Dijital Reklam Ajansı Çeşitleri Nelerdir?

dijital reklam ajansı bursa

Dijital reklam ajansı, marka pazarlama stratejilerini dijital mecralarda uygulayan ajanstır. Web tasarım, sosyal medya yönetimi, SEO (Arama Motoru Optimizasyonu), SEM (Arama Motoru Reklamları) gibi dijital varlığı sürdürmek için temel gerekliliklerinin yanı sıra dijital pazarlama enstrümanları için içerik üretimi, PR çalışmaları, dijital medya planlama gibi servislerden faydalanmak her zaman markanın yararına olacaktır.

Dijital ajanslar kendi aralarında sağladığı hizmetlere göre ayrılabildiği gibi birden fazla hizmetle markalara destek verebilmektedir.

Dijital reklam ajansı

Dijital reklam ajansında markalaşma süreci ve stratejilerin oluşturulmasının özünde diğer ajans çeşitlerinde de olduğu gibi her zaman yaratıcılık yatar. Stratejilerin uygulandığı kanallar dijital mecralarda yer aldığı için dijital reklam ajansı olarak tanımlanmaktadır.

Dijital reklam ajansları ekipleri bünyesinde tasarımcı, yazılımcı gibi pozisyonların yanında sosyal medya yöneticisi, dijital pazarlama uzmanı, içerik yöneticisi gibi pozisyonlara yer vermektedir.

Sosyal medya ajansı

Marka stratejilerinin sosyal medya için spesifik olarak uygulandığı ve takip edildiği (monitoring) sosyal medya ajansları, markalaşma süreci ve dijital pazarlama sürecinde kendisini özel olarak konumlandırarak marka ihtiyaçlarına cevap vermektedir.

Dijital pazarlama alanında sosyal medya ajanslarından hizmet almayı düşünüyorsanız, bunun yanında diğer dijital varlıklarınızı ihmal etmeyi unutmayın.

Web tasarım ajansı

Web tasarım ajansları markaya ait web tabanlı tasarım ve yazılım çözümleri sunarak sürekli iyileştirme/güncelleme hizmeti vererek markanın dijital varlığını geliştirir. Bununla birlikte üçüncü parti yazılım ve uygulamalar yardımıyla kullanıcı deneyimini analiz ederek yüksek performanslı web çözümleriyle projelerinizi hayata geçirme fırsatı sunar.

SEO & SEM ajansı

Dijitalde yer alan markanızın arama motorlarında kolay ulaşılabilir olması büyük önem taşımaktadır. Bu aşamada SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) ve SEM (Arama Motoru Reklamları) alanlarında uzmanlaşmış ajanslar marka pazarlama ve satış stratejilerine uygun çözümler sunmaktadır.

Dijital PR ajansı

Dijital mecralarda marka farkındalık ve tutundurma çalışmalarının yürütüldüğü dijital PR ajansları ile diğer dijital marka ihtiyaçlarınızı da yürütebileceğiniz ajanslarla birlikte hareket etmek büyük bir önem taşımaktadır. Dijital PR için yapacağınız hazırlıklar ve ihtiyaçlar doğrultusunda ajansın yönlendirmelerini değerlendirebilirsiniz.

İçerik ajansı

Dijitalde ihtiyaç duyacağınız özgün ve kaliteli içeriklerin üretildiği içerik ajanslarından web site içeriği, blog, meta içerik gibi hizmetler alarak markanızın diline uygun altyapıyı oluşturabilirsiniz.

E-posta pazarlama ajansı

Dijital pazarlama enstrümanlarından biri olan e-posta pazarlama ile marka tutundurma çalışmalarınızı yönetebileceğiniz e-posta pazarlama ajansları hizmet ve ürünlerinize uygun kampanyalar üreterek hedef kitlenize uygun e-posta pazarlama hizmeti vermektedir. Ayrıca e-posta gönderimleri raporlamalarının detaylı şekilde yapılarak geri dönüşlerin de takibiyle diğer pazarlama stratejileriniz için de kullanabileceğimiz anlamlı veriler oluşturur.

Dijital reklamcılık, satın alma dönüşüm hunisinin her aşamasında tüketicilere ulaşmak ve onları satın alma dönüşüm hunisinin bir aşamasından diğerine taşımak için hedeflenen, veriye dayalı bir reklam stratejisidir. Farkındalıktan satın almaya kadar, geliri artırmak için dijital medya reklamcılığını (ve Google gibi çevrimiçi reklam kanallarını) kullanabilirsiniz.

Geleneksel reklamcılığa aşina iseniz, dijital reklamcılığın birkaç benzerliği vardır.

Geleneksel reklamcılık gibi, marka bilinirliği, satışlar ve daha fazlasını oluşturmak için işletmenizi, ürünlerinizi ve hizmetlerinizi tanıtır. Bununla birlikte, geleneksel kanallardan ziyade dijital kanallardan yararlanır. Reklam panoları ve dergiler yerine, reklamlarınız Google, Facebook, YouTube ve daha fazlasında görünür.

Çevrimiçi reklamcılık ayrıca büyük miktarda veriyle birlikte gelir. Örneğin, kampanyalarınızın performansını gerçek zamanlı olarak izleyebilirsiniz. Ayrıca, reklamlarınızı görüntüleyen ve onlarla etkileşimde bulunan kişilerin demografisi, ilgi alanları ve alışkanlıkları hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Buna karşılık, geleneksel reklamcılık, veri söz konusu olduğunda en azını sunar. Kampanyanızın performansıyla ilgili anında bilgi sahibi değilsiniz. Örneğin bir reklam panosu, ekibinize neredeyse sıfır veri sağlayabilir.

Dijital reklamcılığın genellikle geleneksel reklamcılığa akıllı bir alternatif gibi görünmesinin nedeni budur.