Sosyal Medya Nasıl Pazarlama Stratejinize Entegre Edilir?

sosyal medya ajansı nedir

Sosyal medya, şirketlerin pazarlama stratejisinde giderek daha önemli bir yere gelmiştir. Ancak The CMO Survey‘in araştırma sonuçları birçok şirketin sosyal medyayı ayrı bir pazarlama kanalı olarak yönettiğini gösteriyor.

Pazarlama stratejilerinizde sosyal medya entegrasyonunu nasıl geliştireceğinize dair 12 ipucunu sizin için derledik.

1. Sosyal medya araçlarından faydalanın

Sosyal medya sürekli gelişmeye açık bir pazarlama kanalıdır, bu nedenle değişim sabittir ve her geçen gün yeni sosyal medya araçları tanıtılmaktadır. En son ve en iyi teknolojiyi kullanmak, özellikle hedef kitlesi daha genç ve aktif sosyal medya kullanıcı müşteriler içerdiğinde şirkete fayda sağlayabilir. Bununla birlikte, bir sosyal medya aracının değerini ve etkisini, yenilikçiliği yerine şirketin pazarlama stratejisine göre değerlendirmek her zaman önemlidir. Kullanacağınız sosyal medya aracı şirketin daha etkili bir pazarlama stratejisi tasarlamasına veya geliştirmesine yardımcı olacak mı? Değilse, bu aracı başka bir gün kullanmak üzere rafa kaldırın.

2. Sosyal medya eylemlerini pazarlama hedeflerine dönüştürün

Sosyal medya eylemleri müşteriyi hedeflemeden gerçekleştiriliyorsa pazarlama entegrasyonunun tamamlanması mümkün değildir. Yani sosyal medya taktiklerini kullanırken her zaman belirli bir müşteri hedefi tanımlaması yapmanız gerekiyor. Ortak yaklaşımlardan biri, müşterinin satın alma dönüşüm sürecinde sosyal medyayı aktif kullanmasıdır.

3. Hedeflerinizi tanımlayın

Geleneksel medya kampanyaları gibi sosyal medya da genellikle marka, ürün veya şirket bilinirliği oluşturmak için kullanılır. Hedefiniz marka farkındalığı ise, farkındalığı satın alma amacına dönüştürmek için şirketin pazarlama stratejisinde neler olacağını net bir şekilde anlamak gerekir. Hedefiniz marka bağlılığı oluşturmak ise, sosyal medyayı marka mesajını doğru şekilde vererek müşteri sadakatini artırıcı çalışmalarda kullanmak daha doğru olacaktır.

4. Sosyal medya kanalını pazarlama stratejisine uygun hale getirin

Neredeyse her marka Facebook, Twitter, Instagram gibi birçok sosyal medya platformunu kullanıyor. Fakat, markalar çoğunlukla her sosyal medya platformunda bulunacak kaynaklara sahip değildir. Şirketin hedef kitlesine ve marka konumlandırmasına uygun sosyal medya platformlarını seçmek doğru bir pazarlama stratejisi uygulamak için büyük önem taşımaktadır. Örneğin, Facebook ve Twitter geniş bir demografiye ulaşırken, Instagram ve Snapchat daha genç bir kullanıcı tabanına sahiptir. Hedeflerinizin ve kitlenizin tanımlamasını yaptıktan sonra sizin için en uygun sosyal medya platformuna entegre olmak oluşturacağınız pazarlama stratejisini başarıya ulaştıracaktır.

5. Sosyal medya araç kitleri oluşturun

Marka araç kitleri birçok şirket için standart prosedür haline gelmiştir ve içeriği uyarlamak için şablonlar ve yönergeler sağlayarak markayı nasıl canlandıracağınız konusunda yol göstermek için etkili bir şekilde kullanılmaktadır. Benzer şekilde, bazı şirketler Facebook ve Twitter yayınları için şablonlar içeren sosyal medya araç kitleri oluşturmaya başlıyor. Bu kitler sosyal medya içeriğini geliştirmek için gereken zamanı ve kaynakları azaltırken stratejik konumlandırma sağlayarak platformlar arasında daha uyumlu bir marka imajı oluşturabiliyor.

6. Sosyal medya uzmanlarıyla çalışın

Sosyal medya ayrı bir koldan işlediğinde zayıf entegrasyon olasılığı daha yüksektir. Bu sebeple sosyal medya uzmanları, marka ve müşteri ekipleriyle bağlantılı olmalı. Böylece iletişim hedeflerinin belirlenmesiyle stratejileri daha hızlı geliştirmek ve uygulamak mümkün olacaktır. Aynı zamanda sosyal medya uzmanları en son platformlara göre çalışmalarını şekillendirdiği için mevcut ve potansiyel müşterilerin, hayranların ve meraklıların hangi yaklaşımlara ilgi gösterdiğini ve kitleyi nasıl etkileşime geçirdiği hakkında pazarlama stratejilerini geliştirebilecektir. Sonuç olarak, sosyal medya uzmanları markayı ve ilgili ekipleri en etkili sonuçlara yönlendirebilmektedir.

