Google’da Yüksek Sıralama Nasıl Elde Edilir?

bursa google reklamları

Google’da üst sıralarda yer almak istiyorsanız dikkate alınması gereken birçok faktör vardır. Genel hatlarıyla Google arama sonuçlarında daha iyi bir sıralama almak istiyorsanız atmanız gereken önemli adımları sizin için derledik.

Google arama sonuçlarında nasıl yüksek sıralama elde edilir?

Google sıralamalarına girmeniz için birçok neden var. Arama sonuçlarında ilk sıralarda yer alarak çevrimiçi işinizi büyütebilirsiniz. İlk sıralarda yer almak potansiyel müşterilerinize daha rahat ulaşmanızı ve dolaylı olarak satışlarınızı artırarak uzun vadede başarı elde etmenizi sağlayacaktır.

Arama sonuçlarında yüksek sıralama elde etmek için 10 adım:

 1. İçeriğinizin kalitesini kontrol edin.
 2. Bağlantı profilinizi iyileştirin.
 3. On-Page SEO’nuzu doğru bir şekilde yapılandırın.
 4. En önemli sayfalarınıza dahili bağlantılar ekleyin.
 5. Teknik SEO denetimi gerçekleştirin.
 6. Sayfa yüklenme sürenizi iyileştirin.
 7. Web sitenizin mobil uyumlu olduğundan emin olun.
 8. Web sitenizi https olarak güncelleyin.
 9. Google’a web sitenizden bahsedin.
 10. Sosyal medyadan yararlanın.

1. Adım: İçeriğinizin kalitesini kontrol edin

Her şeyden önce, içeriğinizin kalitesini kontrol etmeniz gerekir.

Web sitenizde benzersiz ve orijinal içeriğin yayınlanmış olması gerekir. Kaliteli içerik, bir web sitesinin başarısı için zorunluluk ve en önemli faktörlerden biridir. İçerik orijinalliği Google sıralamaları için önemli olduğundan diğer web sitelerinden içerik kopyalamak ve yeniden yayınlamak işe yaramaz. Google taramaları kopyalanmış içerikleri tespit ederek web sitenizi sonuçlardan kaldırabilir ya da son sıralara yerleştirebilir.

Bir içerik incelemesi yaparken aşağıdaki faktörlere dikkat edin:

Kullanıcının amacını karşılıyor mu?

Web sitenizde yayınladığınız her içeriğin belirli bir amacı olmalıdır. Aynı zamanda kullanıcının ulaşmak istediği konuyu içermesi gerekmektedir.

Bir kullanıcı Google arama kutusuna bir sorgu yazdığında ilk konumlardaki web sitelerinin ona kesin bir cevap veya çözüm vermesini bekler.

İçeriğiniz bunun için iyi bir aday mı?

Değerlendirmenizi yaparken dürüst olun, aksi takdirde içeriğinizi ve sıralamanızı iyileştiremezsiniz.

Arama motorları içeriği anlayabilir mi?

Kullanıcılar için içerik yazdığınızdan emin olmanın yanı sıra, arama motorlarının bunu anlayabilmesini de sağlamanız gerekir.

“SEO dostu içerik yazmayı öğrenmeniz gerektiği anlamına gelir.” SEO dostu içerik, arama motorlarının içeriğinizi doğru bir şekilde yorumlamasına yardımcı olur.

Arama motoru tarayıcılarının insanlar değil, bilgisayar programları olduğunu ve bir içeriğin ne hakkında olduğunu anlamanın tek yolunun İçerik SEO‘su ile verdiğiniz sinyaller aracılığıyla olduğunu unutmayın.

Web sitenizde yeterince alakalı içerik var mı?

Kaliteli içeriğe sahip olmanın yanında çok sayıda içeriğe de ihtiyacınız vardır. Düşündüğünüz herhangi bir nişte rekabet yoğundur ve kalabalığın arasından sıyrılmanız önemlidir. Üst sıralamalara yerleşmek için belirli bir konuyla ilgili tek bir içeriğe sahip olmak yeterli değildir. Web sitenizin bir konuyla ilgili çok sayıda alakalı içeriğe sahip olduğunu göstermeniz sıralamanızı iyileştirecektir.

Algoritmalar artık içerikteki belirli anahtar kelimeleri aramaz. Web sitesini bir bütün olarak analiz eder ve kullanıcının aradıklarıyla ne kadar alakalı olduğunu anlamaya çalışırlar.

