Sosyal Medya Yönetiminin İşletmeye Faydaları Nelerdir?

sosyal medya yönetimi

Sosyal medya yönetimi Facebook, Instagram ve Twitter gibi sosyal medya platformlarında yayınlanan içeriklerin oluşturulması, programlanması, analiz edilmesi ve ilgi çekici hale getirilmesi işlemidir. Bir sosyal medya yöneticisi markanın çevrimiçi yeni müşterilere ulaşarak marka tutundurma çalışmalarını destekler. Aynı zamanda marka değerini geliştirmek/korumak için kurguladığı stratejileri uygular. Sosyal medya yöneticileri müşteri yorumlarına yanıt vermekten, orijinal içeriği yayınlayarak uzun vadeli pazarlama hedeflerine nasıl ulaşılacağına dair strateji geliştirmeye kadar sosyal medya etkinliklerini ele alma konusunda uzmandır.

Sosyal medya iş ortamında ayrılmaz bir rol oynar. Dünya çapında sosyal medyayı kullanan 3.2 milyar insan ve her saniyede 11 yeni kullanıcı ile yeni bir pazarlama alanı oluşmuştur.. Sosyal medya yönetimi araçları ve hizmetleri, bu büyük kitleye ulaşmanıza ve bir sosyal medya kampanyasını daha basit hale getirmenize yardımcı olabilir.

Sosyal medya yönetimine başlarken

Sosyal medya aracılığıyla hedef kitlenizle etkileşim kurmak her zamankinden daha önemli. Facebook, İnstagram, LinkedIn ve diğer sosyal ağ platformları aracılığıyla müşteriler markalarla etkileşime giriyor, hızlı yanıtlar ve profesyonel çıktılar bekliyorlar.

Sosyal medya yönetimi burada devreye giriyor.

Sosyal medya yönetimi araçları

Sosyal medya yönetim araçları, markanızın içerik miktarının artmasına yardımcı olmasının yanı sıra, hedef kitlenizin ilgisini çekmek söz konusu olduğunda içeriğinizin kalitesini artırmak büyük önem taşımaktadır.

Öne çıkan sosyal medya yönetim araçları şu şekilde sıralayabiliriz:

buffer-35-35.jpg – Buffer – harika, kullanımı basit bir arayüz

hootsuite-35-35.jpg – Hootsuite – sınırsız sayda post planlama imkanı

sprout-35-35.jpg – Sprout Social – büyüyen işletmeler için ideal

hubspot-35-35.jpg – Hubspot – pazarlama araçları dahil ve ücretsiz deneme imkanı

ifttt-35-35.jpg – IFTTT – denemek için harika, ücretsiz bir hizmet

tweetdeck-35-35.jpg – TweetDeck – sadece Twitter için, ancak birçok kullanışlı özellik ile

Neyse ki, sosyal medya yönetimi servisleri sosyal medya varlığınızı doğru yönetmek için bilgi ve kaynaklarla donatılmıştır. Hedefli gönderme, sponsor reklamlar ve yaygın bilginin çok ötesinde çok çeşitli sosyal medya stratejileri sayesinde, bu servisler sosyal medyadaki iletişim stratejilerinizi bir sonraki seviyeye taşıyabilir.

Sosyal medya yönetimin temel unsurları

İster bir sosyal medya pazarlama servisinden faydalanın, ister çok çeşitli araçlardan yararlanın stratejinizi oluştururken fazla bütçe ayırmadan veya fazla zaman kaybetmeden sosyal medya platformlarını etkin kullanabilirsiniz.

 • Çeşitli platformlarda birden fazla hesabı yönetme
 • Sosyal katılımı analiz etme
 • Mesajları önceden planlama
 • Analitik kapsamlı raporlama
 • Yorumları izleme ve verimli bir şekilde yanıt verme
 • İçerik konusunda ekip üyeleriyle işbirliği yapma

Peki sosyal medya yönetimi şirketiniz için özel avantajlar nasıl yaratıyor?

Sosyal medya yönetiminin işletmenize faydaları

Sosyal medya yönetim araçları ve hizmetleri pazarlamayı kolaylaştırmak için tasarlanmıştır. Sonuç olarak pazarlama çabalarınızı canlandıracak ve işletmenizi hedef kitlenize ulaştıracak efektif faydalar ile birlikte markalaşma sürecini ve satış oranlarınızı artırma imkanı sunar.

Zamandan tasarruf edin – Mesajları önceden planlayarak günün yoğun saatlerinde gönderi paylaşımını yapabilirsiniz.

Yetkinizi artırın – Farklı sosyal medya platformlarında gün içerisinde birden fazla gönderi imkanına sahipsiniz.

Hedef kitlenizin farkına varın – Sizi kimin takip ettiğini, nereden geldiklerini ve işletmenizden ne istediklerini açıklayan derinlemesine analizler yapabilirsiniz.

Müşteri ilişkilerini geliştirin – Müşterilerin sosyal medya aracılığıyla işletmenizi sorgulamaları için basit bir yöntem oluşturabilirsiniz ve gelen mesajlara hızlı yanıtlar oluşturabilirsiniz.

Marka itibarını kontrol edin – Yorumları ve geri bildirimleri daha yakından izleyerek mümkün olduğunca çabuk yanıtlar oluşturarak markanızın itibarını kontrol altına alabilirsiniz.

Sosyal medya yönetimi maliyetleri

Bir sosyal medya kampanyasının potansiyelini geçerli kılmak istiyorsanız sosyal medya yönetimi servislerinden hizmet almak işletmeniz için en iyi seçenek olacaktır. Bu hizmetler sosyal medyadaki genel stratejinizi geliştirmek için pazarlama stratejisinden ücretli reklamcılığa kadar her imkanı sunmaktadır. Bu nedenle, sosyal medya yönetimi servislerinin maliyetini etkileyecek birden fazla unsur bulunmaktadır:

 • İşletmenizin büyüklüğü
 • Gönderi paylaşım sıklığı
 • İhtiyaç duyduğunuz hizmet türü
 • Hangi platformlarda gönderi paylaşılacağı
 • İhtiyacınız olan analiz seviyesi
 • Sosyal medya üzerinden müşteri hizmetleri sağlayıp sağlamayacağınız

Sosyal medya yönetimi servisleri söz konusu olduğunda değişen maliyetler, hizmete karar vermeden önce özelleştirilmiş bir teklif almak daha doğru olacaktır. Size özel teklif almak için tıklayınız.