İşletmeler için 16 E-posta Pazarlama İpucu

e-posta pazarlama bursa

E-posta pazarlama hala yeni müşteriler bulmanın, daha fazla satış yapmanın ve sadık takipçilerden oluşan bir kitle oluşturmanın en iyi yollarından biridir. İşletmelerin e-posta pazarlamasından kazanacakları çok şey var, fakat birçoğu bunu görmezden gelir ve birçok fırsatı kaybeder.

Bir çevrimiçi mağaza, blog veya küçük bir işletmenin web sitesi yönetiyor olun, e-posta pazarlama mevcut müşterilerinizi elde tutmak için harika bir yoldur ve yeni ziyaretçileri müşterilere dönüştürmenin en etkili yollarından biridir.

Birçok insan sosyal medya kullanımının giderek artmasının, e-postanın güçlü bir dijital pazarlama aracı olarak rolünü değiştirdiğine inanıyor. Gelin e-posta pazarlamanın en az sosyal medya pazarlama kadar olan etkilerine birlikte bakalım.

Son e-posta pazarlama istatistikleri şunları göstermektedir:

  • E-posta alıcılarının %44 ‘ü, geçen yıl bir promosyon e-postasını temel alarak en az bir satın alma işlemi gerçekleştirdi.
  • Her 10 kişiden 7 ‘si, önceki hafta bir pazarlama e-postasından kupon veya indirim kullandıklarını söylüyor.
  • İşletmelerin %48 ‘i 2019’da e-posta pazarlama kullanımını artırmayı planladıklarını söylüyor.
  • Harcanan her 1 ABD doları için 44,25 ABD doları e-posta pazarlama ortalama yatırımının getirisidir.

E-posta pazarlama ipuçları

Her e-posta pazarlama kampanyasının merkezinde e-posta listesi bulunur ve kaliteli bir e-posta listesine sahip olmak kampanyanızdaki dönüşümler ve yatırımının getirisi (ROI) söz konusu olduğunda fark yaratabilir.

E-posta listenizi büyütmek zaman ve çaba gerektirir. Aşağıdaki  ipuçları e-posta pazarlamayı doğru bir şekilde yapmanıza yardımcı olacaktır.

1. Kullanıcılara farklı seçenekler sunun – Kayıt yapmayı kolaylaştırın

İlk ve belki de en önemli adımlardan biridir. Kullanıcıların listenize kaydolmasını kolaylaştırmanız gerekir. Çok fazla bilgi istemenize (bir ad ve e-posta yeterlidir) veya uzun ve karmaşık kayıt formlarına sahip olmanıza gerek yoktur. Bunu tek tıklama şeklinde yapmaya çalışın. İnsanlar kayıt kutusuna adlarını ve e-postalarını girer ve “Kaydol”u tıklarlar. E-postalarını onayladıktan sonra listenizde olurlar.

Bir adım daha ileri gitmek isterseniz kişilerin sosyal medya hesaplarını kullanarak e-posta listenize kaydolmasına da izin verebilirsiniz. Onlar için daha kolaydır ve sosyal medyada da onlarla bağlantı kurabilirsiniz.

2. Abonelik teşviği – Neden listeye kaydolmalı?

Neden biri size e-posta adresini vermeli, ne faydası var?

Avantajın kayıt formunda/kutusunda açıkça gösterildiğinden emin olun. Onlara bir şey konusunda yardım edecek misiniz? Ücretsiz e-kitaplar, bir sonraki satın alımlarında indirim, kuponlar vb.

3. Kayıt kutusunun konumu önemlidir

E-posta kayıt kutusunun konumu listenize kaydolacak kişi sayısını etkiler.

En iyi uygulamalar kayıt kutusuna sahip olmayı içerir:

Fold – Ekranın üst kısmına (Örn. sayfanın kaydırma yapmadan görünen kısmında) eklenebilir.

Sağ üst kenar çubuğu – Kenar çubukları kullanıyorsanız sağ üst e-posta kayıt kutusu için idealdir.

Makalelerinizin altında – Birisi makalelerinizi sonuna kadar okursa büyük olasılıkla okuduklarını beğenir ve e-posta listenize kaydolma olasılığı daha yüksektir.