İçeriğiniz yeterince uzun mu?

Blog gönderisinin uzunluğu bir sıralama faktörüdür. Google, sıralama algoritmasındaki kelime sayısını kullanmadığını söylemesine rağmen, içeriğin kapsamlı ve anlaşılır olması gerektiğini belirtmektedir. Birçok çalışma uzun içeriğin aramada daha iyi hale geldiğini ve daha fazla sosyal medya paylaşımında yer aldığını göstermiştir. Blog yayınlarınızı kaç kelime yazacağınız konusunda sihirli bir sayı yoktur, ancak genel bir kural olarak, 1500 kelimeden fazla makalelerin Google SERPS’de daha yüksek pozisyonlar elde etme şansı daha yüksektir.

Yapmanız gereken kullanıcılara tam olarak istediklerini vermektir. Onlara bilmeleri gerekmeyen ek bilgiler vermeyin.

Google’daki hedef anahtar kelimelerinizi kontrol etmek ve ilk konumlarda görünen içeriğin uzunluğunu (ve türünü) analiz etmek her zaman iyi bir uygulamadır. Bu, içeriğinizin ne kadar ayrıntılı olması gerektiği konusunda size çok iyi bir fikir verecektir.

2. Adım: Bağlantı profilinizi iyileştirin

Google’ın dikkatini çekmek için web sitenizi işaret eden diğer web sitelerinden bahsetmeniz gerekir. Geri bağlantılar (backlinks) büyük ve güvenilir web sitelerinden geliyorsa, daha fazla değere sahiptir ve Google sıralamalarınızı olumlu yönde etkileyebilir.

3. On-Page SEO’nuzu doğru bir şekilde yapılandırın

Yüksek kaliteli gelen bağlantılar almanın yanı sıra, On-Page SEO’nuzun doğru olduğundan da emin olmanız gerekir. On-Page SEO web sitenizi SEO dostu yapmak için bir dizi kuralı içerir. SEO dostu bir web sitesini Google’ın “okuması” için çok daha kolaydır ve bir web sitesinden aldığı bilgiyi anlayarak daha iyi bir sıralama elde etme şansını artırır.

4. En önemli sayfalarınıza dahili bağlantılar ekleyin

Dahili bağlantılar Google’a bir sayfanın ne hakkında olduğunu anlatmanın çok güçlü bir yoludur. Kullanıcılar aynı web sitesinde yeni sayfalar bulabildikleri için site içi gezinme süresini artırarak daha fazla dolaşım elde etmenize olanak sağlar. Bir başka deyişle dahili bağlantı, bir web sayfasına aynı web sitesindeki başka bir web sayfasını işaret eden bağlantıdır.

5. Teknik SEO denetimi gerçekleştirin

Teknik SEO tüm SEO sürecinde önemli bir yer tutmaktadır. SEO’nun teknik kısmıyla ilgili sorunlar varsa, her şeyi doğru bir şekilde yapsanız bile sıralamalarınız olumsuz etkilenebilir. Google’ın web sitenize sorunsuz bir şekilde erişebilmesini ve dizine ekleyebilmesini sağlamak için her altı ayda bir Teknik SEO denetimi yapmanız önemle tavsiye ediyoruz.

Denetim sırasında gözden geçirilecek en önemli hususlar şunlardır:

 • Google arama konsolundaki dizin kapsamı raporu
 • Robots.txt dosyanız
 • Standart URL’lerin doğru kullanımı
 • Yapısal veri işaretlemenin doğru kullanımı (web sitesi ve tek tek sayfalar)
 • HTML ve XML Site Haritaları
 • Bozuk bağlantılar ve 404 sayfa

6. Sayfa yüklenme sürenizi iyileştirin

Sayfa yüklenme süresi Teknik SEO’nun bir parçası olmasına rağmen, hızlı yüklenme ile Google sıralamasını artırabilirsiniz. 3 saniyenin üzerinde yüklenme süresine sahip web sitelerinden hemen çıkma oranı -sayfa yüklenmeden- oldukça yüksektir.

7. Web sitenizin mobil uyumlu olduğundan emin olun

Google aramaları yapmak için günden güne daha fazla insan cep telefonlarını kullanıyor. İşletmeler ve web sitesi sahipleri için mobil aramanın önemini gösteren birçok çalışma var.

