PPC Kampanyasının İşletmeler için 5 Faydası

PPC kampanyası

PPC (tıklama başına ödeme reklamı), çevrimiçi iş başarısı için gereklidir ve eksiksiz ve başarılı bir dijital pazarlama kampanyası için gerekli bir bileşendir. Birçok küçük işletme sahibi, PPC’nin faydalarını hafife alır ve sonuç olarak, çevrimiçi işlerini kontrollü ve karlı bir şekilde hızlı bir şekilde büyütmek için büyük bir fırsatı kaçırırlar.

Google, Bing, Facebook Reklamları ve hatta Twitter’da tanıtılan tweet’ler aracılığıyla tıklama başına ödeme reklamları potansiyel müşterilerinize hızlı bir şekilde ulaşmanın ve ürünlerinizi veya hizmetlerinizi tanıtmanın harika bir yoludur.

Tıklama başına ödeme (PPC) nedir?

PPC veya diğer adıyla Ücretli Arama Reklamcılığı (PSA), arama motoru pazarlamasının (SEM) bir parçasıdır. SEO ile birlikte arama sorularına, genel bilgilere veya satın alınacak ürünlere ulaşmak için arama motorlarını (çoğunlukla Google ve Bing) kullanan kişileri hedeflemenin temel yollarını kapsar.

PPC ile ilgili genel fikir, reklamlarınızı kimin göreceğini (belirli anahtar kelimeler veya demografik özellikler girerek) belirterek hedef kitleye hızlı bir şekilde ulaşmanıza olanak sağlaması ve yalnızca birisi reklamınızda bir eylem gerçekleştirdiğinde ödeme yapmanızdır.

PPC’nin yeni başlayanlar, küçük işletmeler ve genel olarak çevrimiçi iş yapmak isteyen herhangi bir işletme için neden önemli olduğunu daha ayrıntılı olarak inceleyelim.

# 1 – Uygun maliyetlidir

PPC kampanyalarıyla ilgili yanlış anlamalardan biri maliyetle ilgilidir. Paranızı nasıl harcadığınıza dikkat etmezseniz, bütçenizi gerçek sonuçlardan ziyade umut satın almak için tüketeceğiniz doğrudur. Ancak basit kuralları izlerseniz, kampanyalarınızı kârlı hale getirme şansınızı artırırsınız:

Yavaş başlayın, ölçün ve büyüyün – PPC ile başladığınızda tüm paranızı ilk kampanyanızda harcamayın. Düşük bütçeli bir kampanya ile başlayın, sonuçlara bağlı olarak daha fazla bütçe harcayabilirsiniz.

PPC ile reklamlarınızın alacağı gösterimler, tıklamalar, web sitenize yapılan ziyaretler ve dönüşümlerden her şey ölçülebilir. Bu nedenle daha fazla harcama yapmadan önce bu sayıları iyi incelediğinizden emin olun. Google, Bing veya Facebook reklamlarında yeniyseniz kampanyaları sizin için kurmaları için profesyonellerle çalışmanız daha iyi olur.

Tıklama başı maliyetlerinizi (TBM) düşürmenin yollarını kullanın – İyi bir PPC kampanyası optimize edilmiş bir kampanyadır ve TBM (CPC) maliyetlerinizi düşürmenin ve daha az bütçeyle daha fazlasını elde etmenin birçok yolu vardır. Bu tekniklerin işe yaramaz olduğunu düşünmeyin. PPC, optimizasyon sürecinin temel bir bileşen olduğu SEO gibidir.

Kârlı olduğu sürece bütçenizi artırmaya devam edin – Belki de PPC yönetiminin en önemli kuralıdır. Başlangıçta kâr amacı gütmeyen kampanyalar yürütmek normaldir, çünkü optimizasyon süresi birkaç ay sürebilir. Ancak uzun vadede olumlu bir getiri olmadan para harcamamalısınız.