Altbilgi (footer) – E-posta kayıtları için başka bir yüksek dönüşüm yeri altbilgidir. Özellikle çevrimiçi mağazalar ve yayınları olmayan web siteleri için geçerlidir

Ana sayfa üstü – Birçok popüler web sitesi ve pazarlamacı daha fazla e-posta abonesi almak için bu yöntemi kullanır. Kayıt formunun ana sayfanızın üstünde olması daha fazla kayıt oluşturur.

4. Uygun beklentileri belirleyin

Abonelerinize sizden ne tür bilgiler bekleyeceğini (yeni yayınlar, infografikler, kuponlar, teklifler vb.) ve ne zaman (her gün, her hafta, yeni bir post’unuz olduğunda) söyleyin.

Dürüst olun ve teslim edemeyeceğiniz bir şey vaat etmemeye çalışın. Aksi takdirde e-posta pazarlama çabalarınız başarısız olur.

5. Mesajlarınızı kişiselleştirin

Kayıt işlemini kolaylaştırmaya çalışın ve kullanıcılara her aşamada neler olduğunu bildirin. Örneğin, adlarını ve e-postalarını ilk kez girdiklerinde kaydı sonlandırmak için e-posta adreslerini onaylamaları gerektiğini bildirin. Biraz zaman ayırın ve her e-postayla çıkan iletileri özelleştirin. Bir e-posta gönderdiğinizde onları adlarıyla selamlayın ve genel terimlerden kaçının.

Güncel e-posta pazarlama eğilimleri AI teknolojisinin kullanımıyla e-posta hedeflemenin arttığını gösteriyor ve bu da kişiselleştirmenin her zamankinden daha önemli hale geldiği anlamına geliyor.

6. Metnin okunmasını kolaylaştırın ve resimler için alt etiketleri kullanın

İnsanların e-postanızı her seferinde okumasını veya üzerinde çok fazla zaman harcamaya istekli olmalarını beklemeyin.

Bunun için yapabileceğiniz en iyi uygulama dikkatlerini çekmek için (e-postayı gördükleri andan itibaren) birkaç saniyeniz olduğunu varsaymaktır. Bu nedenle okumayı kolaylaştırmak için başlıklarınızı düzenleyin ve e-postanızın biçimlendirmesi üzerinde çalışın. Küçük paragraflar kullanın, resim kullanmaya karar verirseniz çoğu e-posta istemcisinin varsayılan olarak resim göstermediği için ALT etiketini de ayarladığınızdan emin olun.

7. Daha fazla e-posta abonesi edinmek için sosyal medyayı araç olarak kullanın

Web siteniz e-posta abonelerinizi artıran tek araç değildir. Daha fazla e-posta abonesi almak için Facebook, Twitter, Instagram ve diğer tüm sosyal ağları kullanabilirsiniz. Takipçilerinizden e-posta listenize kaydolmalarını istemekten korkmayın, ancak bunu yapmanın faydalarını da açıklamayı unutmayın.

8. Aşırıya kaçmayın ve vaatlerinizi koruyun

Söz verdiğinizden daha fazla e-posta göndermek, mutlaka daha iyi sonuçlar üretmeyecektir.

Haftada bir e-posta göndermeye söz verdiyseniz daha fazla göndermeye başlamayın. Bunun yerine haftalık bir özet oluşturun. Kullanıcılara abonelik tercihlerini değiştirme ve sizden daha fazla e-posta alma seçenekleri sunabilirsiniz.

9. Onlara e-postada okumak için ihtiyaç duydukları bilgileri gönderin

E-postalar web sitenize daha fazla ziyaretçi çekmenin harika bir yoludur, ancak satışları artırmak için bir e-posta pazarlama kampanyası yürütürken birincil hedefiniz daha fazla dönüşüm ve daha fazla ziyaret oluşturmak değildir. Örneğin, çevrimiçi bir kurs sattığınızı ve blogunuzdaki hedeflenen listeyi kullanarak bir e-posta pazarlama kampanyası yürüttüğünüzü varsayalım. Alıcının kursla ilgili ihtiyaç duyduğu her şeyi e-posta içeriğinden okuyabildiğinden emin olun. Satın alma işlemi için yalnızca web sitenizi ziyaret etmeleri gerekir.

