E-posta Pazarlama Sonuçlarını Etkileyecek 12 Pratik

e-posta pazarlama nedir

E-posta pazarlama potansiyel müşteri oluşturmak için hala etkili bir yol. E-posta pazarlama kılavuzunda genel hatlarıyla ele aldığımız süreci daha fazla potansiyel müşteri oluşturmak için nasıl kullanabileceğiniz ile ilgili pratikleri sizin için derledik:

 1. Kişi listeleri satın almayın.
 2. Gönderenin e-posta adresinde “no-reply” kullanmaktan kaçının.
 3. Üçten fazla yazı karakteri kullanmayın.
 4. E-postanın önizleme metnini optimize edin.
 5. Bir e-posta imzası ekleyin.
 6. Düzenli olarak e-posta listenizi güncelleyin.
 7. E-posta gönderimlenizi kişiselleştirin.
 8. E-postanızı 500-650 piksel genişliğinde tutun.
 9. Logonuzu e-postanın sol üst tarafında kullanın.
 10. Alıcıların bülteninize abone olmasına izin verin.
 11. Etkileşime açık başlıklar yazın.
 12. E-postaları açılış sayfalarına bağlayın.

1. Kişi listeleri satın almayın

E-posta kampanyaları sağlıklı bir açık orana bağlıdır ve bilgilerini satın aldığınız kişilerle (etkileşimden kazanmak yerine) iletişim kuruyorsanız, e-postalarınızın performans düşüşünü hızlı bir şekilde görürsünüz. Genel Veri Koruma Yönetmeliği’nin (GDPR) kullanıma sunulması da göz önüne alındığında e-posta listelerinizi içerik etkileşimlerinizden oluşturmanız faydalı olacaktır.

2. Gönderenin e-posta adresinde “no-reply” kullanmaktan kaçının

Bir e-posta mesajındaki “no-reply” kısıtlaması, alıcıların yanıt vermesini ve hatta daha fazla e-postayı devre dışı bırakmasını engeller. Bunun yerine, otomatik e-postalarınızın bile bir addan gelmesini sağlayın (örneğin, hello@cresadigital.com). Müşterilerinizin e-postaları açma olasılığı bir kişi tarafından yazıldığını görmeleri halinde daha yüksektir.

3. Üçten fazla yazı karakteri kullanmayın

E-postanızda ne kadar denge varsa, o kadar çok dönüşüm alırsınız. E-postanızı iki veya en fazla üç yazı tipi ile önemsiz hale getirmeyin. Kullanacağınız yazı tipinin (font) kurumsal kimlik kılavuzunda markanız için belirlenmiş font ailesine ait olması önemlidir.

4. E-postanın önizleme metnini optimize edin

Önizleme metni e-posta gövdesinin ilk birkaç kelimesi ile kullanıcıyı çeker ve kişi e-postayı açmadan önce konu satırının yanında görüntüler. E-posta gönderimi yapmadan önce kullanıcıların gönderinizin önizleme ile ne hakkında olduğunu kısaca açıklayabilirsiniz.

5. Bir e-posta imzası ekleyin

Bülteniniz teknik olarak e-posta listenize şirket adına gönderiliyor olsa bile, belirli bir kişinin imzasını içermelidir. Sadece kolektif bir pazarlama ekibinden değil, bir insandan geldiğini bildikleri takdirde e-postaları okumaları doğal olarak daha yüksektir.

6. Düzenli olarak e-posta listenizi güncelleyin

E-posta listenizdeki kişilerden bazıları e-posta kampanyanızdan ayrılmasa da hiçbir zaman e-postalarınızı açmayabilir. Kampanyanızdaki hedeflere ulaşmak açısından mümkün olduğunca çok sayıda kişiyi e-posta listesinde tutmak cazip görünebilir, ancak e-postalarınızı okumayan alıcıları listede tutmak kampanya sonuçlarınızdaki oranları düşürecektir.

E-postalarınızla belirli bir süre boyunca hangi kişilerin etkileşime girmediğini analiz edin ve bunları düzenli olarak bu kişileri listenizden kaldırın. Bu şekilde size daha doğru bir okuma oranı alarak e-posta kampanyanızı daha doğru yönetebilirsiniz.

