Markalaşma ve Marka Stratejisi Nedir?

bursa markalaşma ve marka stratejisi

Markalaşma, pazarlama stratejinizin önemli bir yönüdür. Harika bir marka stratejisi geliştirirseniz insanlar markanızı, şirketinizi ve web sitenizi tanıyarak markanız hakkında farkındalık düzeyini artıracaktır. Basitçe söylemek gerekirse, markanız müşterinize verdiğiniz sözdür. Marka, hedef kitlenize ürün ve hizmetlerinize ait beklentileri hakkında bilgi vererek, markanızı rakiplerinizden farklı kılan şeylerin neler olduğunu anlatır. Markanız kim olduğunuzdan, kim olmak istediğinizden ve insanların sizi algıladığından türetilmiştir.

Marka nedir?

Marka, ürününüzün veya şirketinizin net ve benzersiz bir görüntüsünü oluşturma işlemidir. Hedef kitleniz markanızı tanıyabilmelidir. Facebook’ta bir yazı, bülteniniz veya web sitenizdeki ürün bölümü olsun, markanızın belirlenmiş bir çizgisi olmalıdır.

Markanızı tanımlamak, bir iş kendini keşfetme yolculuğu gibidir. Başarılı bir marka stratejisi oluşturmak için, öncelikle markanızın ne hakkında olduğu ve ne anlatmak istediği ile ilgili aklınızda net bir vizyona sahip olmalısınız. Markanızı tanımlamak için aşağıdaki sorulara cevap arayabilirsiniz:

  • Şirketinizin misyonu nedir?
  • Ürünlerinizin veya hizmetlerinizin yararları ve özellikleri nelerdir?
  • Müşterileriniz ve potansiyel müşterileriniz halihazırda şirketiniz hakkında ne düşünüyor?
  • Hangi nitelikleri şirket ile ilişkilendirmek istiyorsunuz?
  • Tercih ettiğiniz kitleyi nasıl tanımlarsınız?
  • Markanıza hangi stil uyuyor (resmi/gayriresmi)?
  • Hangi değerler önemlidir?

Mevcut ve potansiyel müşterilerinizin ihtiyaçlarını, alışkanlıklarını ve arzularını öğrenin. Ve ne düşündüklerini bildiğinize tamamen güvenmeyin!

Marka stratejisi ve eşitlik

Marka stratejiniz marka mesajlarınızı nasıl, neden, nerede, ne zaman ve kime iletmeyi planladığınızdır. Tutarlı ve stratejik markalaşma, güçlü bir marka değerini ortaya çıkarır. Reklam, dağıtım kanallarınız, görsel ve sözlü olarak iletişim kurduğunuz her şey marka stratejisinin birer parçasıdır.

Başarılı bir marka stratejisi kurmanız için yardımcı olacak 5 pratik ipucuna birlikte değinelim:

Marka stratejisi oluşturmak için 5 adım

1. Adım: Tutarlı kalın

Markalaşma söz konusu olduğunda en önemli şey tutarlılıktır. Belli bir stil geliştirin ve bu stile bağlı kalın! Markanız hedef kitlenize sunduğunuz şekilde tutarlı ise, insanlar sonunda markanızı hatırlamaya ve tanımaya başlayacaktır.

2. Adım: Bir slogan ile markanızı ifade edin

Sloganınız markanız veya ürününüzle ilgili en önemli mesajı tek bir cümlede ifade eder. Web sitenizde öne çıktığından emin olun. Markanızın altına bir slogan yerleştirebilirsiniz. Örnek olarak, Cresa Digital: Büyüyen markalar, yaratıcı çözümler.

Mümkünse sloganlarınızı net ve çekici hale getirmeye çalışın ve sloganınıza karar verirken kitlenizin net bir resmini elde edin. Markanızın ne hakkında olduğunu açıklamak için birkaç kelime kullanın. Kullanıcı için etkileşime açık cümleleri kullanmak, hedef kitlenizin harekete geçmesine yardımcı olabilir.

3. Adım: Görsel kullanın

Görseller markalaşma stratejinizin çok önemli bir yönüdür. Web sitenizde, bülteninizde, sosyal medyada veya (basılı) reklamlarda imaj ve illüstrasyonlar kullanabilirsiniz. Elbette, görsellerin markanıza uyduğundan emin olmalısınız. Bale ayakkabıları satıyorsanız, muhtemelen ormanda vahşi hayvanların resimlerini kullanmamalısınız. Zarafeti ve zarafeti ifade eden resimleri kullanmak daha doğru olacaktır.

Markanıza ait fotoğraflar kullanarak da tutarlı bir stil geliştirmeye çalışabilirsiniz. Örneğin, tüm fotoğrafların aynı boyutlara sahip olduğundan emin olun, benzer bir düzenleme yöntemleri kullanın veya benzer fotoğraflar kullanın.