7. Ajans uzmanlığını dengeleyin

Sosyal medyanın bu denli hızlı ilerlemesiyle birlikte öğrenilecek birçok element birikiyor. Çoğu şirket sosyal medya faaliyetlerini birden fazla ajansla yürütüyor. Ajanslar bir şirketin pazarlama stratejisinin bütünlüğüne dışarıdan destek verirken, bu çalışma yapısı sosyal medya entegrasyonunu geriye çekebilmektedir. Bu endişe bazı şirketlerin kurum içinde daha fazla sosyal medya faaliyeti yürütmesine veya ajanslarıyla derin ortaklık modelleri geliştirmesi (in-house reklam ajansı) sonucuna ulaşabilmektedir.

8. Satın alma sürecini dönüştürün

Sosyal medya, şirketlerin müşterileriyle sürekli olarak  kişisel ve gerçek zamanlı bir şekilde etkileşim kurabilecekleri az sayıdaki pazarlama kanallarından biridir. Bu nedenle şirketin pazarlama stratejisini satın alma sürecine getiren önemli bir temas noktası olarak hizmet edebilir. Örneğin, bir takipçi belirli bir ürün için satın almaya gittiğini bildirirse, şirketler yararlı bilgiler veya kişiselleştirilmiş indirimler/promosyonlar içeren bir tweet ile yanıt verebilir.

9. Kitlenizin erişimine izin verin

Sosyal medyayı çevreleyen kalabalık göz önüne alındığında, hedef kitle her marka veya müşteriye dönük etkileşim için şirketin kendi Facebook sayfasını ve Twitter hesabını görmek istiyor. Pazarlama liderleri, belirli bir marka için stratejik ve müşteri açısından hangi sosyal medya platformlarının ideal olduğuna karar vermelidir. Sosyal medya erişimini bir sosyal medya grubu aracılığıyla kontrol etmek, bir kişinin onu bir şirketin veya markanın pazarlama stratejisinin bir parçası olarak kullanmanın en iyi yolları hakkında bilgi elde etmenizi sağlar.

10. Lider entegrasyonu

Entegrasyonun değer kazanması için liderlerin başarı öykülerini tüm organizasyonda paylaşmaları gerekir. Başarı öyküleri şirket ahlakının bir parçası olabilir ve sosyal medyanın pazarlama faaliyetlerine entegrasyonunu organik olarak etkileyebilir.

11. Soruları sıralayın

Sosyal medya bir şirketin pazarlama stratejisinin bir parçasıysa satış gelirine katkısını tek başına ve diğer taktiklerle birlikte nasıl çalıştığı hakkında soruları yanıtlamak durumundadır. Bunlar değerli sorulardır ve sosyal medyayı şirketin pazarlama stratejisine etkili bir şekilde entegre etmek için pazarlamaya etkilerini anlamak ve ölçmek için adımlar atılmalıdır.

12. Hata yaparak öğrenin

Sosyal medyayı denemek geleneksel medyadan çok daha kolay olduğu için şirketler hızlı bir şekilde test edip öğrenebilir. Ayrıca, sosyal medya yürütme maliyetleri geleneksel medyadan çok daha düşük olma eğilimindedir. Bu nedenle başarısızlıklardan kaynaklanan kayıpların daha az etkisi olmaktadır. Şirketler sosyal medyayı deneyerek, hangi sosyal medya yayınlarının ve kampanyalarının pazarlama stratejileri üzerinde en büyük etkiye sahip olduğunu daha doğru bir şekilde belirleyerek entegrasyon çabalarına yardımcı olabilirler.

Sosyal medya şirketin pazarlama stratejisine entegre edildiğinde, şirketin müşteri ve marka varlıklarını yönetmesi sorunsuz şekilde işler. Segmentasyon, hedefleme, konumlandırma ve tüm pazara açılma faaliyetleri gibi stratejik unsurlar, şirketin müşterilerine sunduğu değerin ve şirketin bu müşterileri zaman içinde çekip elde tutmaktan nasıl değer elde etmeyi amaçladığını net ve tutarlı bir şekilde anlamayı yansıtır. Pazarlama stratejisine entegre edilmiş sosyal medyanın sonucu, pazarlama planının tüm yönlerinde iyileştirilmiş verimlilik ve etkililiktir.