7. E-posta gönderimlerinizi kişiselleştirin

“Sayın Üyemiz” ile başlayan e-postaları ne sıklıkla okuyorsunuz?

E-posta hedef kitlenizi müşteri türüne göre (üye, abone, kullanıcı vb.) göre segmentlendirebilirsiniz. Bu segmentlere göre oluşturacağınız kampanyalar ve kullanacağınız dile bağlı olarak kişilerinizin ilk adları ile e-postalarınızı özelleştirmek hemen her okuyucunun dikkatini çeker. Bugün birçok e-posta pazarlama aracı kişi listenizdeki kişilerin adıyla otomatik posta gönderecek şekilde yapılandırmanıza izin verir; böylece herkes aynı mesajın kişisel bir sürümünü alır.

8. E-postanızı 500-650 piksel genişliğinde tutun

E-posta şablonunuz 650 pikselden geniş ise e-postanızı mobil cihazında okuyan bir alıcı için mesajınızın tamamını ekrana sığmayacaktır. Kolay bir okuma sağlayarak kişinin e-posta kampanyasına doğru katılımını gerçekleştirmesi için piksel genişliklerini hesaba katmanızda fayda var.

9. Logonuzu e-postanın sol üst tarafında kullanın

Göz izleme çalışmaları, insanların içgüdüsel olarak e-postaların sol üst tarafındaki logoları aradıklarını bulmuştur. Bu sonuç çoğu web sitesindeki logonun yerleştirilmesiyle de tutarlıdır. Ek olarak logonuzu e-posta içeriğiyle hizalamak için merkeze koymak da kabul edilebilir.

Logonuz sol tarafta veya ortalanmış olsun, e-postanızın başlığını markalamak (logo kullanmak) alıcılarınıza sizden geldiğini ve bir dizinin parçası olduğunu hatırlatır.

10. Alıcıların bülteninize abone olmasına izin verin

E-postanıza bir “abone ol” düğmesi eklemek, e-postalarınızı almayı kabul etmiş kişilere yardımcı olmaz. Ancak harika içerik paylaşılabilir içeriktir ve mevcut aboneleriniz e-postalarınızı arkadaşlarına ve bağlantılarına iletiyorsa, bu kişilere de abone olmaları için fırsat tanımak isteyebilirsiniz.

11. Etkileşime açık başlıklar yazın

İyi bir başlık 30 ila 50 karakter (boşluklar dahil) içermelidir. E-posta hesapları ve mobil cihazlar genellikle bu uzunluğun ötesine geçen herhangi bir satırı keser. E-posta başlığında da etkileşimi artırıcı mesajlar oluşturmak gerekir ve okuyuculara e-postayı açtıktan sonra nasıl bir içerikle karşılaşacağı hakkında bilgi vermeniz önemlidir.

12. E-postaları açılış sayfalarına bağlayın

Açılış sayfanız başlık, alt başlık ve içerik açısından e-postayla eşleşmelidir. Açılış sayfanızın görünümü ve uyandırdığı etki de e-postayla eşleşmelidir.

Tutarlılık, müşterinin aldığı içeriğe olan güvenine doğru uzun bir yol kat eder.

Hangi e-postaların ve açılış sayfalarının en iyi performans gösterdiğini görmek için izleme araçlarını kullandığınızdan emin olun, böylece neyin işe yaradığını göndermeye devam edebilirsiniz.

E-posta pazarlaması – bugün birçok e-ticaret işletmesinin kullandığı güçlü bir içerik pazarlama tekniğidir.

E-posta Pazarlama

E-posta listelerine yeni bir abone olduğunuzda işletmelerin gönderdiği bu otomatik e-postaları alabilir veya almayabilirsiniz.

Bazıları için sinir bozucu görünebilirler, ancak doğrusu, etkili e-posta pazarlama tekniklerini kullanırsanız, müşteri sadakatinizi muazzam bir şekilde artırabilirsiniz.

Başarılı e-posta pazarlamasının anahtarı kişiselleştirmedir. Bu, diğer konuların yanı sıra, bu blogda ele alacağız!

E-posta ile pazarlama, daha önce duymuş olabileceğiniz bir terimdir, ancak e-posta pazarlamasının tam olarak ne olduğunu bilemeyebilirsiniz.