Sosyal Medya Ajansı ile Çalışmak için 7 Neden

Sosyal medya ajansı, bursa sosyal medya yönetimi, sosyal medya ajansları

sosyal medya ajansı bursa

Bir sosyal medya ajansı ile çalışmaya başlarken sosyal medyanın uçsuz bucaksız dünyasına girmek herhangi bir işletme için göz korkutucu olabilir ve cevaplardan çok sorularla boğulmuş hissetmenize neden olabilir.

Facebook algoritması nedir? Twitter gönderilerinde karakter sınırı var mı? Instagram’da fotoğraftan fazlasını yayınlayabilir miyim?Bunlar hızla gelişen sosyal medya dünyasının derinliklerine inemeyen yüzeysel sorulardır.

İşletmeniz sosyal medya pazarlamasını başarılı bir şekilde kullanırsa daha fazla müşteriye ulaşabilir ve gelirini artırabilir.

Sosyal medya pazarlaması marka bilinirliğini artırmanın ve müşteriye dönüştürülebilecek yeni kitlelere ulaşmanın oldukça etkili bir yolu olabilir, ancak doğru şekilde kullanılırsa.

Bu yüzden işi profesyonellere bırakmak ve bir sosyal medya ajansı ile çalışmak daha iyidir. Teknolojiyi, terminolojiyi ve araçları tam olarak anlayan ve size doğru yolda rehberlik edebilecek bir sosyal medya ajansı ile çalışarak hedeflerinizi daha hızlı gerçekleştirebilirsiniz.

Bir sosyal medya ajansı düzenli, optimize edilmiş içerik oluşturmanıza ve paylaşmanıza, ayrıca mevcut takipçilerinizle etkileşim kurmanıza ve yenilerini edinmenize yardımcı olabilir. Ayrıca, bir sosyal medya ajansı ile işe başlamak, sizin için başka bir personeli işe almaktan genellikle daha hızlı, daha ucuz ve daha kolaydır.

İster satışları, ister marka bilinirliğini ya da her ikisini birden artırmak istiyor olun, bir sosyal medya ajansı gerçek sonuçlar elde etmenize yardımcı olacak bilgi ve uzmanlığa sahiptir.

Sosyal medya ajansı ile çalışmanın faydaları nelerdir?

İşletmenizi sosyal medyada başarılı bir şekilde pazarlamak; planlama, hedef belirleme, test etme, markanızı nasıl sunmak istediğinize dair kesin bir fikir ve hepsini birbirine bağlamak için bir tutam yaratıcılık gerektirir.

Bir sosyal medya ajansı ile çalışmaya başladığınızda tüm bunları sizin için yapacaktır. Deneyimlerini ve kaynaklarını kullanarak, sosyal medyanın fırtınalı denizlerinde markanıza yön vereceklerdir. Markanızın daha fazla hedef müşteriye ulaşmasına ve yatırımınızdan daha fazla getiri elde etmesine öncülük edeceklerdir.

1. Sosyal medyada uzmandır

Sosyal medya pazarlamasının bir öğrenme eğrisi var. Bırakın başarılı olmak bir yana, anlamak için çok zaman ve test gerekmektedir. Bir sosyal medya ajansı ile çalıştığınızda bu beceri garanti edilir.

Bunun ötesinde sosyal medya sürekli değişmektedir. Bir gün işe yarayan ertesi gün çalışmayabilir. Sosyal medya ajansları bu değişiklikleri sürekli izler ve buna uygun şekilde adapte olur.

Sosyal medya hesaplarınızı başarılı bir şekilde yönetmek için uzmanlıklarını kullanırlar ve işinizi büyütmek için gereken diğer alanlara odaklanmanıza olanak tanırlar.

2. Profesyonel bir ekibi işe alıyorsunuz

Bir ajansla çalıştığınızda yalnızca tek bir kişiyi işe almıyorsunuz. Her biri kendi alanında uzman olan bir profesyonel ekibi işe alıyorsunuz.

Ekiplerin uzmanlık alanları en iyi medya satın alma stratejilerini bilmekten en göz alıcı reklam öğelerini tasarlamaya kadar uzanır. Birlikte çalışarak müşterileri için harika bir yatırım getirisi sağlayan sosyal medya kampanyaları üretirler.

