Logo Tasarımı Yaptırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

logo tasarımı bursa

Logo tasarımı, müşterilerinizin markanızı nasıl algılayacağı üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. Doğal olarak, logonuzun olağanüstü olmasını istersiniz.

Tüketici üzerinde sonsuz bir izlenim bırakmak için olağanüstü bir logoya sahip olmak çok önemlidir. Logo, bir markanın sahip olduğu tüm değerleri temsil etme gücüne sahiptir.

Logonuz işletmenizin kimliğidir

Hiç logosu olmayan büyük bir marka gördünüz mü?

Bir logo, markanızın kilit taşıdır ve ne tür bir marka veya işletmeye sahip olursanız olun, profesyonelce tasarlanmış bir logoya sahip olmak oldukça önemlidir. Logo olmadan, kitleniz şirketinizi tanımlayamaz ve rakiplerinizden sıyrılmakta güçlük çekebilirsiniz.

Logolar tüketici karar verme sürecini teşvik eder

Logoya sadece bir bakışta markanın ürünleri ve hizmetleri hakkında çıkarımlarda bulunabiliriz. Bu, marka ile yaşadığımız önceki deneyimin yanı sıra görselin kendisiyle de bağlantılıdır. Logo, düşündüğünüz şirket türü hakkındaki algınıza uyuyorsa, aldığınız kararları ve onlardan beklentilerinizi etkileyebilir.

Logolar marka bilinirliği sağlar

Kelimeler, bir markanın neler sunabileceğini iletmek için yeterli değildir ve hatırlanması zordur. Bu yüzden markayı logo tasarımı ile birlikte görselleştirmek kaçınılmaz hale gelir. Bir markanın görsel kimliğinin oluşturulması ve logosunun benzersiz olması ile marka hızlı ve kolay bir şekilde tanımlanabilir/hatırlanabilir.

Logo tasarımı yaptırırken nelere dikkat edilmelidir?

Geleneksel iş ortamları dijital platformlarla değiştirildiğinden, hem işletmeler hem de bireyler için görünür bir kimlik oluşturmak zorlaşmaktadır.

Markalaşma teknikleri artık sadece kartvizitler ve kırtasiye malzemeleri ile sınırlı değildir. Bunun yerine rakipler arasında saygın bir pozisyon elde etmek için çok şey gereklidir. Sosyal medya platformları, marka bilinirliği oluşturma kavramında hayati bir rol oynamaktadır ve tüm bu platformlarda logo her zaman görülebilen bir varlıktır.

Logo tasarım sürecinde göz önünde bulundurması gereken 7 önemli konuyu sizin için derledik:

1. İhtiyaçlarınızı ve hedeflerinizi araştırın/analiz edin

Bir logo tasarımı yaptırmadan önce, işletmeninizin hedefleri hakkında kapsamlı bir çalışma yapmalısınız. Hedeflerinizi ve ihtiyaçlarınızı tanımladıktan sonra tasarımcı veya yaratıcı ajansın oluşturacağı marka konsepti, markanın vizyonunu ve hedeflerini yansıtacak düzeye gelecektir.

2. Trendlere güvenmeyin

Tasarım trendleri gelir ve gider, dolayısıyla bir trend haline gelir. Bazı eğilimler uzun süre devam ederken bazıları periyodik tuhaflıklar olarak kalır. Şu anda neyin trend olduğu ve neyden uzak durulması gerektiği konusunda güncel kalmanın yanlış bir yanı yok. Ancak, en son trendleri takip etmek gerekli olmakla birlikte, marka imajını belirlerken kullanılacak yaklaşımları biraz daha genelle yaymak ve herkesten benzersiz bir fikir düşünmek daha iyi olabilir (Logonuzu zamansız hale getirin).

3. Ölçeklenebilirliğe dikkat edin

Bir logo tasarımı yaptırırken ölçeklenebilirlik kavramı önemli bir rol oynar. Logonuzu sosyal medya içerikleri, kartvizitler, posterler ve hatta reklam panoları gibi promosyon ürünlerine ekleyeceksiniz. Bu nedenle logonuzun tüm bu boyutlarda çalışması gerekir.

Ölçeklenebilirlik, logonun farklı boyut ve yönlerde nasıl uyum sağladığı veya değiştiği anlamına gelir.

Bir logonun geleneksel ve dijital markalamanın her yönüne uyması için mümkün olan her formatta iyi göründüğünden emin olmalısınız. Logonuzu hem küçük hem de büyük ölçekli formatlarda test etmeniz ve/veya farklı kullanım senaryoları için logonun birden çok versiyonunu oluşturmanız gerekir.

4. Minimalizm için çabalayın

Benzersiz bir logoya sahip olmak, görsel olarak karmaşık olması gerektiği anlamına gelmez. Karmaşıklık kaçınılması gereken şeydir ve bunun için minimalizm kavramına bağlı kalmanızda fayda var. Logo tasarımınıza sadelik getiren tasarım öğeleri ekleyebilir veya kaldırabilirsiniz.

Minimal bir renk paleti kullanın ve görsel mesajınızı iletmek için çok kafa karıştırıcı hale getirmeyen şekiller, simgeler, yazı tipi stilleri ve semboller seçin. Daha azının daha fazla olduğunu kanaat getirin. Logonuza ne kadar çok öğe eklerseniz o kadar karmaşık hale gelecektir.

5. Logonuzu farklı ortamlarda test edin

Ölçeklenebilirlik gereksinimi bir logonun başarısında büyük bir rol oynasa da, farklı ortamlarda test ettiğinizden emin olmalısınız. Kartvizitinizdeki veya broşürünüzdeki logo, web sitenizdeki logodan farklı görünecektir.

Masaüstü, mobil ve baskı tabanlı platformlar arasında büyük bir fark olduğundan web sitenizdeki logonuzun görünümünü mobil, basılı ambalaj ve diğer pazarlama materyallerinde test etmeyi unutmayın. Logonuz hangi formatta olursa olsun iyi görünmelidir: dijital, basılı veya hatta bir uygulama veya favicon.

6. Logonuzun temel bir konsepte ihtiyacı var

Bir logoyu güçlü kılan şey, taşıdığı anlamdır. Logonuz belirli bir markanın desteklediği mesajı, değerleri ve vizyonu ifade edebilmelidir. Logo tasarımı basit bir mesajla temel bir konsepte sahip olmalıdır (benzersiz ve unutulmaz). Ancak logo tasarımında işinizi tam anlamıyla gösterme tuzağına düşmeyin. Eğer bir araba satıcısıysanız, logonuzda bir araba olması gerekmez.

7. Başkalarının başarısından öğrenin

Diğer tasarımcıların ve işletmelerin çalışmalarından her zaman ilham alabilirsiniz, ancak başkalarının çalışmalarını doğrudan kopyalamak? Başarılı olan diğer insanlardan öğrenin ve bir sonraki doğru hamleyi yapın.

Sonuç

Büyük markalar bir gecede oluşturulmaz. Yukarıda belirtilen noktalar yalnızca markanızın görsel kimliğini oluşturmak için değil, aynı zamanda başarılı bir iş yürütmenize yardımcı olan bir logo oluşturmada da önemlidir.

İyi tasarlanmış bir logo, daha fazla gelir getirme (dolaylı olarak), müşteri tutma oranlarını iyileştirme ve insanların sizi güvenilir bir marka olarak tanımlamalarını sağlar. Markanızın büyümesini teşvik eden harika bir logo oluşturmak için tasarım ekibimizle hemen iletişime geçin.

Bursa logo tasarımı

logo tasarımı yapan firmalar

logo tasarım fiyatları

bursa logo firması