Rakiplerinizden öğrenin – Yeni bir PPC kampanyası oluştururken atılacak ilk adım rakiplerinizin neler yaptığına daha yakından bakmaktır. Rekabetiniz hakkında size çok fazla bilgi verebilecek SEMRUSH gibi düşük maliyetli rekabetçi PPC araçları vardır.

Rakiplerinizin ne kadar harcama yaptıkları, hangi anahtar kelimeler için reklamlar oluşturdukları, kullandıkları reklam metinleri gibi değişkenler rekabet analizi raporu yayınlayarak elde edebileceğiniz verilerdir. Bu verileri inceleyin ve kendi yararınıza kullanın.

Kâr üreten anahtar kelimelere para harcayın – PPC’yi uygun maliyetli bir reklam çözümü yapan bir diğer neden, bütçelerinizi kontrol etme ve bunları kârlı anahtar kelimelere veya kitlelere ayırma olanağına sahip olmanızdır. Kampanyalarınızı ilk kez kurduğunuzda işe yarayabileceğini düşündüğünüz anahtar kelimeleri kullanırsınız. Ancak birkaç hafta sonra bazı anahtar kelimelerin (veya kitlelerin) diğerlerinden daha iyi performans gösterdiğini görürsünüz.

Potansiyel olarak kârlı olan bu anahtar kelimeleri daha fazla kullanmak ve diğer anahtar kelimeleri daha az kullanmak veya hiç kullanmamak için bu bilgileri kullanın. Bütçe tekliflerinizde ve hedeflerinizde ayarlamalar yapın.

# 2 – Hedeflenen ziyaretçileri elde etmenin en hızlı yöntemi

Çevrimiçi bir işletmeyi yönetirken trafiğe (her tür trafiğe değil, potansiyel olarak daha fazla satış ve işletmeye yol açabilecek hedefli trafiğe) ihtiyacınız vardır. SEO, hedefli trafik söz konusu olduğunda akla gelen ilk şeydir, ancak hepimiz SEO çalışmasının zaman aldığını biliyoruz. Bu nedenle hedefli trafiği hızlı bir şekilde alabilmeniz için bir sonraki en iyi alternatif PPC’dir.

İyi organik sıralamalara sahip olmadan PPC üzerinden çevrimiçi olarak çok para kazanan birçok işletmeyle çalışıyoruz.

Başarılarının 3 şeyle ilgisi var:

  1. Sundukları ürünlerin kalitesi,
  2. Açılış sayfalarını yüksek oranda dönüştürme,
  3. Son derece optimize edilmiş PPC kampanyaları.

SEO, dönüşüm optimizasyonu ve PPC optimizasyonunda kesinlikle yardımcı olabilir, ancak SEO tek başına yeni bir işletmenin hızlı büyümesine yardımcı olamaz.

Yüksek organik sıralamalara ulaşmanın faydaları çok büyüktür, fakat sabırlı olmanız ve oraya ulaşmak için iyi bir SEO planına sahip olmanız gerekir.

# 3 – Ürününüzün satıp satmadığını test etmenin en kolay yolu

İyi bir tasarıma sahip web siteniz ve gönderilmeye hazır ürünleriniz var, ancak ürünlerinizin satılıp satılmadığını veya web sitenizin dönüştürülüp dönüştürülmediğini bilmiyor musunuz? Gerçeği öğrenmenin en hızlı yolu nedir?

Google Ads üzerinden bir kampanya yürütün ve 1000 hedefli ziyaret elde edin, sonrasında sonuçları ölçün. Bu testi yapmanız size pahalıya mal olacaktır, fakat uzun vadeli bir çevrimiçi varlık hedefliyorsanız web sitenizi ve ürün tekliflerinizi optimize etmek için harcadığınız para gelecekte daha fazla gelir elde etmenizi sağlayacaktır.

Bu test ve optimizasyon yolunu izlemeyen, sadece web sitelerinin çalıştığını ve ürünlerinin satıldığını düşünen işletmelerin çevrimiçi başarısızlıkla karşılaşmaları mümkündür.

