Google’a Göre Yüksek Kaliteli Web Sitesi Nedir?

kaliteli web sitesi nedir

Uzun vadede çevrimiçi başarılı bir işletme olmak için yüksek kaliteli bir web sitesine sahip olmanız gerekir.

Bir haber blogu, içerik odaklı bir web sitesi veya bir e-ticaret mağazası işletiyor olun, çevrimiçi başarıyı yakalayabilmek için aynı niş içindeki binlerce diğer web sitesinden farklı ve daha iyi olmanız gerekir. Yüksek kaliteli bir web sitesi ile hem sadık okuyucular açısından hem de daha organik ziyaretleri sağlayacak arama motoru güveni açısından zamanla başarı elde edebilirsiniz.

Google mühendisleri, yıllardır algoritmalarını kaliteli web sitelerini tanımlamak ve sıralamak için yeterince akıllı hale getirmeye çalışıyorlar. Her şeyin bir insan tarafından değil, bir bilgisayar programı tarafından kararlaştırılması gerektiği göz önüne alındığında kolay bir iş değildir. Bununla birlikte, birkaç yıl önce “Panda“nın piyasaya sürülmesiyle, doğru yolda oldukları anlaşılıyor. “Panda” algoritmik değişiklikleri, hangi web sitelerinin diğerlerinden daha iyi olduğunu belirlemede iyi bir iş çıkardı ve bunlara SERPS’de daha yüksek bir konum verdi.

Bu yazımızda Google’ın yüksek kaliteli bir web sitesi olarak gördüğü ve en önemlisi de web mülkünüzün Google standartlarına uyması için hangi pratikleri uygulamanız gerektiğine değineceğiz. Unutmayın ki bir web sitesi Google tarafından yüksek kalite olarak kabul edilirse Google’ın standartları Bing ve Yahoo’dan daha sıkı olduğu için diğer arama motorları tarafından da kabul edilecektir.

Yüksek kaliteli web sitesi nedir?

Yıllar geçtikçe tüm SEO endüstrisi yüksek kaliteli içerik üretme ihtiyacından bahsediyor ve üst düzey uzmanlar ‘İçerik kraldır’ ile geldi. Yani içerik herhangi bir web sitesinin başarı faktörüdür.

İyi içeriğe sahip bir web sitesinin aynı zamanda yüksek kaliteli bir web sitesi olduğu anlamına mı geliyor? Cevap hayır.

İyi içerik yeterli değil.

İçerik, düşük kaliteyi yüksek kaliteli sitelerden ayıran faktörlerden biridir (en önemlisi), ancak sadece iyi içerik Google tarafından yüksek kaliteli bir web sitesi olarak kabul edilmez.

Yüksek kaliteli web sitesinin özellikleri nelerdir?

Yüksek kaliteli bir web sitesi aşağıdaki özelliklere sahiptir:

Benzersiz içerik

İçerik hem web sitesinin içerisinde benzersizdir, hem de diğer web sitelerine göre benzersizdir. Yani her sayfanın benzersiz içeriği vardır ve diğer sayfalara benzemez.

Uzmanlık sergileme

İçerik araştırma ve deneyime dayalı uzmanlar tarafından üretilir. Örneğin konu sağlıkla ilgiliyse içerikle ilgili konu için profesyonel olarak tavsiyede bulunabilecek nitelikli yazarlar sağlanmalıdır.

Tarafsız içerik

İçerik ayrıntılıdır ve bir hikayenin her iki tarafını da açıklar. Tek bir ürünü, fikri veya hizmeti tanıtmaz.

Ulaşılabilirlik

Yüksek kaliteli bir web sitesinin desktop dışındaki kullanıcılar için de sürümleri vardır. Mobil ve tablet kullanıcılarının web sitesine herhangi bir kullanılabilirlik sorunu olmadan erişebilmeleri önemlidir.

Kullanılabilirlik

Kullanıcı kolayca web sitesinde gezinebilir; web sitesi kullanıcı dostu mu?