Sıralama söz konusu olduğunda, Google artık mobil kullanıcılara iyi bir mobil deneyim sunmayan web sitelerini ‘cezalandırdığı’ için mobil uyumlu bir web sitesine sahip olmak şarttır.

8. Web sitenizi https olarak güncelleyin

https kullanımı 2014’ten beri bilinen bir sıralama faktörüdür. Google tarafından belirtildiği gibi hafif bir sinyaldir, ancak yine de yapabileceğiniz kolay adımlardan biridir.

Web sitelerinde SSL etkinleştirilmemiş bir rakip web sitesine kıyasla karşılaştırmalı bir avantaj elde edersiniz.

Ayrıca 2018’den beri Google Chrome tarayıcısı, https dışı web sitelerini güvenli değil olarak işaretler. Bu durum müşterileri ve ziyaretçileri uzaklaştırabilir.

9. Google’a web sitenizden bahsedin

Google web yöneticileri ile bir tür iletişim kurmak için Google Webmaster Tool‘u oluşturdu.

Webmaster Tool, Google’a web siteniz hakkında bilgi vermenin ve Google’ın web siteniz hakkında ne bildiğini öğrenmenin harika bir yoludur. Webmaster Tool içerisinde tercih edilen URL, hedef ülke, site haritası vb. gibi yapılandırabileceğiniz çeşitli ayarlar ve ayrıca Google’da üst sıralarda yer almanıza yardımcı olacak testler yer almaktadır.

10. Sosyal medyadan yararlanın

Sosyal medyanın Google sıralamasında oynaması, dijital pazarlama yöneticileri ve SEO uzmanları arasında popüler bir konudur. Başarılı bir sosyal medya pazarlama kampanyası web site sıralaması için birçok avantaja sahiptir.

Google’da neden daha üst sıralarda yer almanız gerekir?

İyi sıralamalar elde etmek zordur. Üst sıralamalara yerleşmek için fazla sabır ve sıkı çalışma ile mümkündür. Google’ın ilk sıralarında bir web sayfasına sahip olmanın faydalarını bilerek, hedeflerinize ulaşıncaya kadar çalışmak için gerekli motivasyonu elde edebilirsiniz.

Daha yüksek sıralamalar daha fazla trafik anlamına gelir – İlk avantajın trafik kazanımları ile ilgisi vardır. Sıralamanız ne kadar yüksek olursa, Google’dan o kadar çok organik trafik alırsınız.

İstatistiksel olarak ilk 5 pozisyonun %60 ‘dan fazla arama trafiğini aldığını unutmayın.

Güven sinyalidir – Google’ın dünyanın en popüler arama motoru haline gelmesinin nedenlerinden biri insanların güvenmesidir. Google’a güveniyorlar çünkü Google’da bir şey aradıklarında istediklerini bulacaklarını biliyorlar.

Kullanıcılar web sitenizi Google’ın ilk sayfalarında bulduğunda, Google’ın güvendiği ve sonuçlarda gösterdiği için iyi bir web sitesi olduğunu bilirler.

Daha fazla sosyal medya paylaşımı ve yorumu alacaksınız – Google’ın ilk sayfasında bulunan bir web sitesi daha fazla trafik aldığı ve yukarıda açıklanan ‘güven’ nedeniyle daha fazla sosyal paylaşım ve yorum alıyor.

Diğer arama motorlarında iyi sıralamalar – Google mevcut tek arama motoru değil, en fazla trafiğe sahip olanıdır. Bununla birlikte, diğer arama motorları Google’a benzer SEO kurallarına sahiptir ve Google’da iyi bir sıralama konumu elde ettiğinizde diğer arama motorlarında da iyi bir sıralama elde edeceksiniz.

Sonuç

Google, kullanıcılarına mümkün olan en iyi sonuçları sunmak için sürekli olarak dizinlerine ekleyecek kaliteli web siteleri bulmak istemektedir.

Bir web yöneticisi olarak hedefiniz, kullanıcılara gerçek değer sağlayan bir web sitesi oluşturmaktır. Google’ın web sitenizin ne hakkında olduğunu anlayabildiğinden emin olmalısınız.

Son olarak sabırlı olun. Yüksek Google sıralamasında yer almak zaman alır, ancak doğru yönde çalışmaya devam ederseniz istediğiniz pozisyonları almanızı engelleyecek bir durum yoktur.