Bir sosyal medya ajansı içindeki rollere genel bakış:

  • Sosyal hesap yöneticisi
  • Sosyal medya reklam yönetici
  • Sosyal medya stratejisti
  • Metin yazarı
  • Kameraman
  • Grafik tasarımcı

3. Özel kaynaklara sahiptir

Bir sosyal medya ajansı, kampanyalarınızı tek bir çatı altında üretmek için gereken her şeye sahip olacaktır. Herhangi bir yazılım hizmetine abone olmanıza veya herhangi bir ekipman satın almanıza gerek kalmayacaktır.

Kazandığınız sadece fiziksel kaynaklar değildir. Bir ajansın birden fazla hesapla çalışma deneyiminden ve bu hesapların topladığı araştırmalardan edindiği belirli bilgileri alıyorsunuz.

4. Zaman kazanırsınız

Kârlı bir sosyal medya stratejisi oluşturmayı ve sosyal medya hesaplarınızı bu stratejiye uygun şekilde yönetmeyi kendiniz halletmeyi seçerseniz, bu karar yüksek bir yatırım gerektirir.

Sosyal medya içeriğinizde düzenlemeler yaparak ve medya satın alma ayarlarınızla uğraşarak harcayacağınız saatleri oldukça artırabilirsiniz ya da uzman bir ekibin haftanızın yarısını almadan sosyal medya varlığınızı hedef kitleniz için arzu edilir kılmak için çalıştığını bilmenin rahatlığını yaşayabilirsiniz.

Sosyal medya ajansı ne iş yapar?

Bir sosyal medya ajansı iş hedeflerinize ulaşmak için çeşitli sosyal medya platformlarında ücretli reklam veya organik içerik üretimi kullanır. Veya bazı durumlarda her ikisini de yapacaklardır.

Esasen, sosyal medya hesaplarınızı etkili bir şekilde ele alırken, kendi başınıza alabileceğinizden daha iyi sonuçlar elde etmek için uzmanlıklarını ve stratejilerini kullanırlar.

5. Sosyal medyada hedeflerinize ulaşır

Sosyal medya ajansları, sosyal medya pazarlama hedeflerinize ulaşmayı amaçlar.

Bir sosyal medya ajansına hedeflerinizle yaklaştığınızda, onlara ulaşmak için strateji belirleyecektir. Bu hedefler; hedef kitlenizi büyütmek, reklam harcamalarınızdan belirli bir getiri elde etmek veya belirli bir bölgedeki satışları artırmak olabilir. Başarılı kampanyalar için hedeflerinize en uygun ve onlara ulaşmak için ihtiyacınız olan hizmetleri sunan ajans tercih edebilirsiniz.

6. Ödül avcıları

Bir hesabı ayda 50.000 takipçiye çıkarmak birçok kişiye kolay görünebilir. “Sadece Fiverr’a gidin ve takipçi satın alın” veya “yazılımları çalıştırın” diyecekler. Yanlış. Bu takipçilerin çoğu markanızla alakalı olmayacak ve sizinle etkileşime girme veya sizden satın alma olasılığı düşük olacaktır. Önemle vurgularsak, hesabınız engellenebilir ya da kalıcı olarak platformdan kaldırılabilir.

Bir sosyal medya ajansı odaklanılacak en iyi platformları, hedef kitlenizle en iyi şekilde bağlantı kuracak reklam türlerini ve markanızı tanıtmak için en uygun influencerları belirleyecektir. Bunu, sosyal medyadaki sürekli değişen en iyi uygulamalar ve farklı demografik özelliklerin sosyal medya ile etkileşim kurma biçimleri hakkında güncel bilgileri takip ederek yaparlar.

Özet olarak sunduğunuz şeyleri önemseyen daha büyük ve ilgili bir kitleyle sonuçlanır.

7. Raporlama ve geri bildirim

Size mümkün olan en iyi sonuçları almak sosyal medya ajanslarının çıkarınadır çünkü performans göstermezlerse müşteri kaybederler. Bu nedenle, sosyal medyada elde ettiğiniz ilerleme ve sonuçlar hakkında sizi güncel tutacaklardır. Bu raporlamada, sosyal medya pazarlamanızın işinizi büyüttüğünü gösteren temel metrikleri açıkça tanımlayacaklardır. Bu geri bildirimi kullanarak kendilerini geliştirebilir ve strateji oluşturabilirler.