10. E-postaların çoğu mobil cihazlarda okunur

E-postaların %46 ‘sı mobil cihazlar üzerinden okunuyor ve 2020 sonunda bu oranın %50 ‘den fazla olması bekleniyor!

Pazarlamacıların %39 ‘unun mobil e-posta stratejisi yoktur. Bu istatistikler iki önemli konuyu göstermektedir. Birincisi, e-postalarınızın mobil uyumlu olması gerektiği, ikincisi de bir mobil stratejiniz olması gerektiğidir. Bu yüzden bir sonraki e-posta pazarlama kampanyanızı tamamlamadan önce kampanyanın tüm mobil cihazlara karşı test edildiğinden emin olun (e-postanın farklı cihazlarda nasıl göründüğünü görmek için mobil emülatörleri kullanabilirsiniz).

11. Sonuçları izleyin ve düzeltici önlemler alın

İster bir SEO kampanyası, ister sosyal medya pazarlama kampanyası ya da e-posta pazarlama kampanyası yürütüyor olun sadece kampanyayı yayına alıp kendi haline bırakmamalısınız. Kampanyanın sonuçlarını anlık izleyerek (e-posta açma oranı, tıklama oranı, abonelikten çıkma oranı, dönüşüm oranı vb.) düzeltici işlemleri yapın ve tekrar çalıştırın.

12. Rakiplerinizi tanıyın

Rakiplerinizin e-posta listesine kaydolun ve hangi teknikleri kullandıklarını, ne tür e-postalar gönderdiğini, ne sıklıkta, ne tür ürünleri tanıttıklarını vb. inceleyin. Amacınız rakibinizin uygulamalarını kopyalamak ya da taklit etmek değil, onların önünde olduğunuzdan emin olmak olsun.

13. Abonelikten çıkmayı kolaylaştırın

Bir kullanıcıyı listenizde tutacağına inanarak abonelikten çıkma düğmesini gizlemeye çalışmayın. Spam listelerinde yer almak yerine aboneliklerini iptal etmelerine olanak sağlamak daha iyidir.

14. E-posta pazarlama kampanyalarınız için bir içerik pazarlama stratejisi oluşturun

E-posta pazarlama kampanyanızın bir içerik pazarlama stratejisine sahip olması gerekir, yani e-postayla ne tür içerik sunulacağı ve ne zaman yayınlanacağı gibi temel sorulara cevap vermeniz gerekir.

Basit bir şekilde önümüzdeki birkaç ay içinde ne tür içerik göndereceğiniz hakkında bir plan yapın. Bunun bir amacı ve anlamı olmasını sağlayın. İçeriğinizi aboneleriniz için daha ilginç hale getirmek için bazı içerik pazarlama ipuçlarını da kullanabilirsiniz.

15. Çapraz satış ve yukarı satış yapmak için e-posta kullanın

Henüz Amazon.com’a kaydolmadıysanız e-bültenlerine kaydolarak e-posta pazarlama stratejileri ile neler yaptıklarını izleyebilirsiniz. Amazon’da bir ürünü görüntülediğinizde birkaç gün içinde benzer önerilerle bir e-posta alacaksınız ve bir ürün satın aldığınızda satın almak için daha fazla ürün içeren bir e-posta alacaksınız. Bu tür bir analiz yapma imkanınız olmayabilir, ancak listenizi daha iyi tanırsanız müşterilerinizi ve nişinizi de anlayacaksınız.

16. Sosyal medya profillerinizi e-postalarınıza ekleyin

E-posta listenizi büyütmek için sosyal medyayı kullanmanız gerektiğini ancak haber bültenlerinizi de sosyal medya profillerinizi büyütmenin bir yolu olarak kullanmanız gerektiğini söylemiştik. En basit ve en etkili yol abonelerinizin içeriği paylaşabilmesi, bunun yanında da çeşitli sosyal ağlarda sizinle bağlantı kurabilmesi için bülteninize sosyal medya düğmeleri eklemektir.