Reklam Ajansları ile Çalışmanın Avantajları Nelerdir?

reklam ajansları avantajları nelerdir

İşletmeler neden reklam ajansları ile çalışmalı?

Reklam ajanslarının nasıl çalıştığını, artılarını ve eksilerini ve bu kullanışlı kılavuzla işletmenizin büyümesine nasıl yardımcı olabileceklerini sizin için derledik.

Bir markanın göz önünde bulundurması gereken en büyük faktörlerden biri bütçeleridir: ne yatırılır, ne harcanır ve en önemlisi ne kadar kâr elde edersiniz? Reklam, harcama ve gelirde temel bir rol oynar. Sonuçta işletmeniz reklam vermezse müşterileri getirmez. Ancak reklamcılık zaman ve kaynak gerektirir. Her ikisi de bütçenize bağlı olarak sınırlandırılabilir. Bunu azaltmanın bir yolu bir reklam ajansı ile çalışmaktır.

Reklam ajansları ne yapar?

Reklam ajansları bir işletmenin reklam ihtiyaçlarını oluşturur, planlar ve bunlarla ilgilenir. Aşağıdaki görevlerden sorumlu olabilir:

 • Müzakereleri işleme
 • Kişiye özel pazarlama kampanyaları oluşturma
 • Yaratıcılık ve içerik yönetimi
 • Pazar araştırması
 • Hesap yönetimi
 • Metin yazarlığı
 • Tasarım
 • Geliştirme

Reklam ajansları sadece yönetimi ele almakla kalmayacak, aynı zamanda üzerinde çalışılabilecek farklı stratejilerin yanı sıra içerik ve yeni fikirler de ortaya çıkaracaktır. Bazı durumlarda, reklam ajansları tanıtım ve diğer pazarlama ihtiyaçları gibi ihtiyaçları bile halledebilir.

Reklam ajansları ile çalışmanın avantajları

 • Reklam ajansları, çevrimiçi/çevrimdışı pazarlama ve reklamcılığa yardımcı olmak için kişilerle iletişime geçerek zamandan ve işten tasarruf sağlar.
 • Reklam ajanslarının sunabileceği çok sayıda beceri, bağlantı ve deneyim vardır.
 • Hedeflenen yatırım getirisinden çok daha fazlasını sağlayabilirler.
 • Uzmanlıklar başarının anahtarıdır ve doğru ajans, ihtiyacınız olanlara sahip olacaktır.

Reklam ajansları işletmeler için neler yapabilir?

Reklam ajanslarının işletmenize fayda sağlayabileceği birçok farklı yol vardır. Reklam ajansları hedeflerinize platonik bir yaklaşıma sahip olacak ve hangi yöne gidebileceğinizi çerçevenin dışında düşünebilecek, size neyin reklamını yapabileceğinize ve bunu nasıl yapabileceğinize dair yeni bilgiler verecektir. İşte reklam ajanslarının işinizde yardımcı olabileceği yönlerinden sadece birkaçı:

1. Deneyim

Reklam ajansları başarı hikayelerini paylaşabilir. Deneyim, bir işletme sahibi olarak satın alınamayacak bir şeydir. İşinizi biliyor olabilirsiniz, ancak işinizi doğru insanlar tarafından görmek için bir reklam ajansının son derece yararlı olabileceği farklı bir deneyim gerekir.

2. Eşsiz fikirler

Hangi işte olursanız olun, kendinizi başkalarıyla çekişme içinde bulacağınızı ve birçok işletme için kendinizi doymuş bir pazarda bulabileceğinizi inkar edemeyiz. İşinizi gün ışığına çıkarmanıza ve sektörünüzdeki rakiplerinizi gölgede bırakmanıza yardımcı olacak benzersiz fikirler üretebilecek bir reklam ajansına ihtiyacınız her zaman olacaktır.

3. Trend takibi

Bir işletme olarak reklam trendlerini anlamanız sizin için önemlidir. Birkaç ay önce sizin için neyin işe yarayabileceği, şu anda sizin için çalışmayabilir. Aslında reklam ajanslarına bunu yapması için harcama yapıyorsunuz. Dalgalanan eğilimleri anlayacak ve işletmenizi reklam bütçenizden en iyi şekilde yararlandığınız bir yolda tutacaktır.

4. Önemli geri bildirimler

Bir reklam ajansı tarafsızdır ve bu nedenle dürüst geri bildirim, eleştiri sağlayacak ve neyin işe yaradığını ve neyin iyi olduğunu sizinle paylaşacaktır. Geri bildirim esastır.

Reklam ve pazarlama harcamalarınızın büyük bir kısmı geri bildirimlerin doğru değerlendirilmesine bağlıdır. Bu nedenle bundan en iyi şekilde yararlandığınızdan emin olmak isteyeceksiniz.

5. Sizin için çalışır, size karşı değil

Son olarak, reklam ajansları size karşı değil, sizinle birlikte çalışır. Onların müşterisi olursunuz ve daha sonra işletmenizin öne çıkmasına yardımcı olmak için reklamını yaptıkları hizmeti sunmak isteyeceklerdir. Yalnızca sizin tarafınızda yaptıkları işte uzman olan tarafsız insanlara sahip olmak, yapılması gerekenler konusunda kendinizi daha güvende hissetmenize yardımcı olabilir.

Bir işletme sahibi olarak sahip olmanız gereken odak alanları vardır. Reklam ve pazarlama çok fazla dikkat gerektiren bu kadar geniş bir alan olduğundan, yanınızda ekstra bilgiye sahip olmaya değer.

Sonuç

İşletmeniz için bir reklam ajansı kullanmak söz konusu olduğunda, yine de kendiniz daha iyi bir iş yapabileceğinizi düşünüyor olabilirsiniz. Ancak sahip olmadığınız şey, uzman bilgisi ve farklı yaklaşımları anlama zamanıdır.

Ajans ücretlerinden tasarruf etmek isteseniz de, işletmeniz için dış kaynak kullanmak ve reklam ajanslarının sahip oldukları bilgiden yararlanmak son derece daha uygun maliyetli olabilir.

Reklam ajansları ile çalışmaya karar vermeden önce “Reklam Ajansı Seçerken Nelere Dikkat Etmeli?” yazımızı incelemenizi tavsiye ediyoruz.

Reklam Ajansı tıpkı bir terzi gibidir. Reklamları oluşturur, nasıl, ne zaman ve nerede teslim edileceğini planlar ve müşteriye teslim eder. Reklam ajansı çoğunlukla herhangi bir kuruluşa bağımlı değildir.

Bu ajanslar, müşterilerin ürününü satmak için her türlü çabayı göstermektedir. Kendi alanlarında uzman bir grup insana sahipler, böylece şirketlerin veya kuruluşların hedef müşterilerine kolay ve basit bir şekilde ulaşmalarına yardımcı oluyorlar.

Reklam Ajansının Rolü

 • Ürün hakkında toplanan bilgilere dayanarak reklam oluşturma
 • Şirket, ürün ve müşterilerin tepkileri üzerine araştırma yapmak.
 • Kullanılacak ortam türünü, ne zaman ve nerede kullanılacağını ve ne kadar süre kullanılacağını planlama.
 • Müşterilerden ve müşterilerden gelen geri bildirimleri almak ve daha sonra başka bir eylem hattına karar vermek
 • Tüm şirketler bu işi kendi başlarına yapabilirler.
 • Televizyonda veya diğer medya ortamlarında reklam yapabilir, yazdırabilir veya reklam verebilir; hesapları da yönetebilirler. O zaman neden reklam ajansına ihtiyaçları var?edilmesine yol açar.