Detaylara dikkat

İçerik (varsa) resimlerle kolayca okunabilir, yazım ve dilbilgisi hatası olmamalıdır. Web sitesinde yayınlananların sahibi tarafından önemsediği anlaşılıyor mu yoksa reklam yayınlamak için içerik üretilmiş?

SEO

Bir web sitesini arama motorları için optimize etmenin birçok faydası vardır, ancak aşırıya kaçmamak önemlidir. Kaliteli bir web sitesinin optimize edilmemiş içeriğe de sahip olması gerekir.

İçerik ve reklamlar arasında denge

Bir web sitesinin reklamları veya promosyonları olması kötü bir şey değildir, ancak bunlar kullanıcıların ihtiyaç duydukları bilgileri bulmalarını engellememelidir.

Site hızı

Yüksek kaliteli bir web sitesi hızlı yüklenir. Hızlı bir web sitesi daha üst sıralarda yer alacak ve daha fazla kitle, satış ve sadık okuyucu oluşturacaktır.

Sosyal medya

Sosyal medya hayatlarımızı, iletişim kurma biçimimizi ve kaliteyi değerlendirme şeklimizi değiştirdi.

İyi bir ürünün iyi değerlendirmeleri, Facebook beğenileri ve Tweet’leri olması bekleniyor. Satın almaya karar vermeden önce bu sosyal faktörleri de inceleyebilirsiniz.

Aynı şekilde iyi bir web sitesinin sosyal olarak kabul edilmesi ve tanınması (yani Facebook takipçileri, RSS aboneleri vb.) Google için önemli konulardan biridir.

Kullanıcı katılımı ve etkileşimi

Kullanıcılar sitede vakit geçiriyor ve ayrılmadan önce birden fazla sayfa mı okuyor? Yorum ekleyerek, öneride bulunarak, sohbete girerek vb. içerikle etkileşime giriyorlar mı?

Kullanıcıların sitede zaman geçirerek etkileşimde bulunması arama motorları güveni açısından fayda sağlayacaktır.

Rekabet ve şeffaflık

Belirli bir anahtar kelimeyi aldığınızda web siteniz rakiplerinizden daha iyi mi? Önyargısız değerlendirilirse en üst sıralardan birini hak ediyor mu?

Yüksek kaliteli bir web sitesi yaptırırken dikkat edilmesi gereken unsurları Web Tasarım Yaptırırken Dikkat Etmeniz Gerekenler yazımızda sizin için derledik.

bursa web tasarım

Yüksek kaliteli bir web sitesi nasıl oluşturulur?

Yüksek kaliteli bir web sitesinin yukarıdaki özelliklerini dikkate alarak nasıl bir pratik uygulanabilir?

Web sitenizin kalitesini ve Google güvenini artırmak için neler yapabileceğinizi hakkında ipuçlarını aşağıda sizinle paylaştık:

  1. Sitenizde benzersiz içerik olup olmadığını kontrol edin.
  2. Mobil ortama geçin.
  3. İçeriğinizi toplayın.
  4. Okuyucuların ne istediğini öğrenin.
  5. Ekranın üst kısmındaki reklam miktarını en aza indirin.
  6. Web sitenizin hızlı yüklenmesini sağlayın.
  7. Sosyal medya tanıtımınız üzerinde çalışın.
  8. Hemen çıkma oranınızı kontrol edin.
  9. Rekabetinizi kontrol edin.
  10. Web sitenizi sağlıklı ve spamdan uzak tutun.

1. Sitenizde benzersiz içerik olup olmadığını kontrol edin

Tüm sayfalarda benzersiz içerik bulunduğundan emin olun. Benzersiz olduğundan emin olmak için yayınlamadan önce tüm içeriği kontrol etmek için Copyscape kullanabilirsiniz.

Mevcut sayfalarınızı kontrol edin ve yinelenen içerik bulursanız sayfayı veya dizini kaldırın. Benzer içeriğe sahip sayfalarınız varsa bunları tek bir sayfada birleştirin ve sayfaları 301 yönlendirmeleriyle yönlendirin.

2. Mobil ortama geçin

Web siteniz mobil uyumlu olmalıdır. Platformdan bağımsız olarak okuyucunun deneyimi önemlidir.

