Togg

Türkiye'nin Otomobili TOGG

TOGG Nedir?

TOGG, beş Türk sanayi santralinden oluşan bir koleksiyon ve ülkenin en büyük sivil toplum kuruluşudur. Anadolu Grubu, BMC, Kök Grubu, Turkcell, Zorlu Holding ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Türkiye’nin Otomobil Ortak Girişim Grubu A.Ş.’yi kurmak üzere Haziran 2018’de ortaklık kurdu – Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG).

TOGG, ülkenin ilk küresel mobilite markası olacak Türkiye için 60 yıllık bir hayalin gerçekleşmesidir.

Togg’un Üreteceği İlk Araç Nedir?

TOGG, Gebze’deki IT Vadisi’nde halka açık bir etkinlik sırasında bir prototip C-SUV ve bir konsept sedanı tanıttı. TOGG önümüzdeki iki yıl içinde üretim üssüne büyük yatırımlar yapacak ve 2022’de C-suv’u piyasaya sürecek. TOGG, performans ve hızlanma ve en düşük sahip olma maliyeti de dahil olmak üzere sınıfının en iyisi özelliklere sahip olacağını söyleyerek C-SUV’LARI için iddialı hedeflere sahip.

“Türkiye’nin Otomobili” olarak faturalandırılan C-SUV, TOGG mühendisleri tarafından inşa edilen ve Türkiye’nin fikri mülkiyet haklarına sahip olduğu tamamen elektrikli ve bağlantılı bir platforma binecek. TOGG, gelecekteki araçları desteklemek için modüler mimariler kullanacak.

Karakaş, ”2030 yılına kadar piyasadaki farklı ihtiyaçları karşılayacak beş modelden oluşan bir portföyümüz olacak.” dedi. “Projemiz, 2022’yi takip eden 15 yılda ulusal gsyih’mıza 50 milyar dolar, cari işlemler açığımıza yedi milyar avro katkı sağlayacak.”

Stil ve Tasarım: Lalelerden Esinlenilmiştir

TOGG, İtalyan tasarım firması Pininfarina ile C-suv’un stilinde çalıştı. Fikir, hem Türk hem de küresel tüketicilere hitap eden bir şey yaratmaktı. Toyota, Infiniti ve Mazda’nın araç tasarımı için Japon kültürünün unsurlarını nasıl kullandıklarına benzer şekilde, TOGG Anadolu kültüründen çekildi. Örneğin, bir lale tasarımı ön ızgara ve tekerleklerden geçerek araca farklı bir görünüm kazandırmaya yardımcı olacak.

İç Mekan Düzeni:Akıllı Yaşam Alanları

TOGG, C-suv’un daha fazla tavan boşluğu ve bacak boşluğu için sınıfının en uzun dingil mesafesine sahip olacağını söylüyor. Türkiye’nin otomobili, büyük ölçüde fiziksel düğme ve tuşlardan yoksun bir kabinin içinde beş koltuk barındırıyor. En son teknolojiye sahip dokunmatik ekranları, sesli komut teknolojisini ve minimalist ergonomiyi kullanan TOGG, normal bir iç mekandan daha fazlasını istiyor; daha ziyade akıllı bir yaşam alanı olarak işlev gören bir şey.

Türkiye’nin otomobili TOGG mimarisi sayesinde internete kalıcı olarak bağlanıyor ve bu da onu tam zamanlı bir erişim noktası haline getiriyor. Araç, mobil cihazlarla çiftleşir, akıllı evler ve binalarla ve bağlı olan diğer altyapı öğeleriyle iletişim kuracak. C-SUV ayrıca wireless yazılım güncellemelerini de alabilir.

TOGG’un Yelpazesi Nedir?

C-SUV, sıvı termal yönetim sistemlerine sahip iki farklı pil paketi sunar. Birincisi yaklaşık 200 mil menzil sağlarken, ikincisi 300 milden fazla menzil sunuyor. TOGG, pillerin 30 dakikadan daha kısa sürede yüzde 80’lik bir şarj oranına ulaşabileceğini söylüyor. Dört tekerlekten çekiş, arkadan çekişli olduğu gibi mevcuttur. Daha güçlü bir aracı sevenler dört tekerlekten çekişi tercih etmek isteyeceklerdir. Türkiye’nin tek e motorlu ve arkadan çekişli Otomobili 200 beygir gücü üretiyor ve 7,6 saniyede 62 mil hıza ulaşıyor.

Buna karşılık, dört tekerlekten çekişli modeller, beygir gücünü 400’e iki katına çıkarmak için ikinci bir e-motor kullanıyor. Bir e-motor ön aksta, diğeri arka aksta bulunur. Dört tekerlekten çekiş konfigürasyonundaki otomobili 4.8 saniyede 62 mil hıza ulaşıyor.

TOGG Yeni Logo Tasarımı

Togg CEO’su M. Gürcan Karakaş, yeni logo belirlenmesi sürecini tamamlamaktan dolayı sevinçli olduklarını belirterek, şunları söyledi:

Gürcan Karakaş: TOGG CEO’su
“Hedeflerimize adım adım yaklaşıyoruz. Kasım 2018’den bu yana kullanıcı markası oluşturma sürecini tamamlamanın mutluluğu içindeyiz.

Global bir marka oluşturma hedefiyle çıktığımız bu yolda; ülkemizdeki ihtiyaç ve beklentileri anlamaya çalıştık. Tıpkı üründe olduğu gibi marka çalışmalarına da pazar araştırmasıyla başladık. Hedef kitleyi belirleyip müşterilerin beklentilerini bilinçaltı boyutunda anlamak için ileri araştırmalar yaptık.

Marka özümüzü bu doğrultuda tanımladık. 27 Aralık 2019’da ön gösterim araçlarımızın tanıtımı küresel ölçekte ses getirdi. Togg ismi geniş kitleler tarafından, yüzde 90’ın üzerinde çok önemli bir bilinirlik seviyesine erişti.

Lansman sonrası yaptığımız araştırmalarda da Togg isminin markamızın değerlerini yansıttığını tespit ettik. Yaptığımız değerlendirmeler sonucunda marka ismi olarak ‘Togg’u kullanmaya karar verdik.

Bu kararın ardından logo çalışmalarına yoğunlaştık. Yerli ve global ajansların dahil olduğu bir sürecin ardından, ‘Togg’un marka değerlerine uygunluk’, ‘Özgünlük’ ve ‘Tescil edilebilirlik’ kriterlerinden en yüksek puanı alan logoyu seçtik.

Logomuz, bugüne kadar Türkiye’de ve dünyada önemli markaların logolarını oluşturan marka ajansı CGH tarafından tasarlandı. Avrupa Birliği, ABD, Çin, Rusya, Azerbaycan, Türk Cumhuriyetleri ve Türkiye’de logo tescil işlemleri için gerekli süreçleri başlattık.

Logomuzdaki dualite teması Doğu ve Batı arasında rasyonel ve duygusal bir denge yaratma fikrini besliyor.”