Basitleştirilmiş bir raporda LinkedIn’de reklam vermenin çok üretken olmadığını görebilir, ancak Instagram’da reklam harcamalarından 10 kat daha fazla getiri ile etkili bir ölçümleme yapılabilir. Dolayısıyla strateji, Instagram’da neyin işe yaradığına daha fazla odaklanmaya doğru ilerleyecektir.

İşletmeler neden sosyal medyaya ihtiyaç duyar?

Sosyal medya tıpkı TV ve radyo gibi (geleneksel mecralar) bir reklam platformudur. Bununla birlikte, bu platformlar ve sosyal medya arasındaki fark, sosyal medyanın markanızı sergilemek için geleneksel mecralar gibi önemli bir ön maliyet gerektirmemesidir. Geleneksel mecralardan farklı olarak, sosyal medya reklamlarıyla ulaşmak istediğiniz kişileri tam olarak hedefleyebilirsiniz.

Doğru strateji ile yaklaşıldığında markanızı büyütebilir ve ulaşmayı hedeflediğiniz kitleyi çekebilirsiniz. Müşteri ve potansiyel müşteri kitlesini büyütmeye devam ettikçe sosyal medya onlarla gerçek ve ölçülebilir bir şekilde etkileşim kurmanıza olanak tanır.

Sosyal ölçekler

Geleneksel pazarlama kanallarından farklı olarak sosyal medya daha hızlı, daha verimli ve etkili bir şekilde ölçeklenmenize olanak tanır. Bunun nedeni, markanızın büyümesini kontrol etmenize ve reklamlarınızı doğrudan ona yanıt verme olasılığı en yüksek olanlara hedeflemenize izin vermeleridir. Geleneksel medya reklamcılığıyla, örnegin gazeteler (basılı) ile bunu yapamazsınız.

Doğrudan geri bildirim alma

Sosyal medya, geleneksel medyanın aksine çabalarınızın sonuçlarına anında erişmenizi sağlayarak büyük bir kampanya başlatmadan önce test etmenize ve uyum sağlamanıza olanak tanır.

Örneğin, büyük bir Instagram kampanyası başlatmayı planlıyor olabilirsiniz. Tam harekete geçmeden önce, her biri farklı bir soruna odaklanan iki farklı reklam öğesini A/B testi yapabilirsiniz. Açık bir kazanan varsa, kampanya için o kampanya ile gideceksiniz. A/B testi, reklamınızı çok daha verimli hale getirir.

Sosyal medya hedef kitlenizle doğrudan konuşmanıza olanak tanır. Size neyi tercih ettikleri ve neyle etkileşime geçtikleri hakkında doğrudan fikir verir. Tüm bu bilgiler, doğrudan gelecekteki reklamcılık ve içerik pazarlama çalışmalarınızı etkiler.

Kitle oluşturma

Organik ve ücretli sosyal medya pazarlama çalışmaları ile sosyal medya hesaplarınızda özel bir hedef kitle oluşturabilirsiniz. Sevdikleri içerikleri sürekli oluşturup yayınlayarak, alışveriş yaparken akıllarında hep ön planda kalırsınız.

Bir kitle oluşturduktan sonra, onlar sizin için kendi içeriklerini oluşturmaya başlayabilirler ve bunu sıklıkla yaparlar. Belki de markalı kıyafetlerinizi giyen bir fotoğraf yayınlarlar veya hizmetinizi gözden geçiren bir video kaydederler. Bu, kitlenizin sizi takip etmesi, ürününüzü satın alması ve kendi içeriklerini oluşturması gibi bir kartopu etkisi yaratabilir.

Sosyal medya ajansınız olarak neden Cresa Digital ile çalışmalısınız?

Sonuç odaklı bir ajansız ve sizinki gibi markaların daha hızlı büyümesini sağlamak için ücretli reklamcılık konusundaki önemli deneyimimizi yaratıcı çıktılarla birleştiriyoruz.

Medya satın alma tarafında, markalara reklam harcamalarında rutin olarak daha yüksek bir yatırım getirisi sağlıyoruz. Aynı zamanda birden fazla sosyal medya platformunda hızla ölçeklenmelerine yardımcı oluyoruz.

Markanızın sosyal medya aracılığıyla büyümesine nasıl yardımcı olabileceğimizi öğrenmek için ücretsiz sosyal medya analizimiz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.