir. Uzun kuyruklu anahtar kelimeleri sıralamayı başardıktan sonra daha fazla kafa terimi hedeflemek biraz daha kolay olacaktır.

Nereye odaklanacağınıza karar verdikten sonra içerik türünü düşünün:

 • Anahtar kelimelerim için arama amacı neydi?
 • Hedef kitlem ne arıyor?
 • Henüz orada olmayan hangi içeriği oluşturabilirim ve kalite veya çözüm sağlama açısından nasıl öne çıkabilirim?

8. Açılış sayfaları (landing pages) oluşturmaya başlayın

Bu adım anahtar kelime araştırmasının kapsamı dışındadır. Yine de web sitenize trafik almak istiyorsanız, harika açılış sayfaları (landing pages) oluşturmak önemlidir. Dolayısıyla arama terimleriniz için açılış sayfaları oluşturmanız gerekir, ancak tüm bu sayfaları hemen oluşturmanız gerekmez – bu uzun vadeli bir çaba olabilir. Anahtar kelime stratejiniz öncelik belirlemenize yardımcı olacaktır.

En önemli anahtar kelimeleriniz için içerik makaleleri oluşturmalısınız. Söz konusu anahtar kelime hakkında mümkün olan en iyi içeriği oluşturun. Uzun kuyruklu makaleleriniz bu temel içerikle bağlantı kuracaktır.