3. İçeriğinizi toplayın

Tüm sayfaları yazım ve dilbilgisi hatalarını düzeltmek için kontrol edin. Biçimlendirme etiketlerini doğru bir şekilde kullanın (H1, H2, Bold vb.).

Okumayı kolaylaştırmak için küçük paragraflar kullanın. İçeriğinizi daha ilginç ve çekici hale getirmek için görseller veya infografikler ekleyin.

4. Okuyucuların ne istediğini öğrenin

İnsanların ne aradığını bulmak ve onlara istedikleri içeriği vermek için Google anahtar kelime aracını kullanın, ancak aşırı optimizasyondan kaçının.

5. Ekranın üst kısmındaki reklam miktarını en aza indirin

Google ekranın üst kısmında (Fold – sayfanın bir kullanıcının monitörü veya tarayıcı penceresinin altından kesildiği nokta) çok fazla reklam bulunan web sitelerini cezalandırıyor. İyi içeriğiniz varsa, ekranın altındaki ve makalelerinizin sonundaki alanlarda reklamlar kullanabilirsiniz.

6. Web sitenizin hızlı yüklenmesini sağlayın

Web sitenizi sayfa hızı aracıyla kontrol edin ve olabildiğince hızlı yüklendiğinden emin olun. Google PageSpeed Insights web sitenizin hızını ölçerek sayfa hızını nasıl artırabileceğiniz hakkında yönergeler içermektedir.

Bunun en kolay görev olmadığını biliyoruz ama çok önemli.

7. Sosyal medya tanıtımınız üzerinde çalışın

Bir Facebook sayfanız, Twitter hesabınız, Instagram sayfanız var mı?

Sosyal medya platformlarından web sitenize trafik sağlayarak müşteri dönüşümünü sağlayabilirsiniz. Sosyal medya ile web site trafiğini nasıl artırabileceğinizi öğrenin.

8. Hemen çıkma oranınızı kontrol edin (bounce rate)

Hemen çıkma oranı, diğer sayfaları görüntülemeden web sitenizden ayrılanların yüzdesidir.

Hemen çıkma oranını düşük olarak hedeflemeniz gerekir. Bu nedenle analizlerinizi kontrol edin ve sitenizin hangi sayfalarının yüksek hemen çıkma oranına sahip olduğunu belirleyin ve düzeltin.

Her ne kadar hemen çıkma oranı bir sıralama faktörü olmasa da, kesinlikle daha kaliteli web siteleri oluşturmanıza yardımcı olabilecek bir faktördür.

9. Rekabetinizi kontrol edin

Rakiplerinizi kontrol edin ve içeriğinizi daha iyi hale getirmeye çalışın!

İçeriğinizi oluşturmadan önce yapmanız gereken ilk adım rakiplerinizi incelemektir. Bir makale yazmadan önce, makaleyi arama sonuçlarında sıralamak için ilk sayfadaki web sitelerine daha yakından bakarak doğru anahtar kelimeyi bulmak için Google’da arama yapabilirsiniz.

İçerik uzunluğu, web sitesinin otoritesi, yazarın otoritesi gibi unsurları kontrol ederek içeriğinizi daha iyi ve daha kullanışlı hale getirmeye çalışabilirsiniz.

10. Web sitenizi sağlıklı ve spamdan uzak tutun

Yüksek kaliteli bir web sitesi spam içermez. Büyük web siteleri tarafından yapılan hatalardan biri (gazeteleri düşünün) yorumlarını denetlemiyor. Sonuç olarak, makalelerinin altında iyi bir kullanıcı deneyimi olmayan birçok spam yorum görürsünüz. Genel bir kural olarak web sitenizi yazılım güncellemeleri açısından güncel tutmanız ve spam/uygunsuz yorumları izlemeniz ve silmeniz gerekir.

Yukarıdaki yönergeler Google tarafından güvenilebilecek ve yüksek kalite olarak kabul edilebilecek web siteleri üretmek için düşünmeniz gereken adımlardır.

Web sitenizi her zaman güncel tutun, iyi içerik üretin, kullanıcının sizden beklentilerini anlayın ve dijital pazarlama stratejilerinize bağlı kalın.