# 4 – Diğer dijital pazarlama kanalları ile iyi çalışır

PPC reklamcılığı, dijital pazarlama stratejinizin önemli bir bileşenidir ve diğer tüm pazarlama kanallarıyla iyi çalışır.

Örneğin:

  • Dinamik arama reklam kampanyalarını kullanabilir ve PPC’nin hangi anahtar kelimelerin web siteniz için iyi bir eşleşme olduğunu söylemesine izin verebilirsiniz.
  • Farklı anahtar kelimelerin etkinliğini test etmek için PPC’yi kullanabilirsiniz, böylece uzun vadeli SEO ile hangi anahtar kelimeleri hedefleyeceğinizi bilirsiniz.
  • PPC’yi mobil uygulamanız için daha fazla yükleme almanın ve mobil pazarlamanızı güçlendirmenin bir yolu olarak kullanabilirsiniz.
  • Daha fazla e-posta kaydı almak ve e-posta pazarlama kampanyalarınızı zenginleştirmek için PPC’yi kullanabilirsiniz.
  • Yerel SEO optimizasyonu için harika – Müşterileri mağaza kapınıza götürmek veya bölgenizdeki ürün ve hizmetleri arayan müşterilerden doğrudan arama almak için PPC’yi kullanabilirsiniz.

# 5 – Yeniden hedefleme gibi gelişmiş pazarlama tekniklerini uygulamanıza izin verir

Dönüşümleri artırmanın en etkili yollarından biri yeniden hedeflemeyi kullanmaktır. Yeniden hedefleme veya yeniden pazarlama, kampanyalar oluşturduğunuz ve web sitenizi daha önce ziyaret etmiş ancak dönüşüm gerçekleştirmemiş kişileri hedeflediğiniz bir tekniktir.

Örneğin, nişan yüzüğü satan bir web siteniz olduğunu varsayalım.

Nişan yüzüklerini çevrimiçi satın almak isteyen müşteriler, istedikleri ürünleri aramayı ve farklı web sitelerine göz atmayı içeren bir satın alma sürecinden geçerler. Bir karar verme süresi, ürünler pahalı olduğundan ve mevcut satıcılar çok olduğundan 30 veya 60 güne kadar uzayabilir. Bu, yeniden hedeflemenin mükemmel sonuçlar üretebileceği klasik bir durumdur.

Google, Facebook ve hatta Twitter tarafından sağlanan bir kod parçası ekleyerek, bu ağların web sitenizi ziyaret eden ancak sizden bir ürün satın almayan kişileri tanımlama bilgileri aracılığıyla tanımlamasına izin verirsiniz. Daha sonra bu kişileri hedef alan kampanyalar oluşturma ve web sitenizi yeniden ziyaret etmeleri ve satın alma işlemini tamamlamaları için onlara teşvikler sunma fırsatınız olur.

PPC’yi ne zaman kullanmalısınız?

PPC, hemen hemen her tür iş için iyi bir seçimdir. Ürün, hizmet satmak, marka bilinirliğini artırmak, Google veya sosyal medya platformlarından yeni müşteri adayları edinmek için kullanabilirsiniz.

Bir başlangıç olarak, yukarıda açıklanan tüm avantajlardan yararlanabilir ve yerleşik bir işletme olarak işinizi çevrimiçi olarak daha da genişletmek için PPC’yi kullanabilirsiniz.

Zamana duyarlı teklifleriniz (veya etkinlikleriniz) olduğunda PPC’yi kullanın, çünkü başka hiçbir dijital pazarlama aracı (sosyal medya pazarlamasının yanı sıra) hedef kitlenize anında erişim sağlayamaz.

Anahtar kelime hakimiyeti için PPC’yi kullanın – Belirli anahtar kelimeler için iyi organik sıralamalarınız olsa bile, yine de PPC’yi kullanabilir ve arama sonuçlarına hakim olabilirsiniz.