Markanıza uygun illüstrasyonlar ve görseller seçmeye devam etmenizle birlikte hedef kitleniz sonunda markanızı sadece görsellerden tanıyacak ve hatırlayacaktır.

4. Adım: Marka adınızı kullanın

Markanızın hedef kitlenize uygun/yakın olacağından emin olun (Marka ismi kullanmanız gerektiği anlamına geliyor!). Belki de markanızı Cresa Digital’de yaptığımız gibi ürünlerinizden birinde kullanabilirsiniz. Bülteninizde ve (sosyal medya) gönderilerinizde marka adınızı kullandığınızdan emin olun. İnsanlar markanızı düzenli olarak duymalı ve okumalıdır!

5. Adım: Logonuzu kullanın

Logonuz marka stratejisi için büyük önem taşımaktadır. Markalaşma, harika bir logo tasarlamaktan daha fazlasıdır (bu yüzden bu son ipucu ve ilk ipucu olarak paylaşmadık). Logonuz ideal olan şekilde öne çıkmalıdır. İnsanların herhangi bir bağlam olmadan tanıdığı bir şey olmalıdır. Bir logo tasarlamak çok pahalı olmak zorunda değildir.

Bir logonuz olduğunda, onu kullandığınızdan emin olun! Kitlenize sunun; web sitenizde, bülteninizde, Facebook’ta: Her yerde! Web siteniz için favicon olarak kullanmayı unutmayın. Bir süre önce, Google mobil arama sonuçlarına favicons ekledi. Onları masaüstü sonuçları için de göstermekle deney yapıyor. Logonuz favicon olarak sonuç sayfalarında yer alıyorsa görünürlüğünüz için iyi olduğunu düşünebilirsiniz.

Logonuz için seçtiğiniz renkler de büyük önem taşıyor. Bu renkleri sürekli olarak kullandığınızdan emin olun: bülteninizde, web sitenizde, görsellerinizde. Her yerde aynı renkleri kullanırsanız, bunlar markanızın bir parçası haline gelir. İnsanlar markanızı sadece bülteninizdeki veya sosyal medya yayınınızdaki renklere bakarak tanıyabilecektir.

Sonuç

Başarılı bir marka stratejisi geliştirirseniz insanlar markanızı hatırlayacak ve tanıyacaktır. Uzun vadede, logonuz veya markanız hemen (olumlu) duyguları uyandıran bir şey olacaktır. İnsanlar markanızı daha fazla tanıdıkça SEO’nuz da kolaylaşacaktır. Bu nedenle, SEO stratejinizi harika bir marka stratejisi ile birleştirmek markalaşma sürecinde önemli bir konudur!

SEO markalaşma için neden önemlidir?

Yüksek kaliteli bir marka stratejisi kurarsanız sitenizi arama motorları için optimize etmek çok daha kolay olacaktır. Tercih ettiğiniz kitlenizin markanızı tanıma şansını artırır. Markanız daha sonra arama sonuçlarında bağlantınızı tıklamak için bir teşvik haline gelebilir (ilk üçte olmasanız bile!). Markanızı gerçekten iyi yaparsanız, insanlar markanızı da aramaya başlayacaktır. Bununla birlikte markanızın arama sonuçlarında sıralanması (SERP) diğer birçok arama teriminden çok daha kolay olacaktır.

Kendinizi güçlü bir marka olarak konumlandırmanın büyük bir kısmı, insanların markanız hakkında konuşmasını sağlamak ve sohbete katkıda bulunmaktır.

Sohbeti devam ettirmek, markanızın ilgilendiği şeyleri yayınlamanıza ve yorum yapmanıza olanak tanıyan güçlü bir çevrimiçi varlığa sahip olmayı gerektirir.

Müşterilerinize geri verin ve markanıza sadık kaldıkları için onlara teşekkür edin. Potansiyel müşterilerinizle ve müşterilerinizle şahsen ve telefon, e-posta veya sosyal medya aracılığıyla doğrudan etkileşim, bağlılığı sürdürmenize ve artırmanıza yardımcı olur, bu da güçlü bir marka oluşturmanıza yol açar.

Örneğin teknoloji devi Google, Twitter ve Instagram gibi sosyal medya sitelerinde müşterileriyle sohbeti devam ettirerek müşterilerini ve etkileşimlerini mükemmelleştiriyor. Twitter’daki müşteri şikayetlerine ve endişelerine doğrudan yanıt veriyorlar ve Instagram’da insanları meşgul eden ve konuşturan anlamlı resimler yayınlıyorlar.

Bir marka oluşturmak, geliştirmek ve uygulamak için sabır gerektiren çeşitli unsurları içerir. İşletmenizin ihtiyaçlarını ve tüketicilerinize neler sunmayı umduğunuzu anlayarak ilerlerken, işletmeniz için doğru marka stratejisini seçebilecek ve markanız büyüyerek müşterilerinizi memnun edecektir.